Lískové ořechy

Lískové ořechy
Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Lískové ořechy není nutné dlouze představovat. V ČR se pěstují hojně a v kuchyni se využívají hlavně při pečení a zdobení dortů či koláčů a buchet. Ovšem víte také, že vitamíny a minerály obsažené v oříškách dodávají tělu velké množství energie? A nejen to.

Povíme vám, jaké jsou blahodárné účinky lískových ořechů pro náš organismus, jaké vitamíny a minerály v nich najdete a na závěr jsme si pro vás jako obvykle připravili jednoduchý recept, který uvítají zejména děti.

Lískové ořechy – Corylus avellana

Lískové ořechy patří do skupiny skořápkového ovoce. Sbírají se ze středně vysokých rozložitých keřů lísky obecné. Ta obvykle dosahuje výšky asi 3 až 4 m. V ojedinělých případech, za předpokladu opravdu teplých podmínek pro růst, mohou dosáhnout výšky 7 až 8 metrů. Tato pro nás překvapivá výška je zcela běžná především v Turecku, v zemi, ze které pocházejí. Lísce se daří také ve východní Asii a severní Africe. Zajímavá je rovněž i její dlouhověkost. Lískový keř se může „dožít“ 80 či dokonce 100 let.

Lískové ořechy
Zdroj: Pixabay.com

Lískové oříšky neexistují pouze ve formě klasických suchých plodů se slupkou, ale také jako pražené a předem nasekané pochutiny, které skvěle doplní například chutný čokoládový korpus. V poslední době se stávají čím dál populárnějšími oříšková másla, která se vyrábějí právě také z oříšků lískových. Výborně se hodí pro dochucení snídaňových ovesných kaší.

Minerály a vitamíny

Lískové ořechy v první řadě obsahují vysoký obsah tuku, a to 50% – 60%. To ovšem neznamená, že nejsou tělu prospěšné. Právě naopak. Jak jsme již zmínili, především sportovci a další vysoce fyzicky zatížení lidé na lískové oříšky nedají dopustit.

I malé množství ořechů vám dokáže dodat více energie než například oběd.

Minerály

Vitamíny

draslík
vápník
fosfor
hořčík
železo
měď
bor
mangan
zinek
chrom
selen

B1
B6
B9
karoteny
E

A nejenže dodávají energii.

 • V první řadě podporují paměť a mozkovou činnost, čímž napomáhají schopnosti lépe se soustředit na danou práci.
 • Posilují imunitu, a proto by je neměli vynechávat ze svých jídelníčků především lidé, kteří v nedávné době prodělali chřipkové či jiné onemocnění.
 • Zvyšují odolnost proti stresu a blahodárně působí na nervový systém.

Pokud máte náročné povolání a stres je na vašem denním pořádku, pak rozhodně lískové ořechy zapojte do jídelníčku a zobejte u počítače i na cestách.

Jejich blahodárné účinky jsou opravdu bohaté. Pokud ještě nemáte lísku obecnou na své zahrádce, poradíme vám, jak si ji zasadit a co k tomu budete potřebovat.

Pěstování lísky obecné

Pěstování nešlechtěné lísky obecné není nikterak náročné. Krásně vám poroste i v polostínu. Pokud se rozhodnete pro šlechtěnou lísku obecnou, pak je pěstování o trochu náročnější. Aby vám dobře plodila, pak je nutné na zahradě najít slunečné místo a dodat lísce vlhkou a hlinitou půdu. Lze ji díky její tvárnosti pěstovat buď jako keř, nebo jako menší stromek. Sázení lísek (pokud chcete více než jednu) se doporučuje 2-6 m od sebe. Kvůli dostatku slunečního světla.

Recept na domácí nutellu

Milují ji děti i dospělí, a proto jsme se rozhodli pro recept na domácí nutellu.

Ingredience:

 • 400 g lískových oříšků
 • 6 polévkových lžic slunečnicového oleje
 • 2 polévkové lžíce kakaa holandského typu
 • 4 lžíce moučkového cukru
 • 700 g mléčné či hořké čokolády (dle vašeho vkusu a chuti)

Postup:

 • Nejprve odvážené množství oříšků nasypeme na větší plech, rovnoměrně rozprostřeme a vložíme do předehřáté trouby na 180 stupňů.
 • Oříšky pečeme asi 15 minut. Poté je nasypeme do větší mísy a lehce promneme, abychom oříšky zbavili slupek.
 • Očištěné oříšky vsypeme do mixéru, kde je spolu s olejem rozmixujeme do hladkého krému. Následně vmícháme kakao, cukr a předem rozpuštěnou čokoládu.
 • Směs rozdělíme do jednotlivých skleniček a necháme vychladnout. Dobrou chuť!

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Uncooked Hulled millet in clay pot. Yellow grain, wooden spoon.
Jáhly
Black cumin seeds and flowers. Selective focus.
Černucha setá (černý kmín)
Achillea white.
Řebříček obecný
Moriche Palm Fruits
Mauricie převislá (aguaje) a její plody
Black elderberry berries in metal plate
Černý bez
hrusky_1
Hrušky

Viaflorin

Reklama