Pokud vás přepadají myšlenky na kvalitní a šťavnaté osvěžení, vyzkoušejte grepfruit. Šťáva, ze které lze připravit výbornou limonádu, i dužina tohoto ovoce vás krásně osvěží a zároveň posílí vaše zdraví. Proč se vám vyplatí si tento kulatý zázrak zamilovat a jakých neduhů vás dokáže zbavit? To i mnohé další se dozvíte v našem článku.
Grepfruit – latinsky Citrus paradisi
Jak již druhové latinské jméno napovídá, po konzumaci plodů z této subtropické dřeviny pocházející z Barbadosu se bude i vaše tělo cítit jako v ráji. Tento citrusovník, oplývající stálezelenými tmavými listy, dosahuje výšky kolem šesti metrů, vzácně dokonce patnácti. Plody tohoto stromu, grapefruity nebo zkráceně grepy, jsou žluté, velké až patnáct centimetrů a vznikly jako kříženci pomeranče a pomela.
K jídlu se grep začal využívat až v 19.století, do té doby byl pěstován jako okrasná rostlina. Nejčastěji se setkáváme s variantou červené dužiny, můžeme se však setkat také s bílou či růžovou variantou. U nás se grapefruit netěší přílišné oblibě, neboť chutná lehce nahořkle, třebaže existují druhy s různou mírou sladkosti. Své místo v jídelníčku si však bezesporu zaslouží.
zdroj: Pixabay.com
Grepfruit pěstování
Pěstování jakéhokoli druhu citrusu v našich podmínkách lze nejsnáze praktikovat koupí dospělého keříku s dozrávajícími plody, či je naroubovat, my se však zaměříme na sadbu ze semínka, neboť těch mají všechny citrusy dostatečné množství.
Pěstování grapefruitu ze semínek
Při tomto druhu sadby počítejte s tím, že vám rostlina bude plnit spíše okrasnou funkci. Jedlých plodů se dočkáte zhruba za dvacet let. Jak na pěstování grepu ze semínek?
- Semínka mělce zahloubíme do propustného a výživného substrátu s pH 6-6,5 v květináči a takto necháme klíčit zhruba 3 týdny.
- Vzniklé semenáčky rozesadíme do samostatných květináčů, které by měly být opatřeny drenážní vrstvou. Přes léto jim bude nejlépe na venkovním stanovišti, kde je zaléváme jednou za 14 dní a přihnojujeme substrátem určeným pro citrusové plody.
- Přes zimu grepy umístíme na světlé místo s teplotou mezi 5-10°C, začátkem jara 18°C a pouze lehce zaléváme
- Na přelomu zimního a letního období ztrácí zpravidla rostliny část listů a vytváří si nové květy.
- Ven umisťujeme květináče v období, kdy již nehrozí mrazíky (květen)
- Sazenice hlídáme a chráníme před škůdci (svilušky, červi, puklice)
- Přesazujeme zhruba jednou za dva roky v závislosti na velikosti rostliny. Při této činnosti bychom neměli zapomenout na zastřihnutí kořenů.
Grep a jeho účinky na zdraví
Nikoho z nás, asi nepřekvapí, že grapefruity, stejně jako všechny citrusy, obsahují vysoký podíl vitamínů C a disponují detoxikačními účinky. Kromě toho obsahuje vitamín B1, K, dále draslík, lykopen, hořčík, vápník, mangan, měď, zinek a fosfor.
Plody grepu mají mnoho pozitivních účinků na zdraví:
- Vysoký obsah vlákniny snižuje riziko rakoviny tlustého střeva
- Nízké procento kalorií a vůně, která snižuje pocit hladu z něj dělá ideální volbu, pokud se pokoušíte zhubnout. Grapefruit také snižuje chuť na sladké.
