Chaluha bublinatá

Fotografie: Chaluha bublinatá
Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Chaluha bublinatá je mořskou řasou, která mění svou barvu v závislosti na odlivu a přílivu a obsahuje vysoký obsah jódu. Ten ovlivňuje činnost štítné žlázy, a právě s tou je bublinatka nejvíce spojována. Co ještě umí a v jaké formě je k dostání?

Chaluha bublinatá a její účinky na zdraví

Chaluha bublinatá (latinsky Fucus vesiculosus), které se také někdy přezdívá bublinatka nebo kelp, mnoho krásy nepobrala. Je to taky pouze chaluha s hnědou až hnědozelenou barvou a kožovitými pásy se vzduchovými a vzduchovitými balónky v jejich středu. Podle nich také dostala svůj název „bublinatá“. Ovšem kvůli vzhledu nelze tuto podmořskou „zeleninu“ podceňovat. Její výjimečností je obsah jódu, který pozitivně ovlivňuje funkci štítné žlázy. Ale efekt na štítnou žlázu není jediným důvodem, proč chaluhu, která se vyskytuje hlavně v chladných evropských mořích, konzumovat.

Chaluha bublinatá vyniká tedy především obsahem jódu, který:

  • příznivě ovlivňuje hormony štítné žlázy (čtěte také, jak poznáte, že štítná žláza nepracuje správně)
  • má omlazující efekt
  • podporuje růst a vývoj tkání
  • zajišťuje správný vývoj plodu
  • zlepšuje kvalitu kůže, nehtů, vlasů a zubů
  • bojuje proti akné

Ovšem všeho moc škodí, a to platí také o jódu.

Denní doporučenou dávkou jódu pro zdravého dospělého jedince je 150 mikrogramů. Jeho dlouhodobý nadbytek může dokonce tvorbu hormonů štítné žlázy zcela zablokovat.

Další obsahové látky chaluhy:

  • sloučeniny jódu
  • polysacharidy (hlavně pak algináty, které mají schopnost na sebe vázat vodu)
  • steroidní látky
  • karoteny
  • vitamíny B1, B2, B3, B9 a B12, C, D, A, E a K
  • minerály: vápník, hořčík, fosfor, zinek, draslík, železo, křemík, měď a selen
Zdroj: Freepik.com

Kde se nejvíc chaluha využívá a v jaké formě se podává?

Chaluhu bublinatou nejčastěji využijete při léčbě nedostatku jódu. Protože hlavní roli hrají její léčebné účinky, není od věci si do domácí lékárničky pořídit některou její formu. Chaluhu lze sehnat sušenou, ve formě prášku, kapslí nebo tinktury.

Lze z ní však vytvořit regenerační koupele a také se přidává do kosmetiky. Hojně využívána je v potravinářství, a to díky její želírovací schopnosti. Ačkoliv je chaluha bublinatá jedlá, pro použití v kuchyni se příliš nedoporučuje, protože ze všech jedlých mořských řas chutná tato ze všeho nejméně.

Jak připravit čaj z chaluhy bublinaté

Čaj z chaluhy bublinaté připravíte jednoduše. Jednu až dvě čajové lžičky sušené chaluhy bublinaté zalijte 250 ml vody a nechte 15 minut vylouhovat (nejlépe přikryté talířkem nebo pokličkou). Vždy si připravujte čerstvý šálek. Denně byste měli vypít maximálně dva šálky.

Kapsle užívejte vždy podle návodu uvedeného na obale. Lze koupit i mletý prášek nebo si sušené listy chaluhy bublinaté na prášek rozemlít. Pak můžete užívat špičku kulatého nože tohoto prášku 2x denně.

Pro regenerační koupel se doporučuje připravit silný nálev z chaluhy bublinaté, který přilijete do horké vody ve vaně. Při bolestech kloubů jsou vhodné i zábaly postiženého místa.

Pro koho není vhodné užívání chaluhy bublinaté?

Ačkoliv má chaluha bublinatá celou řadu přínosů, není doporučena těhotným a kojícím ženám a podávat bychom ji neměli ani dětem do pěti let. K nežádoucím účinkům chaluhy bublinaté patří například zvýšená činnost štítné žlázy. Ve větším množství může chaluha působit toxicky, protože se v ní koncentrují těžké kovy. Ovlivněno může být i vstřebávání železa ze zažívacího traktu nebo vstřebávání sodíku a draslíku. To pak vede například k častým průjmům.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Mushrooms champignons in paper bag on a white wooden table on a dark background. Place for text or advertising
Žampion
Bowl with fresh plums on the white wooden table
Švestky
Fresh thyme in decorative pouch on old wooden background.
Tymián
Wooden bowl of poppy seeds, scoop and flower on white table
Mák
Ripe organic artichokes on a white wooden table. Vegetable background.
Artyčok
sterbak_zahradni_1
Štěrbák zahradní

Viaflorin

Reklama