Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Vyhněte se zbarvení zubů u dětí a zjistěte, které potraviny a nápoje jim škodí nejvíce

Fotografie: Dívka s krásným bílým úsměvem a kartáčkem v ruce ukazuje palec nahoru
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zbarvení zubů u dětí může mít různé příčiny, ovšem ty nejčastější se skrývají v konzumaci potravin a nápojů, které zubům jednoznačně neprospívají. Časté jedení sladkostí a zanedbaná zubní hygiena mohou vést ke zkaženým zoubkům.

Zjistěte, jaké jsou nejčastější potraviny a nápoje způsobující zbarvení zubů nejen u dětí.

3 nápoje, které dětské zoubky postrádat nebudou

Nejprve se podíváme na nápoje, které zbarvují zuby dožluta a vzhledem k tomu, že některé nejsou ani pro zdravý přínosné, doporučujeme je nahradit jinými, zdravějšími variantami a vyhnout se tak zbarveným zubům.

Coca-Cola

A začneme rovnou nápojem oblíbeným především u dětí, ale i mnoha dospělých. Coca-Cola není zdraví nikterak přínosná a k ní můžeme přidat i limonády Sprite a Fanta, které s Colou ohrožují zdraví zubů nejvíce. Cola k tomu přidává ještě zbarvení zubů dožluta, obsahuje totiž kyselinu fosforečnou, která ve velké míře může uškodit nejen zubům, ale i kostem. Pokud děti vypijí 2dcl Coly denně, rozhodně se nemusíte obávat, že jim zoubky vypadají či budou žluté, ale nadměrné pití Coly rozhodně nedoporučujeme. Nechcete-li se Coly vzdát, pak doporučujeme si zuby čistit vždy po vypití Coly nebo alespoň vypláchnout ústa čistou vodou.

Ovocné džusy

Ani ovocné džusy dětským zoubkům neprospívají. Ovocné šťávy jsou kyselé a plné cukru, poškozují sklovinu a zbarvují zuby. Děti by se měly ovocným šťávám a džusům vyhnout úplně. Kyselina i cukry v ovocných džusech přispívají k tvorbě zubního kazu, kyselina poškozuje sklovinu a zuby se tak stávají náchylnějšími k nepěknému zbarvení. Po vypití džusu se doporučuje vypláchnout si ústa čistou vodou nebo si zuby vyčistit.

Čaj

A samozřejmě nesmíme zapomenout na čaj. V čaji jsou obsažené tzv. taniny, najdeme je také v červeném víně i kávě. Jestliže je čaj oblíbeným nápojem dětí, doporučuje se ho vyzkoušet pít brčkem. Tím se nedostane tekutina do kontaktu se zuby a dopad bude minimální. Další možností je opět vypláchnout ústa vodou nebo si je vyčistit po vypití čaje.

Zdroj: Freepik.com

3 potraviny, které mají vliv na zbarvení nejen dětských zoubků

Pojďme se podívat na potraviny, které dětské i dospělácké zuby dokáží pěkně obarvit. Najdeme mezi nimi i zdravé potraviny, které by byla škoda z jídelníčku vyřadit. Proto je vhodné mít po ruce sklenici s vodou a ústa po jídle propláchnout nebo rovnou zoubky vyčistit.

Rajčatový protlak, omáčka, rajčata

Rajčata, rajčatový protlak i rajská omáčka mohou zbarvit zuby. Ačkoliv jsou rajčata zdravá, obsahují antioxidanty i vitamíny, na zuby mají obrácený efekt. Pro udržení chrupu bez zbarvení se doporučuje před konzumací rajčat či rajské omáčky sníst salát či brokolici. Tyto dvě zelené potraviny na zubech vytvoří ochranný film a díky tomu dětské zoubky budou i po snězení rajčat beze skvrn.

Červená řepa

Další skvělou a zdravou potravinou, která zuby zbarvuje, je červená řepa, na kterou nedáme dopustit. Červená řepa je nabitá vitamíny i minerály, a proto by byla velká škoda vyřadit ji z jídelníčku, a především z toho dětského. Řepná šťáva je silné barvivo a v případě časté konzumace mohou zuby vykazovat načervenalý nádech. Zde se doporučuje vyčistit si zuby vždy nejpozději do 1 hod od konzumace. Propláchnutí vodou není v tomto případě dostatečné.

Borůvky, maliny, ostružiny

Maliny, borůvky i ostružiny jsou strašákem pro zuby, ale pro tělo naopak dokonalým pomocníkem. Borůvky jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny a další látky tělu prospěšné, pomáhají posílit imunitu, snižovat hladinu cukru, stabilizují trávicí systém a pomáhají při střevních potížích, tím ale výčet benefitů rozhodně nekončí. Borůvky, maliny i ostružiny v létě určitě nezatracujte kvůli zbarvení zubů a smlsněte si na nich. Následně pomůže ústa propláchnout vodou, lepším řešením je rovnou si zuby co nejdříve po konzumaci borůvek vyčistit.

Ovšem nejen zbarvení, ale i zubní kaz se může objevit při konzumaci různých potravin a nápojů, v článku „Vynechte z jídelníčku tyto potraviny a vyhněte se kazivosti zubů“ najdete ty, které nejen dětské zoubky ohrožují nejvíce.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama