Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Violka trojbarevná – malá bylinka s vysokým obsahem zdraví prospěšných látek

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Violka trojbarevná (Viola tricolor), lidově zvaná maceška, je bylinka s drobnými květy s průměrem pouze jeden centimetr, která roste jako plevel na nejrůznějších stanovištích – v sadech, na loukách, zahradách, náspech, kamenitých úbočích, stráních i rumištích.

Často se vyskytuje ve společnosti dalších léčivých rostlin, jako je sedmikráska, ptačinec žabinec nebo kokoška pastuší tobolka. Tato naprosto nenáročná rostlinka je samovýsevná, má schopnost vytvářet velké množství nových jedinců, proto není problém si ji nasbírat, nasušit a ve formě masti, tinktury nebo čaje využít jejích léčivých schopností. Díky vysokému množství přírodních účinných látek byla v lidovém léčitelství odedávna vysoce ceněna.

Popis violky trojbarevné

Bylina vyrůstá z jednoduchého oddenkového kořene, lodyha je lysá, trojhranná, často poléhavá, jednoduché řapíkaté listy mají tvar elipsovitě vejčitý s výrazným vroubkováním na okraji. Dosahuje vzrůstu do 10 centimetrů.

Je velmi podobná violce rolní, záměna s jinou bylinou je díky typickému vzezření nemožná. Pětičetné květy jsou typické třemi barvami – fialovou, žlutou a bílou. Tato rostlinka byla postupně vyšlechtěna do velkokvětých kultivarů rozmanitých barev, které jsou ozdobou truhlíků, teras i okrasných záhonů, tyto violky však nemají léčivé účinky.

Jaké zdraví prospěšné látky violka obsahuje?

Nejúčinnějšími látkami v bylině jsou alkaloidy, především violin, dále saponiny, silice, slizy, flavonoidy, glykosidy, rutin, vitamíny C a E a minerály.

Violka může pomoci:

 • díky vysokému obsahu saponinů rozpouští hlen a podporuje vykašlávání
 • pomáhá při léčbě respiračních onemocnění včetně katarů
 • má silné detoxikační účinky a schopnost pročistit celý organismus od nežádoucích látek, je využívána při jarních detoxikačních kúrách, často společně s pampeliškou
 • bylina je potopudná a močopudná
 • je využívána k léčbě gynekologických zánětů
 • díky obsahu rutinu regeneruje cévní stěny
 • aplikace nálevu na pleť vykazuje silný anti aging účinek, vypíná pokožku a vyhlazuje vrásky
 • pomáhá při léčbě revmatismu
 • podporuje látkovou výměnu
 • pomáhá při léčbě trudovitosti, vyrážek, akné
 • podporuje činnost srdečního svalu – srdeční tonikum
 • léčí bolesti a záněty v krku
 • pomáhá po bodnutí hmyzem
 • léčba křečových žil
Zdroj: Freepik.com

Dávkování čaje či tinktury a kdo by neměl bylinku vůbec užívat

Přípravky z této byliny není doporučeno konzumovat osobám trpícím alergií. Léčivých účinků violky trojbarevné je využíváno prostřednictvím bylinných čajů a tinktur. U čaje je doporučené dávkování třikrát denně šálek, u tinktury třikrát denně třicet kapek.

Těhotným ženám je doporučena konzumace výrobků z této bylinky v dávkování 2/3 doporučené denní dávky. Prostřednictvím konzumace mateřského mléka lze přírodní cestou léčit kašlíky miminek nebo různé spektrum kožních problémů.

Kdy violku sbírat a jak sušit?

Květy byliny je možno sbírat po celou vegetační dobu od května do října, sušte v tenkých vrstvách do teploty 35 stupňů Celsia, poté uskladněte v plátěných pytlících.

Nikdy nepoužívejte na přípravu odvarů, čajů a tinktur čerstvě nasbíranou bylinu, musí být vždy usušená.

Jak si bylinku vypěstovat na zahrádce?

Tuto krásnou drobnou bylinku si můžete hravě vypěstovat doma ze semen posbíraných v přírodě. Je naprosto nenáročná na pěstování a velmi rychle se množí samovýsevem, sázejte vždy do popředí záhonů, ale aby nebyla zahlušena dalšími rostlinami. Nevyžaduje žádnou péči, velmi dobře snáší i delší sucho.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama