Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Vytvořte si harmonické domácí prostředí podle zásad Feng Shui

Fotografie: Kuchyň podle zásad Feng Shui
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Při zařizování domova nebo jeho rekonstrukci spousta z nás tápe, od čeho se odrazit. Jaký nábytek vybrat, jak ho uspořádat a následně sladit s vhodnými doplňky. Pokud chcete vnést do vašich domovů harmonii, pořádek a řád, pak doporučujeme upravit si domov podle staré čínské nauky Feng Shui. Zjistěte, co je hlavní myšlenkou Feng Shui, jaké jsou konkrétní kroky při zařizování domova i jak úprava bydlení podle této staré čínské nauky může ovlivnit vaše zdraví a psychiku.

Východní nauka Feng Shui

Jako Feng Shui se označuje východní nauka, která klade důraz na harmonii prostoru kolem nás a vytvoření takových podmínek, aby proudění energie čchi nebylo narušeno. Někteří možná Feng Shui přirovnávají ke stěhování nábytku. Ovšem ti, kteří berou tento směr vážně, jdou podstatně více do hloubky. Pro představu jim myšlenka tohoto směru mluví i do výběru místa, kde má „vyrůst“ jejich domov. Ovšem nemusíte se bát, že pro nastolení harmonie budete muset kupovat nový pozemek. Dost dobře lze proudění pozitivní energie ovlivnit, aniž byste se stěhovali nebo něco bourali. Často opravdu postačí přestěhovat nábytek nebo z místnosti vyřadit některé doplňky, staré a nepotřebné věci.

Konkrétní kroky při zařizování domova podle Feng Shui

Pojďme se podívat na některé konkrétní kroky, které vám tento směr více přiblíží.

1 Krok – Postel by měla mít v prostoru správné umístění

  • Vždy by měla stát čelem k pevné stěně.
  • Naprosto nevhodnými místy pro postel jsou pak prostory pod šikminou, v podkroví nebo mezi oknem a dveřmi.
  • Blízko postele by nemělo být žádné zrcadlo.

2 Krok – Zrcadlo by nemělo být umístěno v ložnici a ani v dětských pokojích

  • Nemělo by viset naproti vstupním dveřím a ani naproti oknu.
  • Ani dvě zrcadla naproti sobě, například v chodbě, nauka o harmonickém bydlení Feng Shui neschvaluje.

3 Krok – Pozornost je potřeba věnovat také prostoru před vchodem

Prostor před vchodem vnímá Feng Shui jako místo, které vysílá signály do okolí a komunikuje s vnějším světem. Toto místo by mělo být uklizené, mělo by působit přívětivě a přehledně.

4 Krok – Důraz se klade na rovnováhu

Tu lze nastolit i mezi místnostmi. Zatímco pro ložnici, šatnu, chodbu nebo spíž volíme místnosti v severní straně domu, které jsou více chladné a temné, „živé“ místnosti domu, jakými je obývací pokoj a kuchyň, si podle Fengu Shui zaslouží být umístěné na jižní straně domu, kde je přirozeně více světla.

  • Pokud se rozhodnete bydlet podle Feng Shui, možná docílíte i toho, že budete mít doma více uklizeno. Pořádek a řád je jedním z hlavních bodů této nauky. Podle ní má mít všechno své místo. Doma se nemá hromadit nepořádek a ani věci, které nevyužíváte. Díky tomu mohou být prostory vzdušné a uklizené.
Zdroj: Freepik.com

V jaké myšlence se nese směr Feng Shui?

Feng Shui lze do naší řeči přeložit jako „vítr a voda“. Cílem této staré čínské nauky je dosáhnout porozumění mezi člověkem, jeho domovem a prostředím, které ho obklopuje. Pracuje s pěti základními elementy – s vodou, ohněm, dřevem, zemí a kovem. Podstatná je také všudypřítomná energie čchi, která by měla v prostoru proudit volně a bez omezení. Abyste toho docílili, můžete pro začátek využít naše předešlé kroky a např. uspořádat nábytek i nastolit uklízecí domácí řád tak, jak jsme popsali výše.

Jak může Feng Shui ovlivnit vaši psychiku a zdraví?

Feng Shui se může jevit smyšleně. Jak by mohlo naše zdraví souviset s postavením nábytku? Říkáte si možná. Ale pokud budete trpěliví a pokusíte se do Feng Shui proniknout hlouběji, zjistíte, že základy této staré čínské nauky opravdu souvisí s naším zdravím a dobrou psychikou.

1) Kvalitní spánek

Směr Feng Shui kupříkladu klade velký důraz na kvalitní spánek. Upřednostňuje pohodlnou postel z přírodních materiálů a s volným prostorem nejen kolem postele, ale i pod ní. Čínská nauka o harmonii prostoru zakazuje mít v přítomnosti postele jakákoliv elektrická zařízení. A uznejte sami, že ničím nerušený spánek v uklizeném prostoru daleko od rušivých elektronických přístrojů je něco, co se spoustě lidem nedostává a přímo to souvisí s jejich nevyspalostí, únavou nebo nekvalitním spánkem.

2) Větrání prostorů, odstranění vlhkosti a předcházení plísním

Se zdravím souvisí také větrání prostoru. Podle čínské nauky by se měl prostor větrat každé ráno i večer. Časté větrání přitom pomáhá z prostor odstraňovat vlhkost, která by mohla způsobit vznik plísní. Feng Shui dále doporučuje domov pravidelně uklízet, zbavovat ho zbytečností a doplnit ho čerstvými květinami.

Krásné, uklizené, svěží a voňavé místnosti mají na lidskou psychiku až zázračný vliv. Perfektním příkladem je dovolená v hotelu. V luxusním hotelovém apartmánu či pokoji (4 a 5 hvězdiček) se cítíte příjemně, šťastně a převažují pozitivní pocity a dobrá nálada. V současné době najdete i hotely, které jsou zařízeny podle pravidel Feng Shui, a to v ČR i zahraničí. Tak pokud si to chcete vyzkoušet na nečisto, může to být tip pro vás.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama