Lískové ořechy

Lískové ořechy
Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Lískové ořechy není nutné dlouze představovat. V ČR se pěstují hojně a v kuchyni se využívají hlavně při pečení a zdobení dortů či koláčů a buchet. Ovšem víte také, že vitamíny a minerály obsažené v oříškách dodávají tělu velké množství energie? A nejen to.

Povíme vám, jaké jsou blahodárné účinky lískových ořechů pro náš organismus, jaké vitamíny a minerály v nich najdete a na závěr jsme si pro vás jako obvykle připravili jednoduchý recept, který uvítají zejména děti.

Lískové ořechy – Corylus avellana

Lískové ořechy patří do skupiny skořápkového ovoce. Sbírají se ze středně vysokých rozložitých keřů lísky obecné. Ta obvykle dosahuje výšky asi 3 až 4 m. V ojedinělých případech, za předpokladu opravdu teplých podmínek pro růst, mohou dosáhnout výšky 7 až 8 metrů. Tato pro nás překvapivá výška je zcela běžná především v Turecku, v zemi, ze které pocházejí. Lísce se daří také ve východní Asii a severní Africe. Zajímavá je rovněž i její dlouhověkost. Lískový keř se může „dožít“ 80 či dokonce 100 let.

Lískové ořechy
Zdroj: Pixabay.com

Lískové oříšky neexistují pouze ve formě klasických suchých plodů se slupkou, ale také jako pražené a předem nasekané pochutiny, které skvěle doplní například chutný čokoládový korpus. V poslední době se stávají čím dál populárnějšími oříšková másla, která se vyrábějí právě také z oříšků lískových. Výborně se hodí pro dochucení snídaňových ovesných kaší.

Minerály a vitamíny

Lískové ořechy v první řadě obsahují vysoký obsah tuku, a to 50% – 60%. To ovšem neznamená, že nejsou tělu prospěšné. Právě naopak. Jak jsme již zmínili, především sportovci a další vysoce fyzicky zatížení lidé na lískové oříšky nedají dopustit.

I malé množství ořechů vám dokáže dodat více energie než například oběd.

Minerály

Vitamíny

draslík
vápník
fosfor
hořčík
železo
měď
bor
mangan
zinek
chrom
selen

B1
B6
B9
karoteny
E

A nejenže dodávají energii.

 • V první řadě podporují paměť a mozkovou činnost, čímž napomáhají schopnosti lépe se soustředit na danou práci.
 • Posilují imunitu, a proto by je neměli vynechávat ze svých jídelníčků především lidé, kteří v nedávné době prodělali chřipkové či jiné onemocnění.
 • Zvyšují odolnost proti stresu a blahodárně působí na nervový systém.

Pokud máte náročné povolání a stres je na vašem denním pořádku, pak rozhodně lískové ořechy zapojte do jídelníčku a zobejte u počítače i na cestách.

Jejich blahodárné účinky jsou opravdu bohaté. Pokud ještě nemáte lísku obecnou na své zahrádce, poradíme vám, jak si ji zasadit a co k tomu budete potřebovat.

Pěstování lísky obecné

Pěstování nešlechtěné lísky obecné není nikterak náročné. Krásně vám poroste i v polostínu. Pokud se rozhodnete pro šlechtěnou lísku obecnou, pak je pěstování o trochu náročnější. Aby vám dobře plodila, pak je nutné na zahradě najít slunečné místo a dodat lísce vlhkou a hlinitou půdu. Lze ji díky její tvárnosti pěstovat buď jako keř, nebo jako menší stromek. Sázení lísek (pokud chcete více než jednu) se doporučuje 2-6 m od sebe. Kvůli dostatku slunečního světla.

Recept na domácí nutellu

Milují ji děti i dospělí, a proto jsme se rozhodli pro recept na domácí nutellu.

Ingredience:

 • 400 g lískových oříšků
 • 6 polévkových lžic slunečnicového oleje
 • 2 polévkové lžíce kakaa holandského typu
 • 4 lžíce moučkového cukru
 • 700 g mléčné či hořké čokolády (dle vašeho vkusu a chuti)

Postup:

 • Nejprve odvážené množství oříšků nasypeme na větší plech, rovnoměrně rozprostřeme a vložíme do předehřáté trouby na 180 stupňů.
 • Oříšky pečeme asi 15 minut. Poté je nasypeme do větší mísy a lehce promneme, abychom oříšky zbavili slupek.
 • Očištěné oříšky vsypeme do mixéru, kde je spolu s olejem rozmixujeme do hladkého krému. Následně vmícháme kakao, cukr a předem rozpuštěnou čokoládu.
 • Směs rozdělíme do jednotlivých skleniček a necháme vychladnout. Dobrou chuť!

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

custard apple on wooden table
Cherimoya
karambola_1
Karambola
Prickly pears in a plate high angle view on pink and picnic cloth background
Opuncie
rambutan_1
Rambutan
Wooden bowl with corn salad leaves, lamb's lettuce on gray stone background, side view
Polníček - kozlíček polní
Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur

Viaflorin

Reklama