- Účinně bojuje proti rakovinnému bujení a srdečním chorobám prostřednictvím obsažených biflavonoidů
- Zrychluje metabolismus
- Doplňuje pitný režim neboť obsahuje vysoké procento vody
- Jádra grepu účinně likvidují bohatou škálu bakterii, virů, plísní a jednobuněčných parazitů
- Kyselina galakturonická rozpouští cévní usazeniny a snižuje cholesterol
- Obsahuje pektin, který snižuje riziko vzniku rakoviny žaludku, slinivky a střev
- Je prevencí proti řídnutí kostí, zánětům a infekcím dutiny ústní a horních i dolních cest dýchacích
zdroj: Pixabay.com
Grepová jádra a zdraví
Také semena neboli jádra grepfruitu jsou zdraví prospěšná. Účinné látky semínek jsou využívány při terapiích, psychické vyčerpanosti, melancholii a při plísňových onemocněních. Jádra jsou účinná také na posílení imunity, léčba artritidy, dny, alergie, astmatu, ekzému léčby dutiny ústní, kvasinkových infekcí a zánětů pochvy. Grepová jádra pomáhají také při léčbě infekcí u lidí s onemocněním HIV. V kosmetice jsou využívána jako čistící prostředek, k odbourávání volných radikálů a vyrovnávání pH.
Kdy grapefruit škodí
Grapefruit zdraví vyloženě neškodí. Nevhodná je však jeho kombinace s některými typy užívaných léků, například s antidepresivy, léky na tlak, bolest, orální antikoncepcí aj. Ovoce je v tomto případě možné bezpečně konzumovat nejdříve po 4-5 hodinách od podání léku. Při opravdu vysoké konzumaci potlačuje grep účinnost jaterního enzymu CYP3A4.
Grepfruit využití
Grapefruit jakožto ovoce, je zcela logicky nejvíce užíván k jídlu, jak jste se však dočetli výše, bývá zpracováván i v jiných než kulinářských odvětvích, pojďte se s námi podívat o jaká se jedná.
Grepfruit kapky
Jedná se o extrakt z grepových semínek, jejíž výhody jsme si již uváděli. Kapky se užívají zejména při cestování do rizikových zemí. Pokud nechcete trávit dovolenou za zdmi pokoje, nakapejte si tři kapky na zubní kartáček či tři až pět kapek do nápoje, u kterého si nejste příliš jistí obsahem.
Tip: Při krizové situaci dokáže deset až patnáct těchto kapek připravit vodu pro bezpečnou konzumaci.
Využití naleznou grepové kapky také na zahrádce jako součást postřiku proti plísním, a to v poměru patnáct kapek na litr vody v rozprašovači.
Posledním příkladem užití je výroba improvizované dezinfekce na tělo i povrchy, kterou vytvoříte při dodržení poměru třicet kapek na půl litru vody.
Extrakt z grepového jádra
Tento přírodní výtažek se užívá zejména v kosmetice, ale lze jej užít i vnitřně. Má blahodárný vliv na pokožku, kdy zdárně pomáhá v její regeneraci a odolnosti proti okolním nepříznivým vlivům, stačí smíchat tři kapky extraktu s padesáti mililitry vody a místa jimi potírat. Jelikož má protizánětlivé účinky užívá se také jako účinný přípravek k dezinfekci dutiny ústní.
Grepová limonáda recept
A nyní slíbený recept na osvěžující grepovou limonádu. Dle našeho receptu uhasí žízeň až 6 lidí a na její přípravu vám stačí pouze 20 minut času.
Suroviny:
- 6 x grepfruit
- 150 g třtinového cukru
- Voda
- Kostky ledu
- Ořezky z kůry citrónů k dozdobení
Postup:
- Rozpulte všechny grapefruity a vymačkejte jejich šťávu do džbánu, ze kterého se bude limonáda lépe nabírat. Pokud nechcete, aby váš nápoj obsahoval kousky dužiny, přeceďte jej.
- Přisypejte cukr dle návodu, rozmíchejte a vše přelijte 250 ml horké vody.
- Jakmile se cukr rozpustí, přilijte ještě 600 ml, tentokrát studené vody a dobře promíchejte.
- Umístěte do lednice a podávejte po zchlazení s kousky ledu a ořezky z citrónů.