Že jste o vitamínu P moc neslyšeli? To bude nejspíš tím, že se častěji označuje jako rutin a zároveň se jedná o skupinu flavonoidů, které nesou souhrnný název vitamín P – rutin. V těle je expertem na pružnost cév, díky čemuž příznivě ovlivňuje léčbu křečových žil nebo hemoroidů. K čemu ještě naše tělo tento vitamín potřebuje?
K čemu naše tělo potřebuje vitamín P- rutin?
Vitamín P, který se označuje také jako rutin, je flavonoid rostlinného původu. Není to vitamín sám o sobě, ale spíše skupina flavonoidů, do které mimo jiné patří hesperin, hesperidin, eriodictyol, quercetin, quercertrin, rutin.
Flavonoidy se přirozeně vyskytují v rostlinách nebo ovoci. Zatímco rostliny flavonoidy chrání před UV zářením a přitahují hmyz k opylení, v ovoci jsou flavonoidy zodpovědné za jejich zbarvení dotmava (lze to pozorovat u borůvek, rajčat nebo třešní). Bude však snazší tyto flavonoidy vtěsnat do lehčího označení rutin – vitamín P. I tento vitamín, ačkoliv je méně známý, hraje v těle svou zásadní roli.
- posiluje cévy a příznivě ovlivňuje jejich pružnost
- díky tomu má pozitivní vliv na křečové žíly
- příznivě ovlivňuje léčbu žilní nedostatečnosti
- zmírňuje stavy krvácení z nosu
- léčí a může být prevencí hemoroidů
- posiluje krevní oběh
- používá se při zvýšené tvorbě modřin
- snižuje zvýšený krevní tlak
- má antikarcinogenní účinky
- zvyšuje účinnost vitamínu C v organismu
- působí antioxidačně
- snižuje cholesterol v krvi
- chrání mozkové buňky
- posiluje činnost nervového systému
- působí protizánětlivě
- předchází vzniku krevních sraženin
- snižuje riziko infarktu
- může být prevencí embolie nebo žilní trombózy
- podporuje léčbu artritidy
- může být součástí léčby osteoartrózy
- využívá se při onemocnění vnitřního ucha (hlavně u Menierovy choroby, která může způsobovat mimo jiné pískání v uších).
Vitamín P úzce spolupracuje s vitamínem C
Všechny vitamíny a minerály, které stravou přijímáme, nějakým způsobem spolupracují a doplňují se při péči o zdraví a kondici. Některé více a jiné méně. A právě rutin patří k těm vitamínům, které spolu s jiným vitamínem vytvářejí silnou spolupráci. O rutinu je známo, že zlepšuje vstřebávání vitamínu C, čímž zvyšuje jeho působení na organismus. Často tedy narazíte na doplňky stravy, které vitamín C a rutin kombinují.
Jak se projevuje nedostatek vitamínu P?
Dostatek vitamínu P lze zajistit hlavně pestrou stravou. Pokud ale vitamín P v jídelníčku chybí nebo je ho nedostatek, projevuje se zvýšenou lámavostí kapilár, což má za následek krvácení z nosu a dásní. Také se tvoří křečové žíly a následkem toho může dojít k zánětům a otokům dolních končetin.
Nedostatek tohoto vitamínu může být vyvolán kouřením nebo užíváním antikoncepce a jiných léků na spaní. Škodliviny z cigaret a látky obsažené v lécích totiž mohou zhoršovat vstřebávání tohoto vitamínu nebo urychlovat jeho vyplavování z těla.
V jakých potravinách se vitamín P nachází?
Nejvýznamnějším zdrojem vitamínu P – rutinu je bezesporu pohanka. Rutin najdete v semínkách pohanky, ale také v jejích listech, květech a stoncích. Rutin obsahuje také:
- amarant
- aronie
- bílá blanka citrusových plodů (nejde říct, že rutin obsahují citrusové plody, protože se nachází právě v bílé blance mezi slupkou a dužinou, tu ale většina lidí často pečlivě loupe)
- chřest
- třezalka tečkovaná – vyzkoušejte Korolen – bylinný koncentrát obsahující třezalku tečkovanou
- bylinka routa vonná (ve větším množství je však jedovatá)
- fialka (v jednom šálku květů se skrývá až 500 mg rutinu)
- listy jerlínu japonského
- květy černého bezu
- jablka
- fíky
Jaká je doporučená denní dávka vitamínu P?
Doporučená denní dávka rutinu je 60 až 100 mg za den. U dětí to je 20 až 60 mg za den. Dostatečný příjem rutinu lze zajistit pestrou stravou. Zvýšená dávka rutinu je doporučena pacientům s křečovými žílami, cukrovkářům nebo těm, kteří kvůli zvýšené lámavosti kapilár trpí na časté krvácení z nosu.
Lze se rutinem předávkovat?
Předávkování vitamínem P je prakticky nemožné, protože se jedná o vitamín rozpustný ve vodě. Jeho nadbytky jsou tedy v drtivé většině případů vylučovány z těla močí. Obezřetní by měli být pouze ti, kteří jsou na rutin přecitlivělí. U těch by se mohly velmi vzácně a při vysokých dávkách objevit nevolnosti, bolesti žaludku nebo průjem.
Extrémně vysoké dávky rutinu by těmto jedincům mohly způsobit také problémy s ledvinami. Rutinu by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Ačkoliv není nebezpečný účinek rutinu na těhotné studiemi nijak potvrzený, nejsou vyloučena ani rizika působení rutinu na tuto skupinu. To je hlavní důvod, proč se těhotným a kojícím ženám rutinové doplňky stravy nedoporučují. Jeho přirozené zdroje jsou však pro ně naprosto bezpečné.