Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Zajímavosti o kávě, které vás možná překvapí

káva a zajímavosti o kávě
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Patříte mezi ty, kteří si bez ranní kávy neumí představit začátek dne, nebo spíš dáváte přednost jiným nápojům a na kofein jste zanevřeli? Káva je nápoj někým zatracovaný, jinými zase milovaný. Jaké jsou vlastně účinky kofeinu pro lidský organismus? Jaké denní množství kávy je pro lidský organismus přínosem a naopak?

V článku si řekneme, jak to vlastně s tím kofeinem je. Zjistíte, v jakém množství si kávu můžete bezstarostně dopřávat i jakou kávu upřednostnit, pokud držíte dietu.

Oblíbenost kávy v ČR

Káva se společně s čajem řadí v celosvětovém žebříčku mezi nejoblíbenější teplé nápoje. Podle veřejně dostupných statistik Mezinárodní organizace kávy (ICO) vypijí Češi v průměru ročně více než 3 kg kávy. Což v přepočtu činí asi 33 šálků/měsíc na 1 Čecha.

V porovnání se světovým měřítkem jsme ovšem v pití kávy docela při zemi. Může to být zkreslenými informacemi o tomto povzbuzujícím a zároveň lahodném moku. Pojďme se podívat, kdy káva škodí, a naopak v jakém množství může být pro lidský organismus přínosem a v čem.

Zajímavosti o kávě, která jste možná nevěděli

To, že káva obsahuje kofein, je všem jasné. Ovšem jen málokdo ví, že kofein ve správném množství má pro organismus blahodárné účinky. Co je správné množství? Konkrétně se jedná o 0,3 – 4 šálky kávy denně, což odpovídá 37,5 až 450 mg kávy. V těhotenství je pak samozřejmě doporučovaná denní dávka nižší. Konkrétně by neměla překročit 150 mg/den.

  • Káva a dehydratace

Pokud v doporučovaném množství budete pravidelně pít kávu, nemusíte se obávat dehydratace ani dalších rizik spojených např. s infarktem či poruchami spánku (zdroj: zde). 4 šálky kávy denně (450 mg) vám skutečně neublíží. Ba naopak. Káva zlepšuje kognitivní funkce, zejména soustředěnost, bdělost a přispívá také k dobré náladě.

  • Káva jako karcinogen

Další zcela nepřesnou informací je, že káva je karcinogen. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny již v roce 2016 tuto fámu popřela a konstatovala, že pití kávy nemůže hodnotit jako karcinogen (zdroj: zde).

  • Závislost na kávě

A jak je to se závislostí na kávě, konkrétně na kofeinu? Ta vzniknout samozřejmě může. Pokud ráno vstáváte se špatnou náladou a jediné na co jste schopni myslet je šálek kávy, pak už jste zřejmě na kávě závislí. Vzhledem k tomu, že kofein je povolená látka, tudíž se neřadí mezi nelegální tvrdé ani měkké drogy, stačí snížit dávky a dopřávat si kávu v doporučovaném/zdravém množství.

Pokud byste přestali zcela pít kávu, pak se zřejmě nevyhnete podobným, ovšem ne tak silným abstinenčním příznakům, jako například únava, špatná nálada, podrážděnost atd. Nicméně tyto příznaky většinou maximálně do týdne vymizí.

Zdroj: Unsplash.com

A jak je to s kávou a hubnutím

V případě, že pijete praženou kávu, pak nečekejte velkou podporu při snižování hmotnosti. Není totiž káva jako káva. Můžete si koupit klasickou praženou kávu, která krásně voní a stejně tak i chutná. Ovšem díky procesu pražení se z ní vytrácí látky, které podporují snižování hmotnosti.

Tip: Chcete zhubnout? Přečtěte si další tipy pro hubnutí.

Kyselina chlorogenová

Konkrétně se jedná o látku zvanou kyselina chlorogenová. Ta je ve velkém množství obsažena v zelených kávových zrnech. Tedy v zrnech kávy, která neprošla pražením. Jedná se o klasická zrna kávy arabiky v jejich přirozeném (nepraženém) stavu.

Pití zelené kávy se doporučuje i při obtížích jako je obezita nebo cukrovka. Kyselina chlorogenová z hlediska snižování hmotnosti pomáhá urychlit metabolismus a udržet normální hladinu cukru v krvi. U diabetiků pomáhá také regulovat velké výkyvy krevního cukru v krvi.

Nejen zelená káva, ale také Qi cofee obsahuje kyselinu chlorogenovou. Qi cofee je výběrová káva – doplněk stravy, ve kterém jsou navíc ještě obsaženy extrakty z medicinálních hub. Konkrétně z reishi a cordycepsu. Ty nejenže prodlužují povzbuzující účinky kávy, ale navíc také napomáhají k lepší odolnosti jak při fyzické, tak i psychické zátěži. Pokud se rozhodnete pro Qi cofee, tak doporučené denní množství je 1-2 šálky.

Krátké shrnutí

Káva a kofein v ní obsažený není nebezpečný, pokud nepřekračujete doporučené denní množství. Ranní káva může nakopnout, ale pokud ji budete pít nalačno, pak vás může také pěkně potrápit. Kávu je dobré pít po jídle, nikoliv na lačný žaludek, který může podráždit. Kofein obsažený v kávě zvyšuje krevní tlak a povzbuzuje srdeční činnost, proto není vhodný pro lidi, kteří trpí vysokým krevním tlakem či tachykardií.

V případě, že jste zdraví jako rybičky, pití kávy vám neublíží. Naopak vám pomůže dostat se do formy a povzbudí vás v každém náročném dni.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama