Kopřiva dvoudomá

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je rostlinka všem dobře známá. V ČR se jedná o nejvíce rozšířený druh kopřivy. Má významné místo v tradičním použití bylin, a to díky bohatému obsahu živin a léčivých látek. Ve světě bylinkářství tedy kopřiva hraje důležitou roli, a to právě díky svým mnohostranným vlastnostem. V tomto článku se podíváme na obsahové látky kopřivy, její účinky na zdraví a na konci najdete i tip na recept na kopřivový salát.

Kopřiva dvoudomá: Obsahové látky

Kopřiva dvoudomá je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a dalších živin, které jsou pro naše tělo klíčové. Patří sem vitamíny A, C a K, které podporují imunitní systém, zlepšují zrak a přispívají ke srážlivosti krve. Dále obsahuje železo, vápník, draslík a hořčík, které podporují zdraví kostí, svalů a nervového systému. Kopřiva také obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům a chrání buňky před poškozením.

Účinky obsahových látek

Kopřiva dvoudomá má mnoho pozitivních účinků na zdraví. Je známá svým močopudným účinkem, který pomáhá při odplavování toxinů z těla. Dále může podporovat zdraví kůže a vlasů díky svému obsahu minerálů a vitamínů. Kopřiva také přispívá ke snížení zánětů a může mít pozitivní vliv na alergie a dýchací cesty. A jak je to s popálením od kopřivy? Také vám rodiče říkali, že když se popálíte kopřivou, tak budete zdraví? V tomto článku najdete informace, jak je to ve skutečnosti.

Kde všude je možné kopřivu využít

Kopřiva má široké spektrum využití v domácí péči o zdraví a krásu. Její extrakt můžeme přidat do šamponů či kondicionérů pro posílení vlasů a prevenci jejich vypadávání. Kopřivový čaj je oblíbeným tonikem pro podporu celkového zdraví. V kuchyni pak můžeme přidat kopřivu do salátů, polévek či smoothie, abychom tělu dodali živiny. Připravte si kopřivový salát, v následujícím odstavci vám poradíme, jak na to.

Zdroj: Freepik.com

Recept na kopřivový salát

Recept na kopřivový salát je vážně jednoduchý, a pokud chcete kopřivu ochutnat, rozhodně vám ho doporučujeme vyzkoušet.

Ingredience:

 • Čerstvé kopřivy (cca 2 hrsti)
 • Listová zelenina podle vlastního výběru (např. špenát, ledový salát)
 • Rajčata
 • Cibule
 • Olivy
 • Ořechy (vlašské, lískové nebo piniové)
 • Olivový olej
 • Ocet
 • Sůl a pepř podle chuti

Postup:

Kopřivy opláchněte a spařte vroucí vodou, poté je osušte a jemně nasekejte. Listovou zeleninu, rajčata a cibuli nakrájejte na menší kousky. Vše smíchejte v míse.

Připravte si dresink smícháním olivového oleje, octa, soli a pepře.

Zálivku nalijte na salát a důkladně promíchejte.

Další recepty najdete v naší zdravé kuchařce, vyzkoušet můžete také bezlepkovou nádivku s kopřivou nebo kopřivový sirup.

Kopřiva dvoudomá je skutečně výjimečnou bylinkou, která nám nabízí široké spektrum využití pro zlepšení našeho zdraví. Její bohatý obsah živin a léčivých látek ji dělá nenahraditelným přírodním pomocníkem.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Bouquet Colts Foot or Tussilago on a white background
Podběl lékařský
Closeup of true morel mushrooms surrounded by autumn leaves against a blurry background
Smrž obecný
Fotografie: Angrešt
Angrešt
Fotografie: Libeček lékařský
Libeček lékařský
Fotografie: Muškátový oříšek
Muškátový oříšek
Fotografie: Agáve
Agáve

Viaflorin

Reklama