Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

5 potravin s vysokým obsahem vlákniny aneb jak léčit zácpu u dětí bez lékaře

Fotografie: Dívku bolí bříško
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zácpa u dětí je běžnou a častou záležitostí. Pozitivní zprávou ovšem je, že ve většině případů se s ní dokážeme vypořádat doma sami, bez návštěvy lékaře. Perfektními pomocníky při zácpě u dětí jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Jaké jsou příznaky

Zácpa u dětí se hlásí bolestí bříška, bolestivým vyprazdňováním a často i zvracením. Někdy si maminky mohou myslet, že se jedná o intoleranci na laktózu či lepek a zapomenou se zeptat či zkontrolovat, kdy se dítě naposledy vyprázdnilo. Následně u doktora zjistí, že se o intoleranci nejedná, ale že je to dětská zácpa.

Zácpa u dětí – příčiny

 • Nevyvážená strava
 • Stres
 • Zadržování stolice
 • Nedostatečná fyzická aktivita
 • Nízká hydratace

Zácpa se projevuje nepravidelným vyprazdňováním, které může být způsobeno zmíněnými příčinami. V případě, že dítě má malý příjem ovoce/zeleniny, je ve stresu, málo pije nebo zadržuje schválně stolici ze vzdoru, zácpa je na světě. Jestliže na to přijdete včas, pak se nemusíte vůbec ničeho obávat a zkuste své ratolesti nabídnout kousek čerstvého ovoce plného vlákniny.

Tip: Přečtěte si také, jak posílit dětskou imunitu.

Zdroj: Freepik.com

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny aneb co na zácpu

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny vám pomohou nad zácpou u dětí vyhrát. Pozor, pokud vaše dítě není zvyklé na příjem potravin s vysokým obsahem vlákniny, pak začněte po malých kouscích, aby netrpělo plynatostí.

1) Hrušky a jablka

A rovnou začněme u mého oblíbeného ovoce, které využívám nejčastěji, když má dcera zácpu, a to jsou hrušky. Jablka i hrušky střední velikosti obsahují cca 3,1 g vlákniny. Nejvíce jí je ukryto ve slupce, a proto dětem nevycházejte vstříc v případě, že ovoce budou chtít oloupat.

2) Čočka a fazole

Dalšími běžnými potravinami, které se najdou snad v každé domácnosti, jsou čočka a fazole, královny vlákniny, ale také mohou potrápit svými nadýmavými účinky, a proto pokud na ně není vaše ratolest zvyklá, začněte s menšími dávkami. 100 g červených fazolí obsahuje cca 16 g vlákniny. Čočka kromě vlákniny, které obsahuje cca 5 g na 1 hrnek, má pro zdraví také další benefity.

Tip: Zavítejte do naší rubriky zdravé potraviny a zjistěte, proč jíst čočku a jaké nutriční poklady ukrývá.

3) Brokolice

½ hrnku brokolice obsahuje cca 5 g vlákniny. Podávat ji můžete vařenou, nebo ještě lépe – blanšírovanou. Brokolice je ovšem významným pomocníkem nejen při zácpě, ale díky vysokému obsahu vitamínů, minerálů a dalších nutričních látek je také známá jako potravina pro prevenci proti rakovině.

Tip: Zjistěte více o brokolici a zdravotních účincích a připravte si zdravé jídlo s brokolicí, které najdete na konci článku.

4) Jahody

Nejlepší jsou čerstvé ze zahrádky, ale pokud nemáte možnost jahody pěstovat doma, pak i kupované osladí život a pomohou při dětské zácpě. Ve 100 g jahod se nachází přibližně 2 g vlákniny. Významné jsou také svým vysokým obsahem vitamínu C a antioxidantů.

5) Banány

Banány jsou nejen bohaté na draslík, ale i na vlákninu. V jednom středním banánu se ukrývá přibližně 3,1 g vlákniny.

Jaké je doporučované denní množství vlákniny

Doporučované denní množství vlákniny se liší na základě pohlaví a věku.

 • Dospělí muži – 34 g
 • Dospělé ženy – 28 g
 • Děti ve věku 14 – 18 let – 25,2 – 30,8 g
 • Děti ve věku 9 – 13 let – 22,4 – 25,2 g
 • Děti ve věku 4 – 8 let – 16,8 – 19,6 g
 • Děti ve věku 1 – 3 roky – 14 g

Tip: Nechtějí vaše děti jíst zeleninu a ovoce? Zkuste naše tipy, jak naučit děti zdravě jíst.

Zdroj: zde

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama