Název koření napovídá, že se jedná o oříšek. Ve skutečnosti to je usušené jádro semene muškátovníku vonného (Myristica fragrans). Jaké má muškátový oříšek využití? Muškátový ořech a jeho účinky na zdraví jsou známy už od nepaměti. Kromě lidového léčitelství ho využijete v kuchyni.
Historie muškátového oříšku
Muškátový oříšek je plodem muškátovníku vonného, kterému se také říká macizeň. Jedná se o tropický strom, který umí vyrůst do výšky 12 až 18 metrů. Tyto stromy se běžně dožívají až stovky let. Plodit však začínají velmi brzy, už osmým rokem. Svůj původ má muškátový oříšek v Indii a jihovýchodní Asii. Do Evropy se jako koření dostává až kolem 6. století. Muškátový oříšek spolu s dalším kořením býval součástí bojů o trhy s kořením, které se vedly během napoleonských válek v 19. století.
Zajímavé je, že muškátový oříšek není jediným produktem muškátovníku vonného – stejně hojně používaný je i muškátový květ – obal jádra. Muškátový oříšek má oproti květu mnohem intenzivnější chuť. Další zajímavostí je mystifikující název celé rostliny. Stejně jako muškátový oříšek není oříškem v pravém slova smyslu, ani květ není květem, ale spíše slupkou, která jádro obaluje.
Jak muškátový oříšek účinkuje na zdraví?
Muškátový oříšek by pro svou specifickou chuť a vůni neměl ve vaší kuchyni chybět. Pozor je potřeba dát na to, aby vám při jeho používání neujela ruka. Muškátový oříšek i jeho květ se používají ve špetkách, protože ve větších dávkách mohou vyvolat halucinace a dlouhý spánek. Mohou za to převážně obsažené látky mescalin a amfetamin, které tyto stavy způsobují.
V opravdu malých dávkách (za nebezpečnou se považuje hranice 25 gramů tohoto koření) muškátový oříšek:
- podporuje chuť k jídlu a je tedy vhodný při nechutenství
- pozitivně ovlivňuje trávení
- tlumí nadýmání a mírní průjem
- zabraňuje zvracení
- dokáže si poradit s bolestmi břicha a křečemi
- má schopnost rozpouštět hleny, a proto je doporučován při zánětech horních i dolních cest dýchacích
- uklidňuje nervový systém
- léčí deprese a úzkosti
- dokáže pomoci s nespavostí
- působí jako afrodiziakum
- mírní projevy revmatismu
- umí vyvolat ženskou menstruaci a upravit cyklus
- má příznivý vliv na mužskou potenci
Jaké látky muškátový oříšek obsahuje?
V muškátovém oříšku najdete řadu cenných látek, které na organismus působí povzbudivě.
Kromě jiných:
- vitamín C
- vitamíny skupiny B – B1, B6 a B9
- hořčík
- vápník
- draslík
- železo
- mangan
- měď
- chemickou látku macelignan (působí protizánětlivě)
- silice
- vlákninu
- bílkoviny
- sacharidy
- tuky
Jak s muškátovým oříškem pracovat v kuchyni?
Nejspíš se zde budeme opakovat, když řekneme, že s muškátovým oříškem by se mělo pracovat velmi opatrně. Některé zdroje uvádějí, že smrt dokáže přivodit konzumace už pěti muškátových oříšků. Plně poučeni pojďme přistoupit k dalšímu kroku – volba formy muškátového oříšku. Jistě jste si všimli, že je v obchodech dostupný muškátový oříšek vcelku i jeho už nastrouhaný prášek. Pokud budete stát před touto volbou, jednoznačně sáhněte po celém muškátovém oříšku, který si doma čerstvě nastrouháte na speciálním struhadle (lze použít i to, které už máte v kuchyni). Tímto krokem docílíte mnohem silnějšího aroma. Ale pozor, muškátový oříšek se nedoporučuje kombinovat s alkoholem nebo je přinejmenším důležité mít na mysli, že právě látky obsažené v muškátovém oříšku účinky alkoholu zesilují.
Pak už vám nic nebrání v tom používat muškátový oříšek tam, kde to je vhodné – do masa a masových pokrmů, polévek, salátů, omáček, těstovin, špenátu, dezertů, likérů, bramborové kaše – fantazii se meze nekladou. To, kam všude muškátový oříšek přidáte, záleží na vás a vytříbenosti vašich chutí.