Kontryhel patří k bylinkám se širokým záběrem. Není těžké na něj narazit, pěstovat ho můžete dokonce i na zahrádce. Svými účinky působí hlavně na ženské potíže, ale využijí ho nejen ženy. Co jste možná o této bylince nevěděli?
Kde roste kontryhel a proč tuto bylinku sbírat?
Kontryhel obecný (latinsky Alchemilla vulgaris) je v mnoha ohledech výjimečná bylinka, která dorůstá výšky až 30 cm a najdete ji po celé Evropě, v severní Asii a na východě Severní Ameriky. Kontryhel spolehlivě poznáte podle jeho kalíškovitých listů, které uprostřed zachytávají ranní rosu. Kapka rosy uvnitř listu bylince jednoznačně přidává na její atraktivitě. Hojně roste na loukách, pastvinách a u kraje lesů, kde si ho při procházce můžete nasbírat i vy.
Kdy sbírat a jak zpracovat kontryhel?
Nejlepší dobou pro sběr je období od května do září. Sbírá se nať a květy. Ty lze zužitkovat čerstvé nebo je možné je nasušit na později. Tuto bylinku bez vašeho povšimnutí určitě nenechávejte. Obsahuje totiž řadu benefitů, ze kterých můžete čerpat. Kontryhelu se přezdívá nebeská rosa, deštníček nebo bylinka panny Marie. O kontryhelu je známo, že je to bylinka, která svými účinky cílí spíše na ženy. To ale neznamená, že z ní ostatní nemohou mít užitek.
Účinky na zdraví a obsahové látky v kontryhelu
Kontryhel se řadí mezi bylinky se spoustou cenných látek. V bylince najdete cenné organické kyseliny – zejména pak kyselinu salicylovou, dále silice, třísloviny a vitamín C. Jak už jsme zde zmínili, kontryhel je spíše ženskou bylinkou. Umí si totiž skvěle poradit s gynekologickými a hormonálními problémy.
Účinky kontryhelu:
- zpevňuje pánevní svalstvo
- příznivě působí na plodnost tím, že zvyšuje šance na početí
- podporuje pravidelnost menstruačního cyklu
- stabilizuje hladinu hormonů během menopauzy
- upravuje ovulační cyklus ženy
- působí proti zánětům a výtokům
- umožňuje regeneraci ženských pohlavních orgánů
- urychluje hojení poporodních jizev
- snižuje otok a hrudkovitost prsou před menstruací
Na ženské problémy lze kontryhel užívat vnitřně formou čaje nebo tinktury, ale i zevně formou vaginálních výplachů a sedavých koupelí.
Kontryhel obecně:
- působí antimykoticky
- má protizánětlivé účinky
- působí jako antioxidant
- pomáhá při střevních potížích
- působí močopudně
- příznivě působí na sliznice, u nichž zvyšuje jejich odolnost
- lze jím léčit nachlazení i angínu
- příznivě působí na afty v ústech
- posiluje oslabené svalstvo
- funguje proti křečím
- užívá se při cukrovce i roztroušené skleróze
Tip: Nenechte se zmítat nepříjemnými pocity při PMS či menstruaci a vyzkoušejte Gynex, doplněk stravy, který obsahuje extrakt z kontryhelu a další bylinné extrakty.
Jak pěstovat kontryhel?
Kontryhel však nemusíte trhat pouze na loukách. Klidně si ho můžete vypěstovat na vaší zahrádce a zajistit si tím jeho dostatek. Kontryhel ale rozhodně nepatří pouze do záhonků, kde ho budete pěstovat pro užitek. Jeho atraktivní vzhled mu otevírá cestu i do vašich skalek, květináčů a nádob. Pro pěstování kontryhelu je dobré vědět, že tato bylinka nemá ráda přesazování, protože její kořen se velmi obtížně regeneruje. Je proto potřeba pro ni vybrat dobré místo už na začátku. Je to trvalka, které vyhovuje vlhčí půda a polostín. Dobře se jí bude dařit například u zahradního jezírka. Kontryhel se nejlépe množí dělením trsů nebo semeny.
Jak uvařit čaj z kontryhelu?
Kontryhelový čaj lze připravit z čerstvé nebo sušené bylinky. Tři čajové lžičky sušené kontryhelové natě a květů zalijte čtvrt litrem vody a nechte krátce přejít varem. Odstavte ze zdroje tepla a nechte kontryhel vylouhovat asi ještě 15 minut. Pak čaj sceďte a popíjejte během dne. Za den se doporučuje vypít až dva šálky. Kontryhel lze dobře kombinovat s dalšími bylinkami, například s řebříčkem, heřmánkem, jetelem, řepíkem, hluchavkou nebo mátou. Nejčastěji se takhle míchá směs na podporu ženské plodnosti.