Vitamín D je v zimě nezbytný pro udržení zdraví a vitality. Samozřejmě ho můžeme tělu dodávat prostřednictvím doplňků stravy. Ale i kdybychom tento způsob doplnění pominuli, existuje řada dalších. Co je zdrojem vitamínu D v zimním období?
Proč se o vitamínu D mluví hlavně v zimě?
S příchodem zimy se častěji skloňuje i pro zdraví nezbytná konzumace vitamínu D. Důvod je prostý. Zatímco v létě nám tento důležitý vitamín dodávají sluneční paprsky (podporují syntézu vitamínu D v kůži), v zimě slunce chybí. Nastanou kratší dny, jsme více oblečení a sluneční paprsky se už k nám nedostanou. Naštěstí existuje spousta dalších způsobů, jak vitamín D získat.
Tip: Přečtěte si, jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D v těle.
1. Jezte houby
Houby, ačkoliv patří k rostlinným zdrojům, obsahují vitamín D. Respektive je to s tímto vitamínem v houbách složitější. Je známo, že vitamín D se vyskytuje převážně v živočišných produktech. Houby ale obsahují látku zvanou ergosterol, která je podobná živočišnému cholesterolu. A právě díky ní a působení slunečních paprsků může být tato látka na vitamín D (přesněji na vitamín D2) přeměněna. Některé houby obsahují vitamínu D více než jiné. Jasným vítězem je ucho Jidášovo nebo liška obecná. Houby mají navíc tu skvělou vlastnost, že dokážou obsah vitamínu D skrze sluneční paprsky znásobit. Proto se mimo jiné doporučuje sušit houby na slunci. Vitamín D v nich dodatečně navýšíte i tak, že je už usušené rozložíte v zimě na okenní parapet, na který svítí sluníčko (to můžete udělat například před jejich přípravou).
2. Konzumujte tučné ryby
Ideálním zdrojem vitamínu D jsou tučné ryby. Nejvíce tohoto vitamínu obsahuje losos chycený ve volné přírodě. Dobrým zdrojem je i sleď nebo makrela. Co se obsahu vitamínu D týče, ještě lépe na tom jsou játra tučných mořských ryb. Do jídelníčku můžete zařadit nejen čerstvé ryby, ale i ryby uzené nebo marinované, stejně tak pomáhá i konzumace rybího tuku (dnes můžete sehnat v pohodlné formě tobolek).
3. Do vašeho jídelníčku častěji zařaďte maso a vejce
Maso a vejce jsou dalšími skvělými zdroji vitamínu D. Velké množství vitamínu D obsahují například hovězí játra. O tento cenný přísun přicházejí vegani a vegetariáni, kteří jsou odkázání na rostlinné a o mnoho chudší zdroje. Pro zajímavost: jedno vejce obsahuje asi 43 IU vitamínu D. Dvě vejce pokryjí přibližně třetinu doporučené denní dávky vitamínu D.
4. Čas od času si dopřejte vepřové sádlo nebo slaninu
Ne příliš tradičním tipem na doplnění vitamínu D v zimě je vepřové sádlo. 100 gramů vepřového sádla obsahuje až 200 IU vitamínu D. Velmi podobně na tom je i slanina.
5. Jezte mořské plody
Vitamín D najdete i v mořských plodech, hlavně pak v krevetách a ústřicích. Ty si nejspíš nedáváte denně, ale mohou být skvělým obohacením jídelníčku. Uvádí se, že 100 gramů ústřic obsahuje až 320 IU (International Unit) vitamínu D. Krevety pak 152 IU vitamínu D na 100 g.
6. Rozmarýn podporuje vstřebatelnost a hladinu vitamínu D
Aromatická bylinka rozmarýn obsahuje kyselinu rozmarýnovou a karnosovou, které takzvaně čistí receptory VDR. Tyto receptory mají detekovat vitamín D v těle a předat ho k dalšímu zpracování. Problém je ale v tom, že jsou tyto receptory často oslabeny například bakteriemi a nefungují, jak by měly.
Vitamín D ze solária nezískáte
Mohlo by vás napadnout, že si pro svou denní dávku vitamínu D dojdete do solária. Právě solária jsou často diskutovaným tématem. Jelikož ale zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže až o 75 %, jsou jako způsob doplnění vitamínu D naprosto nevhodné.