Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Velikonoční barevné dny a jejich význam, zvyklosti a tipy na zdravé velikonoční recepty

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Velikonoční barevné dny, jako je Zelený čtvrtek, Modré či Žluté pondělí, Bílá sobota nebo Škaredá středa se opakují každoročně. Znáte ale jejich význam a zvyklosti, které se v jednotlivých dnech dle tradic mají dodržovat? Toto sváteční období začíná tzv. Svatým týdnem (Velký týden nebo také Pašijový týden). Jaké jsou zvyky, kdy péct jidáše a kdy mazanec? Velikonoce v roce 2023 vycházejí na 7.4. – 10.4.2023, užijte si prodloužený víkend a dodržte tradice, které se k těmto i předešlým dnům vážou.

Svatý týden – Pašijový týden

Svatý týden neboli Pašijový týden začíná na Květnou neděli a končí na Velikonoční neděli. První Květnou neděli v tomto týdnu končí 40denní postní období. Dny jsou pojmenovány podle barev nebo nálady, jako např. škaredá středa, modré pondělí nebo zelený čtvrtek. Pojďme se na jednotlivé dny podívat zblízka.

Květná nebo Pašijová neděle

Květná neděle či Pašijová neděle je připomenutím Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma. Ten byl specifický také v tom, že mu lidé vystlali cestu palmovými ratolestmi. Proto se tato neděle také nazývá jako neděle ratolestí nebo tisová neděle. Tisová, protože v našich klimatických podmínkách těžko seženeme palmové ratolesti. Ty se nahrazují olivovníkem, tisem nebo vrbou. Pašijová neděle je pojmenována podle toho, že lidé v tento den zpívali při mši svaté tzv. Pašije, tedy zprávy o utrpení a ukřižování Ježíše Krista. Květná neděle je posledním dnem 40denního půstu, který začíná Popeleční středou, letos vyšla na 22. 2. 2023.

Modré či Žluté pondělí aneb svátek klidu

Modré či Žluté pondělí byl takový svátek klidu, kdy se podle tradice nesmělo pracovat. Nekonaly se ani žádné křesťanské obřady. Kostely se zdobily modrou látkou či fialovou látkou, ale název je odvozen od německého „blau“, což má v překladu dva významy. Modrý nebo opojený alkoholem a neschopný práce.

Šedivé úterý je dnem úklidu

Šedivé úterý je dnem velkého úklidu. V tento den hospodyňky začaly uklízet, vymetat pavučiny a připravovat domov na Velikonoční pondělí. Další význam tento den neměl. Hospodyňky musely uklidit vše v domě před vyvrcholením Velikonoc. Nejen kvůli svátkům, ale i další práci, která na ně po Velikonocích už na polích čekala. Proto v úterý vymeťte všechny pavučiny a věnujte dle tradic tento den především úklidu.

Škaredá středa – nemračte se

Název Škaredá středa zní sice trochu negativně, ale v tento den se lidé dle pověr neměli mračit, aby se následně nemračili každou následující středu. Ale Škaredá středa se nazývá také sazometná středa, a to ve smyslu vymetání komínů. Udržte si úsměv na rtech, ať se děje cokoliv a zavolejte kominíka na pravidelnou kontrolu komínu.

Zelený čtvrtek a tipy na zelenou hostinu

Zelený čtvrtek je pátým dnem Pašijového týdne. Název je odvozen z německého Greindonnerstag (lkavý čtvrtek), který byl zkomolen a vznikl Gründonnerstag – zelený čtvrtek. V tento den připravte hostinu v zelené barvě. Ať už se bude jednat o špenát, petrželovou polévku, pórkovou polévku, zelené smoothie či jiné zelené dobroty. V ČR je typické i zelené pivo, na které tento den lákají české hospody své stálé klienty. Zelené pivo se neřadí mezi tradiční pokrmy, ale pokud chcete, den si s ním zpříjemněte, s mírou. V tento den se také pečou jidáše.

Zdroj: Freepik.com

 

Velký pátek aneb magický pátek

Velký pátek je dnem Kristova ukřižování a je zmiňován jako den magický. Hory se otevírají a vydávají své poklady. Ideální čas zajít do přírody a po nějakém tom pokladu se poohlédnout. Také se traduje, že v tento den byste si neměli půjčovat věci od druhých, protože mohou být očarované a zároveň byste také neměli pracovat na zahradě a rýt či jakkoliv hýbat se zemí. Dokonce ani prát prádlo se v tento den podle zvyklostí nedoporučuje.

Bílá sobota je dnem hudby, barvení vajec a pečení beránků

Bílá sobota je dnem hudby a oslav jara i ukončení postního období. V tento den se peče mazanec a velikonoční beránek. Muži mají uplést pomlázky na Velikonoční pondělí, vybílit světnici a ženy s dětmi obarvit velikonoční vejce. Tento den se nese ve znamení radosti, ukončení postního období a příprav na Velikonoční pondělí.

Boží hod aneb Velikonoční neděle

V tento den se oslavovalo z mrtvých vstání Ježíše Krista. Oslavy byly veliké. Na velikonoční tabuli hospodyňky nachystaly velikonoční dobroty, mezi kterými nesměl chybět mazanec, velikonoční vejce či velikonoční beránek. Ty se před konzumací nechávali vysvětit, hrála hudba a lidé se oblékali do nových šatů určených konkrétně pro tuto příležitost.

Velikonoční pondělí

Celý velikonoční týden zakončuje Velikonoční pondělí, kdy chodí muži s pomlázkou a každoročně všechny dívky a ženy v rodině vyšlehají, aby byly stále krásné, mladé a zdravé. Dle pravidel by to muži měli stihnout do 12 hod. Po polední pak mohou ženy vzít na muže, kteří přijdou pozdě, kýbl s vodou a polít je od hlavy až k patě. Za pomlázku v termínu si pak muži vyžádají od žen poděkování ve formě velikonočního vejce, sladkostí nebo kapky alkoholu.

Ať už se rozhodnete velikonoční barevné dny slavit dle tradic nebo vlastního uvážení, přejeme vám krásné sváteční dny plné radosti, bohatou pomlázku, stůl plný dobrého jídla a domov plný dobré nálady a smíchu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama