Měsíček lékařský je nejen atraktivní květinou, ale také léčivou bylinou, které se daří na všech zahrádkách. Má celou řadu podpůrných účinků na zdraví. Květy měsíčku lékařského se využívají na přípravu čaje, na výrobu tinktury nebo masti a my si postup v tomto článku ukážeme a poradíme, jak na to.
Jak vám může měsíček lékařský pomoci se zdravím?
Měsíček lékařský, u kterého se zpracovává hlavně květ, obsahuje celou škálu cenných látek. Mimo jiné vitamín C, cenné silice, hořčiny, kyselinu salicylovou, flavonoidy, polyacetylenové sloučeniny a jiné látky, které dělají z měsíčku lékařského univerzální bylinu na řadu zdravotních neduhů.
Je dokázáno, že konzumace čaje nebo odvaru z měsíčku lékařského harmonizuje trávicí soustavu. V lidovém léčitelství se měsíček využívá již od 12. století. A už tehdy se vědělo, že pomáhá zastavovat průjmy a léčí záněty tlustého střeva. V trávicím ústrojí dále tato bylinka funguje proti vnitřním parazitům, protože má antiparazitní účinky.
Další zdravotní přínosy měsíčku:
- pití měsíčkového čaje čistí krev
- bylinka ovlivňuje zdraví jater a žlučníku
- pomáhá hojit záněty v těle, příznivě funguje na vředy
- měsíček lékařský snižuje vysoký krevní tlak
- je prevencí vzniku některých nádorů
- funguje jako přírodní antibiotikum
- urychluje hojení
- účinně zmírňuje menstruační bolesti a křeče
Při zevním použití (nejčastěji ve formě masti, odvaru nebo tinktury) měsíček lékařský:
- zmírňuje projevy akné a ekzému
- zjemňuje popraskanou kůži
- léčí hemoroidy
- zvláčňuje pleť
- mírní celulitidu a strie
Jak měsíček lékařský pěstovat na zahrádce?
Abyste mohli účinky měsíčku lékařského pocítit naplno, je nejlepší si ho vypěstovat na vlastní zahrádce nebo ve vyvýšeném truhlíku na balkóně. Pěstování měsíčku lékařského zvládne díky jeho nenáročnosti i ten, kdo se zahradničení příliš nevěnuje. Měsíček lékařský se vysazuje na jaře i v létě, do hromádek nebo do řádků, které jsou od sebe vzdálené cca 50 cm. Měsíček lékařský potřebuje výživnou půdu a nejlépe slunné stanoviště.
Jak sušit a kdy sbírat květy měsíčku lékařského?
Květy měsíčku lékařského se sbírají od jara do podzimu. Věděli jste, že když rostlinu měsíčku lékařského seříznete (asi 15 cm nad zemí), rostlina se znovu obrazí a vykvete? Pro účely sušení sbírejte čerstvé květy (ne ty před odkvětem) vždy za suchého počasí. Květy pak sušte šetrně, a to na sluníčku, v troubě (do teploty 50 °C) nebo v sušičce (na bylinkový program). Pečlivě usušené květy měsíčku uchovávejte ve vzduchotěsné dóze nebo v papírových sáčcích na suchém a tmavém místě. Protože má měsíček schopnost přejímat vlhkost z okolního vzduchu, doporučuje se ho v průběhu roku alespoň jednou přesušit.
Jak připravit měsíčkový čaj?
Z měsíčku lékařského se nejčastěji připravuje čaj. Ten připravíte zcela jednoduše z květů této léčivky. Zatímco sušené květy si můžete uschovat na zimu, v průběhu sezóny stačí jít a ze zahrádky natrhat hrst čerstvých květů a zalít vroucí vodou. Pokud květy máte na zahrádce, nemusíte je před úpravou oplachovat. Jen se přesvědčte, že v nich nejsou broučci.
- Hrst květů měsíčku lékařského (sušené nebo čerstvé) zalijte asi 250 ml vody a nechte odstát cca 15 minut.
- Doporučujeme dělat vždy čerstvý šálek čaje, a to až 3x denně.
- Protože měsíček lékařský nemá žádné nežádoucí účinky, není množství čaje z něj nijak omezeno jako u některých jiných bylin, kde se doporučuje maximálně dvoutýdenní pitná kúra.
Jak si doma vyrobit měsíčkovou mast?
Protože má měsíček lékařský výborné účinky i při zevním použití, je vhodné z jeho květů vytvořit mastičku, která má široké využití.
Na mast budete potřebovat:
- sušené okvětní lístky měsíčku lékařského
- nesolené sádlo nebo vazelínu
- vhodnou uzavíratelnou krabičku (například od krému)
Na výrobu hojivé měsíčkové mastičky použijte spíše sušené okvětní lístky.
- Na tři hrsti okvětních lístků potřebujete přibližně 250 nesoleného vepřového sádla nebo čisté vazelíny (tu seženete v lékárně).
- Ve vodní lázni rozpusťte sádlo nebo vazelínu.
- Do ní přimíchejte okvětní lístky měsíčku lékařského a směs zahřívejte ještě dalších 20 minut.
- Potom vypněte zdroj tepla a směs nechte vychladnout do druhého dne (nejlépe 24 hodin).
- Po 24 hodinách směs znovu rozehřejte ve vodní lázni, přes sítko sceďte okvětní lístky a čisté sádlo nebo vazelínu (směs už je obohacená o výtažky z měsíčku lékařského) přelijte do připravených čistých a nejlépe uzavíratelných kelímků.
- Pro takové případy se vyplatí nevyhazovat prázdné kelímky od krémů. Nikdy totiž nevíte, kdy je budete potřebovat.
Měsíček lékařský je univerzální bylinkou, která má příjemnou chuť. Lze ji využívat samostatně nebo v kombinaci s dalšími bylinkami. Na vaší zahrádce nesmí chybět!