Vitamín B2 patří k nejvíce rozšířeným vitamínům. Vyskytuje se v rostlinných i živočišných zdrojích a zpravidla není problém dosáhnout jeho doporučené denní dávky pouze pomocí pestré stravy. K čemu naše tělo riboflavin potřebuje a jaké příznaky by vás mohly upozornit na jeho nedostatek?
K čemu naše tělo potřebuje vitamín B2 – riboflavin?
Vitamín B2, který je také označován jako riboflavin, je rozpustný ve vodě a z těla je každý den vyplavován. Proto je velmi důležité, abyste tento vitamín spolu s dalšími znovu doplňovali. Naštěstí je riboflavin přirozeně přítomný ve spoustě potravin, o tom ale později. Vitamín B2 spolu s ostatními vitamíny hraje velmi důležitou roli v organismu. Podílí se například na metabolických reakcích v těle. Příznivě ovlivňuje vstřebávání mastných kyselin, aminokyselin i jiných vitamínů.
Proč je riboflavin pro tělo tak důležitý? Jaké funkce plní?
- příznivě ovlivňuje růst a zdraví člověka
- je nezbytný pro vývoj kůže a pro její přirozené fungování
- podporuje dobrý stav očí
- je například prevencí šedého zákalu,
- příznivě ovlivňuje energetický metabolismus organismu
- působí na nervovou soustavu
- udržuje zdravé sliznice
- snižuje míru únavy a vyčerpání
- tiší migrény
- chrání buňky v těle před oxidativním stresem
- příznivě působí na tvorbu a obnovu červených krvinek v těle
- může být prevencí anémie, protože zlepšuje absorpci železa
Jak se projevuje nedostatek vitamínu B2?
Vitamín B2 – riboflavin je součástí skupiny vitamínů B. V ní najdete celkem 8 vitamínů – vitamín B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (kyselina listová), B12 (kobalamin). Dohromady tyto vitamíny udržují v kondici mozek a nervový systém, chrání srdce a účastní se mnoha metabolických procesů v těle. Zde je celý přehled vitamínů B.
Jak už jsme zmínili výše, vitamín B2 se z těla pravidelně vyplavuje, a proto je důležité jeho doplňování. K většímu úbytku riboflavinu v těle dochází při vysoké tělesné námaze, při stresu, vlivem držení redukčních diet nebo při zvýšené konzumaci rafinovaného cukru. Nedostatek tohoto vitamínu se vzhledem k jeho obsahu v řadě potravin objevuje velmi vzácně a obvykle souvisí s nedostatkem i jiných vitamínů a minerálů. Ke vzniku nedostatku může vést zvýšená konzumace alkoholu nebo užívání některých léků. Pak se nedostatek riboflavinu projevuje:
- celkovou slabostí organismu
- závratěmi
- dušností
- poruchou nervového systému
- brněním a necitlivostí rukou a nohou
- zmateností a celkovou podrážděností
- poruchou koordinace pohybu
- objevují se trhliny v ústních koutcích
- pálení rtů a jazyka
- záněty spojivek
- častým příznakem je i chudokrevnost a světloplachost
- u dospělých dochází ke snížení duševního výkonu
- u dětí je pak nedostatkem vitamínu B2 ohrožen jejich vývoj
V jakých potravinách se vitamín B2 přirozeně vyskytuje?
Vitamín B2 se přirozeně vyskytuje v řadě potravin. Jeho zdrojem jsou živočišné produkty (mléko a maso, a to až ze 60 %) i rostlinná strava (30 %). Riboflavin najdete ve:
- vejcích
- mléčných výrobcích – především pak v sýrech
- oříšcích
- mase
- pivovarských kvasnicích
- houbách
- sójových bobech
- listové zelenině
- chlebu, obilných klíčcích
- játrech a ledvinách
Platí, že pokud se stravujete pestře, není problém pouze stravou doplnit denní dávku tohoto vitamínu. Vitamín B2 ve formě doplňku stravy se doporučuje užívat vždy, pokud se u vás projeví zdravotní příznaky, které poukazují na jeho nedostatek. Nebo také, když užíváte antikoncepci, trpíte nervovým onemocněním nebo víte, že vaše strava není tak pestrá, jak by měla být. Vitamín B2 můžete doplňovat také v případech, kdy vás více ovlivňuje stres nebo při vyšší fyzické námaze. Suplementace je doporučena také po užívání antibiotik.
Jaká je doporučená denní dávka tohoto vitamínu?
Doporučená dávka vitamínu B2 se logicky liší u žen, mužů i dětí. Zatímco u žen je doporučená dávka riboflavinu 1,1 mg, u mužů je to 1,4 mg vitamínu B2 za den. Vyšší spotřebu tohoto vitamínu mají pak těhotné a kojící ženy, které by měly svou dávku zvýšit na 1,4 mg riboflavinu za den. U dětí je to mnohem méně. V rozmezí věku 1 až 3 let by děti měly užívat 0,4 až 0,8 mg za den. Děti od čtyř let pak dosahují hranice až 1,1 mg vitamínu B2 za den.
Lze se vitamínem B2 předávkovat?
Dobrou zprávou je, že pokud se rozhodnete riboflavin užívat i jako doplněk stravy, nemusíte se bát, že se jím předávkujete. Nadměrné množství riboflavinu v těle je totiž z těla přirozeně vylučováno.