Kopr vonný se v kuchyni a v léčitelství využívá už po staletí. Znali ho staří Egypťané, Řekové i Římané. Kopr má velice specifickou vůni i chuť. Zaměnit ho však lze s fenyklem nebo anýzem. Jaký účinek kromě kulinářského potěšení kopr přináší? A vyplatí se ho pěstovat na vlastní zahrádce?
Kopr vonný – latinsky Anethum graveolens
Kopr vonný je jednoletá rostlina dosahující výšky až 1 metru. Má svůj původ ve Středomoří a západní Asii. Odtud se rozšířil do celého světa. Není totiž náročný na pěstování, přitom má celou škálu využití v gastronomii i léčitelství. Kopr vonný roste od jara do podzimu. Pro využití v kuchyni se sbírá jeho nať, ale jen do té doby, než začne kvést. Potom se pro léčitelské účely sbírají jeho semena, která mají příznivý vliv na lidský organismus. Semena kopru se nejčastěji drtí pro čaje a odvary. V kuchyni se hojně využívá do salátů, omáček, přidává se také do sterilizovaných okurek nebo do čalamády. Příliš se nedoporučuje sbírat ho ve volné přírodě, protože ho lze snadno zaměnit s podobnými rostlinami, které jsou však jedovaté. Věděli jste, že se lidově kopru říká koprek? Nebo že si staří Římané před souboji v arénách mazali nohy i ruce koprem pro posílení svalů?
Kopr má celou škálu léčivých účinků
Kopr je silně aromatický, a proto na něj řada lidí nedá dopustit v kuchyni. Kromě toho, že chutná, také léčí. Co se léčivých účinků kopru týče, šlape na paty fenyklu. Působí totiž stejně proti nadýmání a křečím v břiše. Totožně jako fenykl také podporuje laktaci. Cenné látky kopru se přenáší do mateřského mléka, kde bojují proti dětské kolice. K těmto účelům můžete drcená semena kopru užívat samostatně nebo spolu s dalšími bylinkami s podobným účinkem, tedy s kmínem, anýzem nebo fenyklem.
Jeho semena působí silně močopudně, a proto mohou být součástí odvodňujících léčebných kúr. Kopr také pročišťuje ledviny a zbavuje organismus škodlivých látek. Je prokázáno, že posiluje imunitu. Pomáhá v boji proti nechutenství, snižuje krevní tlak a prokrvuje organismus. Žvýkání semen kopru osvěžuje dech a zbaví vás i škytavky. Kopr také umí tišit kašel a pravidelné popíjení koprového čaje vás dokáže zbavit nespavosti. Nať kopru obsahuje vitamín C a semena jsou plná léčivých silic.
Vitamíny | Minerály |
C | železo |
A | sodík |
vitamíny skupiny B | vápník |
fosfor |
Lze si kopr vypěstovat na zahrádce?
Pokud chcete čerpat léčivou sílu z kopru pravidelně, můžete si ho velmi snadno vypěstovat na své zahradě. Na pěstování je velice nenáročný, a dokonce se množí samovýsevem. Vyžaduje slunečné a před větrem chráněné místo. Dostatek vláhy, výživnou a hluboce propracovanou půdu. Pokud zahrádku nemáte, je možné pěstovat kopr i v květináčích. Kopr nesnáší velká sucha a chlorovanou vodu. Proto je nejlepší zalévat ho odstátou nebo dešťovou vodou.
Recept na tzatziki
Kopr dává grády mnoha pokrmům. Jedním z nich je známý řecký dip s názvem tzatziki. Tuto omáčku můžete použít například ke grilovanému masu.
Potřebujete:
– hustý řecký jogurt
– salátovou okurku
– česnek
– kopr
– šťávu z citronu, sůl a pepř
Postup:
Salátovou okurku zbavte slupky a jadérek a na struhadle nahrubo nastrouhejte. Okurku posolte, nechte chvíli odstát, a pak ji v čisté utěrce vymačkejte, čímž ji zbavíte přebytečné vody. Okurku vmíchejte do jogurtu a přidejte čerstvý nasekaný kopr. Směs pak stačí dochutit pepřem, česnekem a citronovou šťávou.
Tip na závěr
Pokud se dobrého jídla nejen s příchutí kopru přejíte, pomoci si můžete koprovým čajem. Asi dvě lžíce koprových semínek rozdrťte v hmoždíři a zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte 15 minut odstát, přeceďte a popíjejte. Účinné látky v kopru vás zbaví pocitu nafouklého břicha.