Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Zapojte se do akce „Suchej únor“ aneb měsíc bez alkoholu

Fotografie: Suchej únor - muž se sklenkou v ruce
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Češi jsou ve spotřebě alkoholu jedni z nejlepších, konkrétně dle aktuálních dat z webu Data.oecd.org se ČR řadí na druhou příčku ve spotřebě alkoholu. Jen pro zajímavost – před Českou republikou v žebříčku je pouze Lotyšsko. Rusko, které je známé svou vysokou spotřebou alkoholu, je až na 9. místě. Akce „Suchej únor“ má za cíl spotřebu alkoholu v ČR snížit, ale především ukázat lidem, jaký vztah ve skutečnosti k alkoholu mají. Češi si totiž problémy s pitím nepřipouští. Akce „Suchej únor“ může lidem pomoci si uvědomit, že problém s pitím skutečně mají a začít ho řešit.

Co je akce „Suchej únor“ a kdo ji pořádá

Suchej únor“ je každoroční akce, která byla odstartovaná již v roce 2013 a zaměřená v té době pouze na muže. Organizovala ji Liga otevřených mužů. Proč pouze pro muže? Muži totiž v ČR zásadně navyšují průměr spotřeby alkoholu a dle statistik spotřebují cca 4x více alkoholu v průměru než ženy. A co je velmi zarážející – 3x více alkoholu než je světový průměr. Od prvního ročníku, do kterého se přihlásilo pouze 100 mužů, uběhla už řádka let. Akce se rozrostla i na ženy a v roce 2021 účast vzrostla na 10,3 % dospělé populace.

Proč se do akce zapojit

Důvodů, proč se do akce zapojit, je mnoho. Kromě negativních dopadů na zdraví, které pití alkoholu s sebou nese, jsou zde i další pozitivní změny, které vás s omezením alkoholu čekají.

  1. Čistá hlava
  2. Osobní hrdost
  3. Kvalitnější spánek
  4. Navrácení vitality a energie
  5. Nižší výdaje
  6. Omezení kouření
  7. Nižší váha

Našli jste si důvod proč přestat pít? Zapojte se do akce a zjistěte, zda celý měsíc vydržíte bez kapky alkoholu. Vydržte a uvidíte, že se budete cítit lépe a zlepší se nejen vaše zdraví, ale i vztahy v rodině či s přáteli a život bude dávat zase smysl.

Proč je v ČR konzumace alkoholu tak vysoká

V ČR se za hranou rizikového pití pohybuje cca 1 000 000 lidí. Proč je v ČR tak vysoká konzumace alkoholu a z jakého důvodu lidé tolik pijí? Překvapující je, že nejčastěji lidé pijí proto, že jim alkohol chutná.

  • téměř 50 % lidí pijících alkohol uvádí, že jim chutná
  • 22 % dotázaných uvedlo, že alkohol je uvolňuje od stresu
  • 21 % oslovených odpovědělo, že se díky alkoholu začleňují do rodiny – kolektivu
Zdroj: Freepik.com

Z toho vyplývá, že lidé v ČR pijí, aby zapomněli na trápení nebo proto, že nezapadají, a tak se vrhnou do pití stejně jako jejich vrstevníci. Nejčastěji se alkohol konzumuje při posezení s přáteli či blízkými lidmi. Dále se uvádí jako nejčastější příležitosti k pití alkoholu:

  • oslavy
  • návštěva restaurace
  • doma s partnerem či partnerkou
  • návštěva kulturního zařízení
  • sledování filmu (TV)
  • doma o samotě

Z toho také můžeme vyčíst, že lidé v ČR snáze navazují vztahy pod vlivem alkoholu než bez něj, což je dost zarážející. Vztahy založené na alkoholovém opojení většinou nejsou stabilní. Proto je dost zásadní mít čistou hlavu nejen při seznamování. Druhým velmi zásadním důvodem nadměrného pití alkoholu je stres. S tím se každý vyrovnáváme jinak a někdo ho zvládá lépe, někdo hůře. Důležité je si uvědomit, že pitím alkoholu problémy nevyřešíme, naopak si je ještě navýšíme. V článku „Jak zvládat stres“ najdete inspiraci pro zvládání stresových situací a příčiny stresu. Důležité je pochopit, kde tlak a stres vzniká a příčinu řešit, nikoliv ji pouze „zapít“.

Když nám hlava nedovolí se alkoholu vzdát

Zapojili jste se do akce „Suchej únor“, ale nedáváte to? Touha po kapce alkoholu je silnější než vy? V tomto případě je dobré říct si o pomoc a radu. Není nutné hned běžet na „odvykačku“, ale poradit se s odborníky, např. na Národní lince pro odvykání 800 350 000, která je zdarma a anonymní. Jestliže chcete problém řešit osobně, pak si stačí vyhledat na webu kontaktní centrum pro pomoc s alkoholem, které se nachází co nejblíže vašeho bydliště a zajít se tam poradit. Ačkoliv udělat první krok nemusí být vůbec jednoduché, jakmile se k tomu odhodláte, uvidíte, že se váš život posune jiným, lepším směrem. Pomoc můžete hledat také v rodině a u blízkých lidí, kterým věříte. Ale pokud nikdo takový vedle vás není, pak doporučujeme zajít se poradit s odborníky nebo zavolat na bezplatnou linku.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama