Ačkoliv není lékořice lysá původní bylinkou, v Česku se jí daří a bude tomu tak i na vaší zahrádce. Proč byste si ji měli vysadit? Zejména kvůli řadě účinků na zdraví. Znáte historii této léčivky a víte, jak ji zpracovat?
Historie lékořice
Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) má asi 20 druhů, ale žádný z nich nemá původ v Česku. Tato bylinka pochází ze Středomoří a má bohatou historii. Její kořen s typickou příchutí znali už staří Egypťané a dopustit na ni nedali ani ve středověku. Do Česka byla bylinka přinesena v 16. století. O pěstování lékořice se zmiňuje už i Mattioliho herbář, který začal psát italský lékař Pietro Andrea Mattioli začátkem 40. let 16. století. Jelikož je to teplomilná rostlina, dobře se jí daří hlavně v oblastech Moravy. Vypěstovat si ji však můžete i na vaší zahrádce.
Jaké látky lékořice obsahuje?
Hlavní využívanou částí této až metr vysoké bylinky je kořen. Ten obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, například kyselinu glycyrrhizinovou a samotný glycyrrhizin, o kterém je známo, že je až 50x sladší než cukr. Tato látka v těle působí silně antioxidačně a protizánětlivě.
Dále v lékořici najdete:
- glabrolidy
- terpenoidy
- kumariny
- flavonoidy
- éterické složky
Účinky lékořice na zdraví
Lékořice má celou řadu pozitivních účinků na zdraví. Hlavně umí ředit hleny, čímž usnadňuje jejich vykašlávání. Čaj z kořene lékořice se používá k léčbě zánětlivého onemocnění dýchacích cest. Lékořice je vhodným doplňkem léčby cukrovky.
Lékořice dále:
- působí protizánětlivě
- funguje jako antioxidant
- uvolňuje křeče hladkého svalstva
- léčí peptické a duodenální vředy
- potlačuje zápach z úst
- regeneruje slinivku břišní
- zmírňuje menstruační a klimakterické potíže
- posiluje činnost nadledvinek
- snižuje únavu
- posiluje imunitní systém
- příznivě ovlivňuje tvorbu žaludečních šťáv
- zajišťuje správné trávení
- udržuje zdravé močové cesty i reprodukční orgány
- přispívá k duševnímu klidu a rovnováze
Ve větším množství je lékořice riziková pro těhotné a kojící ženy a pro osoby trpící vysokým krevním tlakem. Zvýšené dávky mohou být toxické a mohou vést k vysokému krevnímu tlaku i k potlačení tvorby moči.
Tip: PMS a menstruační potíže vám pomůže zmírnit Gynex – kromě lékořice obsahuje i další bylinné extrakty, které nepříjemné pocity utiší a vy se budete cítit opět „ve své kůži“. Přečtěte si recenze zákaznic a zjistěte, jak funguje.
Sběr lékořice
Abyste se mohli naplno pustit do zpracování kořene lékořice, je potřeba ho nejdříve vykopat. Doba sběru připadá na období června až října. Kořen se sbírá pouze u rostlin starších tří let. Sbírají se pouze nejsilnější vodorovné kořeny a dbá se na to, aby centrální kořeny rostlině zůstaly. V případě, že by došlo k porušení hlavních kořenů, tak hrozí, že rostlina zahyne. Stejně tak se vyhněte sběru mladých a tenkých kořínků, které je potřeba nechat v půdě zesílit do dalších sklizní.
Lékořice lysá sušení
Kořen lékořice, který očistíme od hlíny, sušíme. Sušení lékořice je možné hned několika způsoby, a to na vzduchu, na slunci nebo v sušičce. Sušení na vzduchu je nejvýhodnější, protože se na tom nedá nic pokazit. Trvá však déle, a to až 6 týdnů, než je kořen úplně suchý. Kořen lékořice je možné svázat do svazku a pověsit na chladné a temné místo, kde dobře cirkuluje vzduch.
Slunce může proces sušení podstatně urychlit, i přesto se nedoporučuje spěchat. Kořeny je potřeba na noc sklízet a sušení trvá cca dva týdny. Sušení v sušičce bude nejrychlejší, ale také nejrizikovější. Při něm je potřeba dodržet velmi nízkou teplotu sušení, která nezničí obsah cenných látek. Po několika hodinách však můžete mít usušeno.
Zpracování lékořice
Sušený kořen se pak dále zpracovává různě, podle toho, na co ho chcete použít. Nejčastěji se mele a z prášku se pak vaří čaj. Usušený kořen lékořice můžete dát do sklenice s cukrem, který vstřebá jeho specifickou vůni. Voňavý cukr pak můžete používat ke slazení pečených moučníků. Vyrobit si můžete i domácí pendrek. Jak na to?
Jak si vyrobit domácí pendrek?
Čerstvý kořen lékořice nakrájejte na kousky a ty rozemelte v mlýnku nebo rozdrťte v hmoždíři. Vzniklou směs pak vařte v hrnci s trochou vody do doby, než zhoustne a získá svou typickou hnědočernou barvu. Pozor, hmota za chvíli ztuhne, a tak si ji přelijte do vhodnějších nádob. Vzniknou vám z ní tvrdé pendrekové kusy (podle nádoby, kterou použijete), které pak můžete použít k další výrobě cukrovinek. Vždy je potřeba tuto hmotu rozpustit a kvůli přílišné sladkosti ředit vodou. Přidat můžete i anýz, který chuť zjemní.
Lékořice lysá se může vyjímat i na vaší zahrádce aneb pěstování lékořice
Lékořici si můžete klidně vypěstovat na vaší zahrádce, pokud vám nevadí, že si na její úrodu kořenů budete muset počkat 3 až 5 let, a pokud nemáte nic proti tomu, že vám lékořice na zahrádce zabere značný prostor. Lékořice roste sice pomalu, její kořenový systém je však bohatý, stejně jako její nadzemní část. Ta dorůstá do výšky dvou metrů a může být široká až 1 metr. Aby se lékořici na vaší zahrádce dobře dařilo, potřebuje písčitou půdu, pravidelnou zálivku, sluníčko a bezvětří. Protože rostlina nesnáší mráz, je potřeba ji na zimu zakrýt chvojím, aby kořeny nezmrzly. Lékořici lze vypěstovat ze semínek nebo oddělených podzemních stonků. První sběr kořenů je možný nejdříve po třech letech.