Kiwi patří mezi oblíbené ovoce. Víte, že pouhý jeden plod pokryje vaši denní dávku vitamínu C? Uhodnete, po kom dostalo kiwi název a troufnete si na jeho pěstování na vaší zahradě? V případě velké úrody si můžete z kiwi udělat lahodnou marmeládu.
Původně bylo kiwi (latinsky Actinidia chinensis) doma v Číně
Kiwi mělo původně svůj domov v Číně, poměrně snadno se však dostalo do dalších koutů světa. Nejdříve do Japonska, pak na Nový Zéland, který patří k jeho největším vývozcům. Ve velkém se dnes pěstuje také ve Spojených státech a v Evropě. K nám je kiwi dováženo především ze slunné Itálie.
Roste na keřích aktinidie, těch existuje více druhů (zmínit můžeme aktinidii lahodnou nebo čínskou). Jedná se o popínavou rostlinu, jejíž šlahouny dosahují délky až několika metrů. Věděli jste, že v roce 2003 se kiwi dostalo na seznam dvanácti nejméně kontaminovaných potravin pesticidy?
Dříve se kiwi říkalo angrešt čínský. Svůj trefnější název získalo až v druhé polovině 20. století, kdy ho pojmenovali po národním ptákovi Nového Zélandu – kivi. Aby nedocházelo k záměně, použili v názvu u plodu aktinidie „w”.
Kiwi v obchodech seženete celoročně. Kromě klasického zeleného je k dostání i zlaté. Co se obsahu cenných látek týče, jsou si tyto druhy velice podobné.
Vitamíny a minerály
Pokud se vám nebude chtít kiwi loupat, klidně ho můžete sníst i se slupkou. Konzumovat můžete také jeho drobné pecičky, které jsou plné omega 3 mastných kyselin. Zdálo by se, že je kiwi pro svůj vysoký obsah vitamínu C předurčeno posilovat imunitu a léčit chřipku a nachlazení. Umí toho však mnohem více.
Je dokázáno, že pravidelná konzumace zlepšuje respirační onemocnění jako kašel, astma nebo dušnost. Protože je kiwi plné antioxidantů, dokáže bránit buňky před poškozením a je prevencí rakoviny. Působí protizánětlivě a posiluje imunitu, pomáhá ředit příliš hustou krev, která by zatěžovala srdce, příznivě působí na zrak a je prevencí zácpy. Kiwi dále:
- urychluje látkovou výměnu
- snižuje cholesterol
- ulevuje při chřipce a nachlazení
- bojuje proti únavě
Vitamíny | Minerály |
A | Draslík |
C | Vápník |
E | Hořčík |
K | Mangan |
Fosfor |
Lze si kiwi vypěstovat na své zahrádce?
Pro kiwi nemusíte jen do obchodu, vypěstovat si ho můžete na vlastní zahrádce. Ačkoliv se jedná o tropické ovoce, je aktinidie velmi odolná. Její nejodolnější druhy ve světě snesou i 30 čísel pod nulou. Proto se nemusíte bát, že by u vás na zahradě umrzlo.
Aktinidie miluje slunce i polostín. Ze všeho nejraději má však oporu, po které se může svými šlahouny pnout. Proto nejlépe uděláte, když ji vysadíte k pergole, plotu či ke zdi s podpůrnou konstrukcí. Při výsevu rostlinku aktinidie pořádně zavlažte. Potom však půdu udržujte přiměřeně vlhkou, aktinidie totiž nesnese příliš vlhkou půdu. Dejte pozor, aby případná mulč nedosahovala ke kořenovému krčku aktinidie – tato dřevina to nemá ráda.
S hnojením to také nepřehánějte. Rostlina sice poroste rychlým tempem, ale na úkor kvetení a nasazování plodů. Kvete bílými květy. Vybrat si můžete ze samosprašných i cizosprašných odrůd. Plodů se můžete dočkat už tři roky od výsadby. Pokud budete chtít rozmnožit toto ovoce pro souseda, nejlépe to půjde takzvaným hřížením. Pamatujte, že aktinidie rodí na jednoletých šlahounech, proto pravidelně ořezávejte ty staré.
Recept na marmeládu
Pěstování tohoto ovoce v našich podmínkách opravdu není náročné, a tak se může stát, že za chvíli budete mít takovou úrodu, že nebudete vědět, co s ní. Nejlepším řešením je pak udělat z kiwi marmeládu. Potřebujete na ni:
- 0,5 kg oloupaného kiwi
- 0,5 kg krystalového cukru
- půl citronu
- 10 g citronového pektinu
Postup:
- Kiwi oloupejte, nakrájejte na malé kostičky a zasypte cukrem.
- Pod cukrem nechte do doby, než pustí šťávu. Klidně i přes noc.
- Potom, co pustí šťávu, přidejte pektin a citronovou šťávu.
- Směs uveďte k varu a vařte cca 10 minut.
- Ještě teplou směsí naplňte připravené a dobře umyté sklenice. Po naplnění je ihned víčkujte a otočte dnem vzhůru.