Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Víte, co je to crossfit a proč je tak oblíbený?

Crossfit

Probiosan Inovum

Reklama

Crossfit je cvičební metoda, která se rozvinula z USA do celého světa a každým rokem si získává neustále novější a novější příznivce. Jedná se o pokus směrem k univerzálnímu fitness, kdy jsou na atlety kladeny velké nároky ve všech směrech fyzické i psychické kondice.

Na rekreační úrovni se ale rozšířil i mezi běžnými sportovci a Česká republika není výjimkou. Ba naopak! Posiloven přibývá a instruktorů také.

Pojďme si společně v dnešním článku představit, co je crossfit vlastně zač. Kdo ví – třeba nadchne i vás a zařadíte se mezi jeho příznivce.

Cesta k univerzálnímu fitness

Přesně tak tvůrci crossfitu nazvali svoji úvahu. Univerzální fitness s cílem vytrénovat všeobecně schopného atleta na maximum svých možností. Crossfit započal v USA jako obchodní značka společnosti Reebok. Od té doby si získává příznivce po celém světě, a dokonce se v něm koná oficiální mistrovství, o kterém si více napíšeme níže.

Crossfit je ve své soutěžní podstatně plnění workoutů podle přesného zadání. Najdeme maximální zvedané váhy, maximální počet opakování za daný časový úsek anebo přesně vymezené cvičení na čas. Výjimku netvoří dokonce ani týmové výzvy, které rovněž mají vlastní kvalifikační soutěž.

Základními stavebními kameny crossfitařů jsou schopnosti v oblasti olympijského vzpírání a silová práce s činkami, a dokonce také gymnastická práce na hrazdě. Mimo páteřních dovedností se setkáme i s cviky s vlastním tělem, lezení na tyče a provazy či slalomové dráhy, jízdu na kole, běh či plavání. Zkrátka je to výzva po všech sportovních směrech, které vás na místě napadnou.

Populární celosvětový fenomén

Crossfit si získal nespočet fanoušků a cvičenců především kvůli prostředí, ve kterém se cvičí. Lidé, kteří se mu věnují, jsou energičtí a plní života. Málokdy se setkáte s předsudky a pomalejší a slabší nováčci naopak získají bouřlivou podporu při plnění obtížných výzev.

Největším fenoménem na tomto sportu je celosvětově otevřené oficiální mistrovství. První kola se totiž konají formou online videí, kdy musíme na videu představit oficiální vybavení a viditelnou časomíru. Výsledné video pak posíláte přímo na webu crossfitu a rozhodčí videa kontrolují a započítávají skóre. V takzvaném „Open“ si tak můžete porovnat své síly s největší elitou jako je Froning, Bailey či Fraser a zároveň se poprat o pozici v tabulce s celým světem.

Vítězové open postupují na „Regionals“ které se konají v rámci kontinentu pro několik desítek nejlepších z první fáze. Zde už je to opravdová výzva pro schopné atlety.

Ti, kteří obstojí i zde postupují na každoroční „Crossfit games“, kde jsou v rámci tří dní testování nespočtem obtížných výzev, na jejichž konci jsou tři zlatá místa v podobě nejlepší muže, nejlepší ženy, a dokonce i nejlepšího týmu, kteří si mohou na příští rok odnést zasloužený titul „Fittest on earth“.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama