Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Základní zásady krabičkové diety aneb jak začít

Fotografie: krabičkové diety
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Hledáte zdravý způsob, jak shodit přebytečná kila a netrápit se hlady? V tomto článku se podíváme na základní zásady krabičkové diety. Povíme si, v čem tkví její tajemství dlouhodobého úbytku, a především udržení váhy a na jaké aktivity kromě vyvážené stravy byste neměli zapomínat.

Proč jsou krabičkové diety tak úspěšné

Základem krabičkových diet je vyvážená a pravidelná strava. Rozhodně nejde o dietu, kde byste hladověli. Naopak, jíte více, ovšem denní příjem kalorií je nižší než jejich výdej. Strava je tedy vyvážená, zdravá, chutná, a přitom ještě hubnete. Počítání kalorií a vážení surovin na váze při přípravě pokrmů je nutností, ovšem pokud vydržíte, výsledek se brzy dostaví.

Úspěch tkví především v nulovém jojo efektu, který u většiny diet nastává ve chvíli, kdy s nimi skončíte. U krabičkové diety ovšem jde o kompletní změnu vašeho životního stylu, nejen o chvilkové držení diety. Jde o změnu myšlení, nastavení jasných cílů a dodržování základních pravidel, v dalších řádcích si je představíme.

Výpočet optimálního denního příjmu kalorií

Podstatou celé diety je v první řadě znát svůj optimální denní příjem kalorií (cal). Můžete si vyhledat online kalkulačku, kde zadáte vaše hodnoty (váha, výška, věk) a získáte informaci, kolik byste měli denně přijmout kilokalorií. Ty můžete jednoduše přepočítat na kalorie. 1 kilokalorie (kcal) = 1000 kalorií (cal). A pokud chcete získat hodnotu v kilojoulech, vypočítáte si ji takto: 1000 cal = 1 kcal = 4,18 kJ.

Pokud chcete mít 100% jistotu, že váš výpočet je správný, poraďte se s výživovým poradcem, který zjistí např. i množství podkožního tuku a další zajímavé informace o vašem těle.

Zdroj: Unsplash.com

Základní zásady krabičkové diety

Nyní se pojďme detailněji podívat na jednotlivé zásady krabičkové diety.

1. Častější jídlo a menší porce

První pravidlo zní, jezte častěji, ale v menších dávkách. 5 jídel/den je optimální. U fyzicky zatížených jedinců i 6 jídel denně. Snídejte maximálně 30–60 min po probuzení a poslední jídlo konzumujte nejpozději 2 hodiny před spaním. Jídla by měla být konzumována každý den, a pokud je to možné, ve stejný čas.

2. Vyvážená strava je základem krabičkové diety

Krabičkové diety jsou specifické v tom, že přijmete méně kalorií/den, než spálíte. Tudíž spalujete více kalorií, než přijmete. V tom je celé kouzlo. Zásadní roli v tom hraje vyvážená strava. Co je tím myšleno? Vyvážená strava = strava, která obsahuje dostatek bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálních látek a vlákniny. Vše ve správném poměru.

Jakmile si tento způsob stravy nastavíte na každodenní bázi, máte vyhráno. Snížení hmotnosti není ze dne na den. Snížení váhy za týden může být 1 kg nebo úbytek centimetrů v objemu bez úbytku váhy. I tak je to v pořádku. Pokud váha zůstává, ale vidíte, že vám ubývají centimetry v pase, pak to znamená, že vám ubývá tuk a svalová hmota zůstává.

3. Hydratujte se a pijte hodně vody

Nic nového pod sluncem. Hydratace je důležitá, i pokud dietu nedržíte. Nicméně, rozhodně vynechte cukr a sladidla. Volte čistou vodu a čaje bez cukru.

Tip: zjistěte, které čaje pomáhají s hubnutím, a vyzkoušejte je.

4. Zapojte cvičení či pravidelný pohyb

Ať už se věnujete jakémukoliv sportu, nebo naopak chodíte na procházky, nepřestávejte. V opačném případě rozhodně začněte. Každá „zdravá“ dieta je spojena s pohybem, tomu se prostě nevyhnete. Kupte si kolo a využijte cyklostezky, které jsou po celé ČR k dispozici pro každého. Naučte se jezdit na kolečkových bruslích nebo začněte běhat. Každý pohyb se počítá.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama