Kustovnice čínská je, především díky plodům zvaným goji, v medicíně velmi ceněná a po mnoho staletí prakticky nepostradatelná při léčbě celé řady zdravotních neduhů. Ačkoli se dá v léčitelství využít celá, nejčastěji se používají její plody, které jsou dokonce považovány za nejzdravější ovoce na světě. Jaké další má goji účinky, jaké jsou tipy na pěstování a má goji nežádoucí účinky? To vše vám dnes prozradíme.
Kustovnice čínská – latinsky Lycium Chinense
Kustovnice čínská neboli goji je keřovitá trvalka, která může dorůst do výšky 1-3 metry. Spadá do čeledi lilkovitých. Kustovnici poznáte podle kopinatých až vejčitých listů, které na větvích rostou buď jednotlivě, nebo ve svazečcích po třech. Květy kustovnice čínské mají nafialovělou barvu, plod má podobu oválně protáhlé bobule zbarvené do červena o velikosti cca 2,5 cm.
Pěstování
Kustovnice čínská je velmi odolný keř, který zakoření i na místech, kde skoro není žádná půda. Nevadí ji ani znečištěné prostředí či ovzduší. Dokonce není náchylná ani na nemoci či škůdce. Protože se ale jedna o rostlinu zvyklou na teplejší podnebí, často se v českých podmínkách plodů nedočkáte.
Pokud si i přesto rostlinu chcete vypěstovat, budete potřebovat sazenice, které koupíte v zahradnictví. Vysazujte je do půdy nejlépe hned na jaře (březen/duben) a mezi keři dělejte rozestupy alespoň 2 m. Každé další jaro je potřeba keř goji prořezávat a zmlazovat.
zdroj: Pixabay.com
Zdravotní účinky goji
Kustovnice čínská, respektive její plody goji, vás svým obsahem určitě mile překvapí. Najdete v ní kupříkladu 18 druhů aminokyselin, celkem 21 stopových minerálů (například zinek, vápník, fosfor nebo hořčík), dále vitamín C, vitamíny B1, B2 a B6, nechybí ani vitamín E. Za zmínku stojí i přítomnost kyseliny linolové a betakarotenu.
Goji je bohaté také na proteiny. Pouhých 100 g goji představuje 22 % vaší doporučené denní dávky proteinů.
Goji může zvýšit kvalitu života
Plody kustovnice čínské jsou považovány za superpotravinu. Plodům goji se přisuzuje zlepšení spánku, soustředěnosti, zvýšení mentálního zdraví, duševní klid a pohoda. Díky tomu máte více energie a chuti do života. Jako správný antioxidant také zpomaluje stárnutí organismu.
Goji proti cukrovce i pro hubnutí
Plody kustovnice, goji, obsahují také složky, které pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi a v podobě tonika je goji využíváno v boji s nadváhou. K tomu snižuje cholesterol.
Goji pro intimní život
Kustovnice svými plody přispívá také ke zlepšení intimního života a zdraví pohlavních orgánů. Dle dosavadních výzkumů totiž goji podporuje sexuální funkci a léčbu neplodnosti. Ženám může goji pomoci při menstruačním cyklu i při menopauze.
Další účinky goji na zdraví
- zlepšování paměti
- posilování imunitního systému
- snižování rizika vzniku rakoviny
- zlepšování činnosti střev
- zmírnění alergických reakcí
- posilování činnosti jater
- zlepšování zraku
- pomoc při kožních problémech
- posilování šlach
- posilování nehtů
- snižování krevního tlaku
- pomoc od bolestí hlavy
- posilování srdce
- posílení kostí
- prevence proti chronickému kašli
Nežádoucí účinky goji
Goji má při krátkodobém užívání pouze mírné vedlejší účinky, a to v podobě slabých trávících problémů. Vzácně může konzumace způsobit alergickou reakci nebo poškození jater.
Goji by neměly konzumovat ženy v průběhu těhotenství. Látky obsažené v goji totiž mohou způsobovat problémy s ledvinami či jiné obtíže. Dle některých zdrojů může goji způsobit dokonce potrat.
Použití kustovnice čínské
Kustovnice čínská nachází uplatnění především v kuchyni a jako doplněk stravy. Koupit ji můžete ve formě sušených plodů, dále jako sirup, tablety či kapsle. Kromě plodů se prodávají také listy a kůra a dále potraviny vyrobené z goji, jako je olej, mouka, víno nebo třeba džus.
Jak konzumovat goji?
Goji lze konzumovat samostatně. Kromě toho s nimi ale můžete ochutit i řadu sladkých pokrmů, například do kaší, jogurtů, dezertů, nákypů či do smoothie.
zdroj: Pixabay.com
Recepty z goji
Na závěr přinášíme ještě pár receptů na čaj z goji a džem z goji.
Čaj z goji
- 1 čajová lžička sušených plodů goji
- 250 ml vody
Sušené plody zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Během louhování do sebe plody nasají vodu a krásně změknout. Čaj můžete v případě potřeby dochutit třeba lžičkou medu nebo citronovou šťávou.
Džem z goji
- 55 g plodů goji
- 125 ml vody
- 2 lžičky medu, citronové šťávy
- 2 lžičky agar
Plody kustovnice vložte do hrnce a zalijte vodou. Nechte cca hodinku namočené, plody do sebe nasají vodu a změknou. Poté k nim přidejte citronovou šťávu a med, promíchejte a přiveďte k varu.
Jakmile směs přijde k varu, přidejte agar. Cca 10 minut duste a občas promíchejte. Abyste dosáhli hladké konzistence, můžete nechat směs trochu vychladnout a za pomoci tyčového mixéru rozmixovat.