Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Viróza – příznaky, léčba, bylinky a babské rady

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

V období chřipek a nachlazení, kdy viry létají vzduchem, a vy jen čekáte, až na vás taky něco sedne, je dobré ujasnit si některé pojmy. Potěšit vás může například to, že pokud máte virózu, vylížete se z ní mnohem dříve, než kdybyste měli chřipku. Jaké jsou její příznaky a jak se léčí?

Co je to viróza?

Pokud jste doteď házeli virózu a chřipku do jednoho pytle, je načase od sebe tato dvě nejčastější onemocnění odlišit. Pojmem viróza můžeme označit jakékoliv onemocnění, které je způsobeno viry. Patří sem tedy i chřipka, ale ta má na rozdíl od virózy mnohem těžší a delší průběh. Jako viróza se nejčastěji označuje souhrn příznaků, ke kterým patří škrábání v krku, rýma, bolest hlavy a kašel. Virózu způsobují RNA viry, běžné koronaviry (nesouvisí s covidem-19), chřipkové viry typu A i B, noroviry, rotaviry a enteroviry. Virózou je tedy i střevní chřipka, která obvykle nemá delší akutní průběh než jeden až tři dny.

Jaké jsou příznaky virózy?

Typické pro virózu je, že přichází pozvolna. Napřed se může projevit únavou a psychickým vyčerpáním. Teprve po jednom dni až týdnu (spíše 1 až 3 dny) se objevují první příznaky. Tímto se viróza od chřipky liší, protože chřipka na organismus útočí náhle. Ráno zdravý člověk může pod vlivem chřipky už odpoledne ulehnout a naplno pociťovat všechny její mnohem silnější příznaky. Nekomplikovaná viróza je tedy mnohem mírnější než chřipka.

K jejím příznakům patří:

 • únava a psychické vyčerpání
 • škrábání v krku
 • kašel
 • rýma
 • bolest hlavy
 • horečka

U střevní chřipky pak nastupuje ještě průjem a zvracení doprovázené nechutenstvím a celkovou slabostí.

Inkubační doba virózy

Inkubační doba virózy je jeden až tři dny. Jak už jsme zmínili, její nástup je mnohem pozvolnější než u chřipky. Virózou onemocníme většinou po setkání s některým typem virů. Zde záleží hlavně na odolnosti organismu. Někdy se ale může stát, že vir už máme v sobě a ten pouze čeká na svou vhodnou chvíli pro aktivaci. Když se pak náš organismus oslabí (například vlivem stresu), má tento spící vir ideální příležitost zaútočit.

Léčba

S virózou nemá cenu pospíchat k lékaři, pokud k tomu nemáte jiné důvody – nejčastěji se jedná o jedince se sníženou imunitou a onkologickým nebo plicním onemocněním. Jelikož žádný přímý nebo konkrétní lék na virózu neexistuje, nezbývá než tlumit její doprovodné příznaky. Pomohou zde léky, které zmírňují horečku, utlumují nepříjemné škrábání v krku nebo mírní kašel. V případě střevní chřipky se podává například černé uhlí, které pročišťuje střevní mikroflóru nebo léky, které podporují správný střevní mikrobiom. Velká pomoc je ukryta v bylinkách a také v tom, co na virózu radily naše babičky.

Bylinky pro utlumení teploty i dalších příznaků virózy

Bylinky nabízejí široké spektrum záchrany od hlavních příznaků virózy. Ne nadarmo každý ihned sáhne po horkém čaji s medem, citrónem a zázvorem. Tím vážně můžete začít, i když si nejste jisti tím, zda se jedná pouze o virózu nebo vás přepadla chřipka. A na co se můžete při viróze spolehnout?

1) Mladé výhonky smrku

Z nich si můžete uvařit čaj, který zmírňuje příznaky viróz. Mladé výhonky smrku jsou zdrojem vitamínu C, usnadňují vykašlávání a cílí na léčbu postižených průdušek. Výhonky (sušené nebo čerstvé) stačí zalít horkou vodou (dvě čajové lžičky) a nechat louhovat po dobu 15 minut. Čaj lze ochutit medem a citrónem.

Zdroj: Freepik.com

2) Rýmovník

Nejen v období chřipek a nachlazení se vyplatí pěstovat rýmovník, který má dezinfekční účinky a dokáže si poradit s hlavním příznakem virózy – rýmou a ucpaným nosem. Z listů rýmovníku si můžete uvařit čaj, sirup nebo ho použít do inhalačních směsí. Jako první pomoc postačí, když jeho lístek promnete v prstech a přičichnete k němu.

3) Mateřídouška

Mateřídouška je bylinka, kterou je dobré mít v zásobě. Nejenže má tato bylinka komplexní účinky na všechny příznaky viróz, ale je také jako jedna z mála vhodná i pro nejmenší děti.

4) Vrbová kůra

Další účinnou bylinkou na virózu je kůra vrby bílé, která díky přirozenému obsahu kyseliny salicylové dokáže snižovat horečku a podněcovat příznivé pocení. Čaj z vrbové kůry dokonce tlumí bolesti hlavy.

5) Květ černého bezu

Při virózách se ve vaší přírodní lékárničce neztratí ani sušený květ černého bezu. Ten podporuje pocení, usnadňuje vykašlávání a často se používá do zábalů při bolestech v krku. Nenechte nic na náhodě a připravte si sirup z květů bezinky.

Babské rady, jak léčit virózu

Kromě použití svého bylinkového arzenálu léčily babičky virózy i svými dalšími osvědčenými postupy.

Například:

 • Svařily 2 dcl vína a do šálku pak přilily panáka slivovice. Tuhle medicínku ochutily medem a přidaly citrón, který je bohatý na vitamín C.
 • Do šálku teplého mléka přidaly čajovou lžíci másla, lžíci medu a dva vymačkané stroužky česneku.
 • Horečku snižovaly studenými zábaly, kdy nahou hruď nemocného zabalily do prostěradla namočeného ve studené vodě, pak ještě do ručníku a následně ho přikryly peřinou.
 • Na ruce nebo chodidla natahovaly ponožky nebo rukavice namočené do octa, a to za účelem sražení vysoké teploty.
 • Samozřejmým byl dostatečný příjem tekutin a odpočinek.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama