Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Vyvarujte se těmto chybám při hubnutí a sledujte, jak vaše váha začne klesat

Fotografie: Váha a činky = hubnutí
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Chyby při hubnutí a držení diety dělá snad každá žena. Pokud jste se rozhodly vypadat jako Twiggy (Lesley Lawson), která v šedesátých letech svým vzhledem a hubenou postavou oslnila nejen Londýn, ale celý svět, pak je tento článek pro vás.

Ovšem je nutné upozornit na to, že ačkoliv ideál krásy v 60. letech byla Twiggy, v dnešní době se často setkáváme s obráceným názorem. „Vychrtliny“ už nejsou úplně „in“ a naopak ženy obdařené plnějšími tvary se derou na vrchol. Pokud držíte dietu, nejprve se zamyslete, zda je to opravdu nutné. Ovšem pokud vás k tomu nutí např. váš zdravotní stav, pak rozhodně pokračujte ve čtení a zjistěte, jaké chybky při hubnutí děláte třeba právě vy.

1) Jíte, až když máte hlad

Čekáte, až vám zakručí v žaludku a teprve pak se jdete najíst? Děláte obrovskou chybu. Pojďme si to jednoduše vysvětlit. Tuk, který se ukládá v těle, a vy se ho chcete zbavit, se tvoří právě ve chvíli, kdy vám kručí v břiše. Pojďme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu.

Můžeme tuto situaci přirovnat k aktuální době a začátkům pandemie. Když společnost zjistila, že začíná krize, co začala dělat? Nakupovat zásoby a tvořit rezervy, aby přežila a stejně tak to má vaše tělo. Ve chvíli, kdy má hlad, začne si tvořit tukové zásoby, aby přežilo. Nic náročného na pochopení, ovšem jen málokterá žena to ví.

A proto ve chvíli, kdy vám začne kručet v břiše, by reakce měla být obrácená, nečekat až to bude horší a bude vám z hladu špatně i od žaludku, ale naopak honem jít a doplnit zásoby. Když se najíte, začne v těle probíhat tzv. látková výměna – metabolismus. Jak metabolismus funguje a co ho ovlivňuje, najdete detailně popsané v článku „Jak urychlit metabolismus a zdravě hubnout“.

2) Málo se hýbete

Nemusíte začít chodit do posilovny nebo běhat dlouhé tratě, ale pohyb je při hubnutí klíčový. Doporučuje se minimálně 60 min denně věnovat pohybovým aktivitám. V současné době je možností tolik, že si můžete vybírat. Ať už se pustíte do online kurzu cvičení pilates či jógy, nebo se začnete věnovat turistice či jízdě na kolečkových bruslích, všechno je lepší než nic. Díky pohybu získáte tzv. kalorický deficit. Tedy ne že byste hned zázračně shodily deset kilo, ale jednoduše vydáte více energie, než ji přijmete a díky tomu budete hubnout.

Jaký je doporučený kalorický deficit a jak ho spočítat, to najdete v článku „Co je kalorický deficit a jak ho docílit“.

Zdroj: Freepik.com

3) Střídáte diety, jak na běžícím pásu – hlavně rychle zhubnout

Tohle bývá častý problém netrpělivých žen. Jedna dieta „nefunguje“ a už googlíme co vyzkoušet dál. Nefunguje je správně v uvozovkách, protože pokud držíte dietu týden či 14 dní, a pak si řeknete, že jste nic nezhubla a jdete na další tipy z internetu, které zaručeně a rychle fungují, pak nemůžete tvrdit, že dieta, kterou držíte, nefunguje.

Pokud jste se v tom poznala, asi pro vás mám špatnou zprávu. Zaručené tipy, které fungují do týdne, neexistují anebo jsou natolik drastické, že nemůžeme mluvit o zdravém hubnutí. Můžu uvést konkrétní příklad. Znám ženu, která je v nejlepších letech (40 let) a váží necelých 50 kg. Podotýkám, že má dvě děti. Vzhledem k její výšce jsou tyto hodnoty dle tabulek naprosto v pořádku a vypadá opravdu fantasticky.

Ovšem pokud byste ji poznali blíž, zjistíte, že za její super postavou se skrývá neustálý stres, který je provázen nechutenstvím, špatnou životosprávou a věčnou únavou. Nic, co chcete zažít. Proto nehledejte rychlé řešení vašeho problému, protože 99 % z nich prostě nefunguje. Raději se zaměřte na dlouhodobý plán a nastavte si takové cíle, které jste schopné zvládnout. Zapojte pohyb a vyváženou stravu a uvidíte, že za pár měsíců všichni uvidí rozdíl.

4) Neplánujete a příprava jídel je občas na hraně

Jak jsem již zmínila v předešlém odstavci, pokud budete plánovat, výsledky se dostaví. Připravte si vše na týden dopředu. Vytvořte si týdenní menu, nakupte si potraviny a držte se toho. Někdy je celkem komické vidět ženu, která tvrdí, že chce zhubnout, jíst bagetu z automatu, protože si nestihla udělat jídlo do práce.

Bagetu pak zapije ovocným džusem v přesvědčení, že se jedná o ovocnou zdravou šťávu, která ji nemůže ublížit. Opak je pravdou. V ovocných šťávách jsou tzv. jednoduché sacharidy (fruktóza a glukóza), které vám s hubnutím opravdu nepomohou. Doporučujeme vám je na nějakou dobu z jídelníčku odstranit i s bagetami, pokud to máte podobně. Vyzkoušejte náš tip a hubněte opravdu zdravě.

Tip: Připravte si jídelníček na týden s krabičkovou dietou. V článku zjistíte, jak si připravit zdravé menu na týden a co do něj zařadit.

5) Nehlídáte si pitný režim a jíte rychle

Hydratace (dodržování pitného režimu) by vám při hubnutí neměla dělat problém. Pokud budete pravidelně pít a hydratovat tělo, budete mít také menší potřebu jíst a doplňovat energii. Google Play i App Store nabízí spoustu zajímavých „pitných“ aplikací ke stažení. Tam jen zadáte údaje o vás, a dokonce vám to bude i každou skleničku připomínat. Parádní věc, vyzkoušejte ji.

Tak co, poznáváte se v některých chybách? Uvidíte, že se správnou životosprávou, pitným režimem, pohybem a vlastní motivací zhubnout se výsledky brzy dostaví. Držíme palce!

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama