Marakuja nebo také mučenka, passion fruit či granadilla. Ve všech případech se jedná o jedno a to samé exotické ovoce, které obsahuje řadu významných látek. Věděli jste, že marakuju si můžete vypěstovat také na zahradě? Vlastní úrodu pak můžete zužitkovat tak, že uděláte cheesecake s marakujou do skleničky.
Marakuja (latinsky passiflora edulis) je označována za Kristovo ovoce
S křesťanstvím by řada lidí spojila spíše jablko. Málokdo ale ví, že také marakuja nese náboženský podtext. Může za to především vzhled květu marakuji, který připomíná trnovou korunu. Za Kristovo ovoce marakuju označili misionáři. Božsky dobrá marakuja pochází z Brazílie. Poté, co se rozšířila do dalších zemí, se pěstuje také na Novém Zélandu, Havaji, v Karibiku, Indii, jižní Floridě a Austrálii.
Plodů zvaných marakuja existuje několik druhů. Marakuja může mít žlutou barvu, ta se pak označuje jako „zlatá”, rozšířenější jsou však tmavě fialové plody, jejichž slupka je mírně jedovatá. Protože se však slupka marakuji většinou nejí, obavy z případné otravy zde nejsou na místě. Jedovatou látku – kyanogenní glykosid lze zlikvidovat tepelnou úpravou slupky (například při výrobě marmelády můžete rozvařit celé plody i se slupkou).
Své největší využití marakuja nachází v džusech a šťávách. Fantazii ohledně jejího použití v kuchyni se však meze nekladou.
Marakuja obsahuje významné množství železa a další látky
Zatímco kiwi či citron mají svůj významný podíl vitamínu C, marakuja obsahuje zase významné množství železa. Ze všech druhů ovoce ho má marakuja v sobě jednoznačně nejvíce. Pravidelná konzumace tohoto exotického ovoce je proto vhodná pro lidi s chudokrevností.
Mučenka je zdrojem antioxidantů, které mírní záněty v těle, posilují imunitu, ochraňují nervový systém a v neposlední řadě jsou prevencí rakoviny.
Maracuja obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která čistí střeva, předchází hemoroidům a upravuje trávení.
Díky svému nízkému glykemickému indexu je marakuja vhodná pro diabetiky. Také pomáhá snižovat cholesterol a udržuje zdravé srdce i cévy.
Marakuja dále:
- posiluje imunitní systém
- zlepšuje zdraví srdce
- má mírné sedativní účinky
- bojuje proti stresu
- léčí kožní onemocnění
- pozitivně působí na pohybový aparát
- stimuluje činnost žaludku
Vitamíny | Minerály |
A | železo |
B2 | vápník |
B6 | fosfor |
E | draslík |
C | hořčík |
Zdroj: Pixabay.com
Lze si marakuju vypěstovat na zahradě?
Marakuju si můžete velmi jednoduše vypěstovat i u vás doma, v bytě nebo třeba na zahradě. Marakuja se dá vypěstovat ze semínka. Těm netrpělivým doporučujeme koupit už větší rostlinku v zahrádkářství. Mučenka, jak se rostlině nejčastěji říká, může plodit už ve svém prvním roce.
Aby vám mučenka neboli marakuja prospívala, dopřejte jí vydatnou zálivku a středně lehký substrát. Mučenka se velmi rychle vytahuje do dlouhých šlahounů, a proto pro ni počítejte s větším prostorem. Vhodná je také opora pro mučenku. Rostlinu přihnojte kombinovaným hnojivem, avšak s jeho množstvím to nepřehánějte. V opačném případě vám totiž rostlina poroste jako divá, ale květů se nedočkáte.
Přes léto nejlépe uděláte, když mučenku vystavíte slunci. Pokud budete rostlinu přesouvat z vnitřního pokoje na zahradu, sluneční paprsky jí dávkujte postupně. V horkých dnech myslete na vydatnou zálivku, ta je pro mučenku zásadní. Nenávratně poškodit by ji mohlo i jednodenní sucho.
Abyste se nemuseli kochat jen krásnými květy, kterými mučenka ozdobí vaši zahradu či balkón, udělejte vše pro to, aby vám mučenka i plodila. Protože jsou mučenky cizosprašné, potřebujete k nim druhou rostlinu, klidně i jiný druh mučenky. Na zahradě se o opylení postarají včely. Doma je budete muset nahradit.
Aby vám mučenka dělala radost i napřesrok, pečlivě ji zazimujte. Její šlahouny zkraťte na délku asi třiceti centimetrů a mučenku přesuňte do tmavé a chladné místnosti. Přes zimu potřebuje mučenka klid a jen minimální zálivku.
Recept na cheesecake s marakujou do skleničky
Že i sladkost může osvěžit, o tom svědčí použití marakuji v dezertech. Jedná se o opravdu sladké, leč velmi osvěžující ovoce, které dodá vašim receptům zajímavé kouzlo. A protože ne vždy je čas na dlouhé stání u plotny, zkusit můžete rychlý cheesecake s marakujou do skleničky. Na 3 až 4 porce budete potřebovat:
- 30 g měkkého másla
- 50 g rozdrobených máslových sušenek
- 200 g plnotučného tvarohu
- 2 polévkové lžíce cukru moučka
- šťávu a kůru z jednoho středního citronu
- 4 polévkové lžíce mléka
- několik plodů marakuji
- marakujový džus
- cukr krystal
- máslo na zahuštění ovocné omáčky dle potřeby
Jaký je postup? Ze všeho nejdříve začněte s drobenkou. Rozehřejte si troubu na 180 °C. Máslové sušenky rozdrťte a přidejte změklé máslo. Směs promíchejte a vysypte na plech s pečícím papírem. V troubě tuto směs pečte, dokud nedostane zlatavý nádech.
Marakujovou omáčku vytvoříte tak, že svaříte marakujový džus s cukrem a čerstvou marakujou (suroviny použijte od oka, aby vám vznikla hustší konzistence). Pro zahuštění můžete přidat také máslo.
Pak už jen zbývá umíchat tvaroh s cukrem, mlékem, citronovou šťávou i kůrou. Připravte si tři menší, nejlépe průhledné skleničky. Byla by totiž škoda nevidět prolínání jednotlivých barevných vrstev. Začněte vrstvou marakujové omáčky, na ni pak dejte vrstvu tvarohu, tvaroh posypte drobenkou, kterou jste si vytvořili z másla a sušenek. Ozdobte lístečkem máty a dejte dezert vychladit do lednice. Dobrou chuť!