O červené řepě se říká, že prodlužuje život. Obsahuje totiž velké množství vitamínů a minerálů pro náš zdravý organismus. Pokud ještě neznáte všechny její vlastnosti, nevíte, jak se pěstuje a co všechno z ní vytvoříte v kuchyni, pomůže vám následující článek. Jedno je ale jisté. Červená řepa si právem zaslouží své místo mezi takzvanými superpotravinami.
Superpotravina červená řepa
Červená řepa patří mezi kořenovou zeleninu s původem ve Středomoří a severních částech Afriky. Oblibě se však těší také v Evropě, Severní Americe a asijských zemích, kde hraje důležitou roli v mnoha receptech. Dá se jíst syrová i tepelně upravená a má příjemně nasládlou chuť.
Díky obsahu mnoha důležitých látek pro zdravé fungování lidského organismu bývá často označována jako superpotravina. Velmi se doporučuje například při poruchách krvetvorby a je výbornou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku.
Vitamíny a minerály obsažené v červené řepě
- Železo pro dostatečnou tvorbu červených krvinek
- Betakaroten pro zdravý zrak
- Betanin pro zpevnění cév
- Vitamín E, C a selen pro podporu imunitního systému
- Pektiny pro snížení cholesterolu a zdravé trávení
- Vápník pro pevné kosti
- Křemík pro krásné vlasy, pleť a nehty
- Pozitivní vliv na snížení krevního tlaku
Díky své nízké energetické hodnotě v kombinaci s množstvím prospěšných látek patří červená řepa také do dietních jídelníčků. Při pravidelné konzumaci podpoří doplnění důležitých minerálů, a když s ní vylepšíte pokrm, podpoříte tím zažívání. Konkrétně obsah pektinů má prospěšný vliv na střevní mikroflóru a slouží jako prevence zácpy.
Pěstování červené řepy
Pěstování červené řepy není nikterak náročné. Pro úspěšné pěstování řepy budete potřebovat propustnou půdu a dostatečnou zálivku. Nejlepší je zvolit místo s rozptýleným světlem až sluníčkem. Sází se koncem dubna až začátkem května, kdy již nehrozí silnější mrazíky, které by mladou rostlinku poškodily. Na sklizeň se můžete těšit zhruba koncem června nebo v červenci.
Skladování řepy
Pro delší využití a maximální čerstvost mějte pod kontrolou i skladování. Řepa se skladuje stonkem nahoru a ideálně v boxech s pískem. Pozor na mrznutí. Jednotlivé bulvy se nesmí dotýkat. I tak je vhodné řepu co nejdříve zpracovat a připravit si například nakládanou variantu, která ve spíži vydrží víceméně bez omezení.
Tipy pro využití v kuchyni
Přípravu červené řepy je možné rozdělit na čtyři způsoby.
- syrovou
- nakládanou
- pečenou
- vařenou
Všechny varianty mají něco do sebe a mohou se stát novým oblíbeným receptem do vašeho zdravého jídelníčku. Syrová červená řepa skvěle funguje v salátu nebo najemno nastrouhaná s trochou křenu.
Pečená řepa se hodí jako příloha snad ke každému jídlu. Dobře si rozumí s masovými i vegetariánskými pokrmy. Pro výraznější chuť ji před pečením jemně pokapejte olivovým olejem a balzamikovým octem. Výtečnou souhru chutí získáte při kombinaci s kozím sýrem.
Vařenou červenou řepu můžete nakládat do jemně sladkokyselého nálevu a snadno uchovat pro pozdější využití ve formě zdravé přílohy. Opravdoví milovníci červené řepy se nebudou bát ani použití do dezertů. Stačí řepu jemně nastrouhat a vytvoříte z ní například chutné brownies.
Recept na pečenou červenou řepu
Červenou řepu omyjte a očistěte od hrubých nečistot. Následně zabalte jednotlivé bulvy do alobalu a dejte je péct na zhruba 1,5 hodiny na 200 stupňů. Když do alobalu přidáte i stroužek česneku, získá řepa výraznější vůni. Po upečení nechte vychladnout, vyndejte z alobalu, nakrájejte a můžete podávat. Jednoduchá varianta pro rychlejší upečení spočívá v oloupání a nakrájení na plátky ihned před samotným pečením. Řepu můžete v tomto stravu smíchat s dalšími druhy zeleniny a vytvořit si pestrou a zdravou přílohu.