Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Vyvážená strava u dětí je často komplikovanou disciplínou

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Mnoho maminek, převážně těch, které čekají nebo mají první dítě, hledí do budoucnosti stravování svého dítka velice optimisticky. Samozřejmě, že cukry budou stranou, pít bude pouze vodu a na talíři shledá nutričně vyvážené jídlo. Realita je většinou o něco horší. Neexistuje jeden manuál, který by 100 % fungoval na všechny děti stejně. Avšak jsou tu možnosti, které má mnoho maminek ozkoušených, ty vám v tomto článku napíšeme.

1. Pozvěte pestrost do své kuchyně nehledě na vybíravost vašich dětí

Řada z nás si s sebou nese následky špatného stravování ve své vlastní rodině, a proto i výběr potravin bývá velice omezený. Přitom důležitým bodem v sestavování vyvážené stravy je pestrost. Když budete zjišťovat, co vše má správný jídelníček dítěte obsahovat, zjistíte, že denně by dítě (v závislosti na věku) mělo přijmout až 6 porcí sacharidů (pečivo, obilniny a jiné přílohy), až 5 porcí ovoce a zeleniny v různé formě a přibližně 4 porce bílkovin. Přitom je potřeba vyfiltrovat nevhodné formy nebo omezit jejich příjem na minimum.

2. Voda, voda a zase voda

Také vaše děti sem tam „ujíždí“ na sladkostech? Méně provinile se můžete cítit, když alespoň pitný režim nebude postaven na sladké chuti. Nejzdravější je naučit své dítě pít pouze vodu jako hlavní nápoj. Doplnit ji pak můžete bylinnými čaji a ředěnými ovocnými šťávami. I tady však pozor na velký obsah cukru a na ničivý efekt ovocných šťáv na zuby vašeho dítěte. Co naopak domů nedoporučujeme kupovat, jsou sladké minerálky, limonády a jiná dětská pitíčka.

3. Omezte sladkosti na nutné minimum

Sladká snídaně, po obědě dortík nebo čokoládka a ke svačině sušenka a koláček nebo zákusek v podobě dortíku či jiného cukrem „nabušeného“ pamlsku. Tyto návyky se těžko odbourávají. Když hned od počátku pomůžete dětem sladkou chuť objevit primárně v ovoci, oříšcích či sušených plodech, máte do budoucna po starostech.

Zdroj: Freepik.com

Tip: Nahraďte nezdravé mlsání za zdravé a jděte dětem příkladem. Připravili jsme 3+3 recepty a tipy na zdravé mlsání pro děti i dospělé.

4. Obrňte se trpělivostí

Hodně maminek těžce nese fakt, že ačkoliv jídlo, které je na pohled hezké, chutné a po nutriční stránce vyvážené, jejích potomek nemilosrdně odmítne. Říká se, že trpělivost růže přináší a v tomto případě to platí 2x. Silnější vyhrává, budete to vy nebo vaše dítko?

5. Zamezte plýtvání a pořiďte si šikovné krabičky

Ještě o trochu horší, než předešlý bod, je skutečnost, že připravené jídlo skončí v koši nebo ve zbytcích. Pořiďte si šikovné krabičky a do nich si nesnědené jídlo z talíře ihned přendejte a uschovejte do lednice. Ať už se jedná o omáčku s masem a těstovinami nebo do srdíček nakrájené pečivo se sýrem a zeleninou, toto jídlo může být vaším obědem nebo svačinou v době, kdy nestíháte. Stačí ho ohřát nebo si ho vzít s sebou do práce.

Tip: Další inspiraci najdete také v článku, jak naučit děti zdravě jíst.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama