Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Vyrazte na výlet a objevte léčivé prameny v České republice

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Podpořit své zdraví můžete mnoha směry. Třeba tak, že vyrazíte na výlet, užijete si zdravý pohyb, cestování, čerstvý vzduch a možná i sílu léčivých pramenů. Které v České republice stojí za to navštívit?

Vřídlo v Karlových Varech je nejteplejším léčivým pramenem v Česku

Karlovarské Vřídlo nacházející se ve Vřídelní kolonádě rozhodně stojí za to navštívit, a nejen kvůli jeho léčivým účinkům. Léčivé prameny daly Karlovým Varům jejich ráz a atraktivitu. Každou minutu gejzírem proteče až 2000 litrů léčivé vody. Léčivý pramen lze v Karlových Varech prozkoumat i zespodu. Vede tudy jedinečná prohlídková trasa podzemím Vřídla. Zde můžete mimo jiné shlédnout i kamnné karlovarské růže a jiné figurky. Jednu takovou si můžete odnést jako suvenýr.

Věděli jste, že karlovarská termální voda obsahuje až 47 prvků, které lidský organismus potřebuje? Najdete v ní rozpuštěný oxid uhličitý, sodík, vápník, draslík, hořčík, dále hydrogenuhličitan, síran, chlorid a další minerály a stopové prvky. Při vnitřním užití voda příznivě ovlivňuje žaludek, střeva, játra i slinivku břišní. Karlovarská pitná kúra léčí paradontózu i poruchy látkové výměny.

Minerální pramen Vincentka je klenotem Luhačovic

Pramen Vincentka vyvěrá na lázeňském náměstí a původně nesl název „Hlavní pramen“. Pramen Vincentka je nejznámějším luhačovickým pramenem a známe ho i podle stejnojmenné léčivé minerální vody, kterou si můžeme koupit v obchodě. V Luhačovicích najdete i další prameny – pramen Aloiska, pramen Dr. Šťastného, pramen Ottovka a mnoho jiných. Vraťme se ale k minerálnímu pramenu Vincentka, který má lahodnou chuť a řadu příznivých účinků na naše zdraví. Pramen se používá k pitné kúře i k inhalacím. Víte, že pramen Vincentka je mořskou vodou, kterou si podloží Luhačovic do dnešní doby uchovalo až z období třetihor? Vincentka je významným zdrojem jódu. Denní dávku obsahuje už 25 ml této léčivé vody. Dále v ní najdete sodík, draslík, vápník, hořčík, fluor, chlor, železo a jiné prvky.

Pramen Smraďavka je ukrytý v lesích Bílých Karpat

Nemusíte ovšem navštěvovat pouze věhlasné léčebné prameny České republiky. Možná si lépe odpočinete a sílu načerpáte u méně exponovaných léčivých pramenů. Jedním z nich je sirovodíkový léčebný pramen Smraďavka v oblasti Bílých Karpat nedaleko obce Buchlovice. Své jméno dostal podle svého typického sirného zápachu. Prameny této léčivé vody byly známé už v 16. století. Sirovodík má na organismus mnoho léčivých účinků. Voda, která páchne jako zkažená vejce, léčí různá chronická kožní onemocnění, ulevuje od bolesti kloubů, zlepšuje pojivost a pružnost tkání a zdraví podporuje v mnoha jiných směrech.

Pramen Zázračná studánka na Křemešníku obsahuje stopy stříbra

Účinky stříbra můžete na svůj organismus nechat působit při výletě na vrch Křemešník u Kaple sv. Jana nedaleko Pelhřimova, kde periodicky vyvěrá léčivý pramen Zázračná studánka. Někdy se mu říká také Zlatá studánka. Léčivý pramen, který vyvěrá v období před Vánoci a na jaře, obsahuje stopy stříbra, které se v této oblasti těžilo. To má příznivý vliv na nezávadnost vody uchovávané v láhvích a také na zdraví organismu. Už kdysi se o tomto místu mluvilo jako o léčivém. V 19. století, kdy propukla epidemie cholery, si sem lidé chodili pro vodu, protože věřili v její uzdravovací moc.

Zdroj: Freepik.com

Minerální pramen Vita v Lázních Bělohrad

Lázně Bělohrad můžete navštívit v okrese Jičín a v nich obnovený minerální pramen Vita. Ten vznikl teprve v roce 2022 na místě původního Annamariánského léčivého pramene z roku 1901. Pramen, který obsahuje řadu cenných minerálních látek, najdete v krásném dřevěném altánku v parku Bažantice.

Nikdy nevysychající Černá studánka u Valašského Meziříčí

Dalším pramenem, který můžete navštívit, je pramen Černá studánka nedaleko Malé Lhoty u Valašského Meziříčí. Jedná se o opravdu silný pramen, který nevysychá ani v letních měsících.

Pramen Luna v Lounech

Pramen Luna najdete hned na třech místech v Lounech. Ocenit můžete řadu jeho unikátností. Je to nejhlubší pramen v České republice. Jeho hloubka dosahuje 1100 metrů. Zároveň se jedná o léčivý pramen s velmi vysokou úrovní mineralizace. Pramen obsahuje 17,5 gramu soli na jeden litr, a proto je jeho dlouhodobější popíjení nutné konzultovat s lékařem. Podobně mineralizované prameny najdete například ve Francii – pramen Vichy. Pramen Luna pomáhá při nemoci zažívacího traktu.

Tip: Vyzkoušejte Biotermal koupelovou sůl z termální vody vřídla Podhájska. Toto vřídlo je na Slovensku, a pokud se tam chystáte, můžete navštívit termální koupaliště, které je na Slovensku unikátní. Biotermal obsahuje tuto termální vodu, a tak si své lázně můžete užít i doma. Pomáhá při léčení kožních nemocí, při bolestech pohybového ústrojí či cévních onemocněních.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama