Lichořeřišnice

Fotografie: Lichořeřišnice
Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Lichořeřišnice (Tropaeolaceae) má všechno, co má bylinka mít. Má nejen řadu léčivých účinků, ale je také okrasná, plně jedlá, nenáročná na výsadbu, a dokonce je nápomocná v boji proti rostlinným škůdcům. Vyrobit si z ní můžete silnou tinkturu na chřipku či zánět močových cest a ozdobit s ní můžete salát i dort.

Jaké látky lichořeřišnice obsahuje?

Lichořeřišnice patří k velmi silným bylinkám, a proto vás nejspíš nepřekvapí, že obsahuje řadu důležitých látek – vitamín C, beta karoten, síru, lutein, flavonoidy, éterické oleje, mastné kyseliny a další látky, díky kterým lichořeřišnice funguje jako přírodní antibiotikum, má silný účinek proti virům, bakteriím a plísním.

Jak lichořeřišnice účinkuje na zdraví?

Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum, funguje antiviroticky, antibakteriálně i proti plísním. Umí si poradit s řadou bakterií, i s těmi, které jsou k běžným lékům imunní. Zmiňme účinek na bakterii vyskytující se v žaludku Helicobakter pylori, bakterii způsobující zánět močového ústrojí E. coli, účinkuje také na 46 kmenů stafylokokových bakterií i na bakterie salmonely. Její dosah je opravdu široký. Dokonce posiluje účinek některých léků, především pak antibiotik, se kterými ji můžete současně užívat.

Lichořeřišnice:

 • umí léčit nachlazení
 • užívá se při bolesti v krku
 • mírní příznaky chřipky
 • snižuje horečku
 • ulevuje od dráždivého kašle
 • posiluje imunitní systém
 • celkově posiluje odolnost organismu
 • příznivě ovlivňuje činnost centrální nervové soustavy
 • podporuje trávení
 • léčí záněty močového měchýře
 • ničí bakterie salmonely
 • posiluje účinek antibiotik
 • léčí záněty zvukovodu
 • funguje na řadu zánětlivých onemocnění
 • bylinka dokonce působí na zlatého stafylokoka, což je odolná bakterie, která často odolává i běžným antibiotikům
 • pomáhá na průjem
 • je to i ženská bylinka, která při sedavé koupeli umí ulevit od vaginálních zánětů
 • taktéž mírní záněty vaječníků
 • muži bylinku užívají při zánětu prostaty

Jak si vyrobit domácí tinkturu z lichořeřišnice a jaké jsou její účinky?

Na výrobu tinktury z lichořeřišnice se používají nezralá semena, protože jsou nejsilnější. Tinkturu však můžete vyrobit také z květů a listů lichořeřišnice nebo můžete listy, květy a semena lichořeřišnice smíchat dohromady.

Potřebovat budete:

 • 60 g nezralých semen
 • 85% alkohol
 • uzavíratelnou sklenici

Postup:

Semínka lichořeřišnice překrojte na půlky (případně nasekejte květy a listy), dejte je do sklenice, zalijte alkoholem a uzavřete. Sklenici nechte stát při pokojové teplotě alespoň 14 dní (ne na přímém slunci) a mezitím ji protřepávejte. Po uplynutí této doby směs přeceďte a nalijte do menších lahviček (nejlépe s kapátkem). Tinkturu uchovávejte v lednici.

A jak ji můžete použít? Kapat ji můžete v době chřipky a nachlazení, při zánětu průdušek nebo při angíně. V tomto případě je dobré dodržet alespoň dvoutýdenní kúru (přibližně 3x denně 20 kapek). Tinkturu lze použít i na zánět močových cest – tady je nutné dodržet ještě delší dobu užívání, a to až 3 týdny (3x denně 15 kapek).

Zdroj: Freepik.com

Je lichořeřišnice vhodná pro děti a v jakém množství?

Lichořeřišnice a zejména přípravky z ní nejsou doporučeny pro děti do 3 let, a to zejména proto, že neexistují dostatečné studie, které by prokázaly, že jsou pro tuto věkovou kategorii vhodné. Ale starší děti by lichořeřišnici užívat mohly, na trhu dokonce existují extrakty z lichořeřišnice bez obsahu alkoholu, které posilují imunitu a jsou vhodné při nástupu do školek. Dávkování je určitě nižší než v případě dospělých.

Může se užívat lichořeřišnice v těhotenství?

O lichořeřišnici není známo, že by jakkoliv negativně ovlivňovala průběh těhotenství nebo měla vliv na vývoj plodu. Přesto většina produktů, především pak tinktury s alkoholem, obsahují varování, že nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Může za to hlavně fakt, že nejsou provedeny dostatečné studie, které by dokázaly, že tato látka nemá na průběh těhotenství žádný vliv. Avšak v těhotenství se to obecně s bylinkami nemá přehánět a ženy by se měly spoléhat spíše na ty, které jsou v těhotenství povoleny. Pokud by se žena přece jen v těhotenství rozhodla užívat lichořeřišnici, určitě by měla vybírat takové přípravky, které neobsahují alkohol.

Jak si doma vypěstovat tuto skvělou bylinku?

Lichořeřišnice bude účelovou ozdobou vaší zahrady. Na výsadbu je nenáročná, a tudíž to zvládne úplně každý. Tuto okrasnou květinu a léčivou bylinku v jednom můžete pěstovat v truhlících na okně, balkónech, u zídek, zkrátka kdekoliv se vám zamane. Lichořeřišnice nezvládá pobyt na mrazu. Jedná se o jednoletku, kterou je potřeba opakovaně vysazovat. Určitě to ale stojí za to. Lichořeřišnice je nejen léčivá, ale i velmi atraktivní, nenáročná a v neposlední řadě vám pomůže v boji proti škůdcům. Semínka lichořeřišnice můžete vysadit rovnou na stanoviště, a to v polovině května. Předpěstovat si rostlinu můžete ve skleníku už v únoru. Tato bylinka miluje slunné stanoviště, za které se vám odvděčí bohatou nadílkou květů. Ve stínu kvete taky, ale o dost méně. Lichořeřišnici dostatečně zalívejte, ale nepřihnojujte. Pokud má tato bylinka nadmíru hnojiva, intenzivně roste spíše do listů a květy nenasazuje.

Pomůže nejen ve fytoterapii, ale také v boji se škůdci

Jak už jsme říkali, lichořeřišnice vám pomůže nejen ve fytoterapii, ale také v boji se škůdci. Vysévá se na stanoviště, která jsou velmi blízko jabloní, kde účinkuje na vlnatku krvavou. Taktéž dokáže zabránit rozšiřování plísně bramborové nebo na sebe z okolních rostlin naláká mšice. Všechny části rostliny lichořeřišnice jsou jedlé, a proto je můžete využít pro ozdobu dezertů a salátů.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Prickly pears in a plate high angle view on pink and picnic cloth background
Opuncie
rambutan_1
Rambutan
Wooden bowl with corn salad leaves, lamb's lettuce on gray stone background, side view
Polníček - kozlíček polní
Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur
top view of sweet black mission figs on a bowl on a white background
Fíky
Sweet ripe juicy tropical Mangosteen
Mangostan

Viaflorin

Reklama