Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Veganská a vegetariánská strava – v čem se liší a inspirace do kuchyně

Fotografie: veganská strava
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Když můj syn přišel s tím, že chce být vegan, začala jsem hledat, co to vlastně znamená. Veganská a vegetariánská strava se dost liší od standardních receptů. Spousta mladých lidí se v dnešní době přiklání k veganskému či vegetariánskému životnímu stylu. A ročníky, které mají tradiční „masovou“ výchovu, mohou být touto změnou dost zaskočeni.

Nejenže je potřeba sladit jídelníček a upravit tak, aby celá rodina fungovala jak má, ale také se změní od základu nákup potravin a co si budeme povídat, ty pro vegany jsou o dost dražší, než na jaké jsme zvyklí.

V tomto článku si povíme, jaký je rozdíl mezi veganem a vegetariánem, jaké jsou vhodné doplňky stravy, na které by vegani neměli zapomínat a na závěr se podíváme na veganské a vegetariánské zdravé recepty, které můžete rovnou vyzkoušet ve vaší kuchyni.

Vegan vs. vegetarián aneb v čem se liší?

Vegan, vegetarián, pescatarián, pollotarián nebo laktovegetarián? Kdo se v tom má vyznat? Pojďme se na jednotlivé názvy v krátkosti podívat a říct si, co znamenají a v čem se od sebe liší. Vegetariánská strava může být dost různorodá.

  1. Laktovegetarián – laktovegetariáni jsou lidé, kteří do své stravy zahrnují mléčné výrobky, ale nejedí maso ani vejce.
  2. Pollotarián – pollotariáni nejí rybí maso a maso savců. Základem je především rostlinná strava, ovšem např. kuřecí maso do svého jídelníčku zahrnují.
  3. Pescatarián – pescatariáni jedí ryby a částečně i mléko a vejce. Více o pescatariánech jsme pro vás připravili v samostatném článku zde.
  4. Vegetariáni – vegetariáni se vzdávají konzumace všeho masa, ale jejich strava obsahuje mléčné výrobky a vejce.
  5. Vegani – vegani na rozdíl od vegetariánů nejedí maso, mléčné výrobky ani vejce. V podstatě nejedí nic, co je živočišného původu. Jejich strava je od základu rostlinného původu. Ale nejen strava, taktéž kosmetika nebo jakékoliv produkty, které jsou testovány na zvířatech, jsou pro vegany navždy zapovězené.

Hlavní rozdíl mezi veganem a vegetariánem, co se týče jídelníčku, je tedy v tom, že vegetarián do své stravy zahrnuje vejce a mléčné výrobky, vegan nikoliv. Samozřejmě bychom našli i rozdíly v životním stylu. Vegani se soustředí na to, aby jejich chováním nebyla poškozena zvířata, a to v jakémkoliv smyslu – kosmetika, zvířecí kůže, testování léčiv a kosmetiky na zvířatech atd. Vegetariáni sice také svým životním stylem chrání zvířata, ale nevzdávají se všeho, spíše vyhledávají různé farmářské trhy, kde nakupují vejce a mléko a díky tomu nepodporují např. klecové chovy slepic či velkochovy krav, kde zvířata trpí.

Pokud máte doma vegana, rozhodně je nutné dohlížet na to, aby si pomocí doplňků stravy či konkrétních potravin zajistil potřebný přísun nutričních látek, které jeho tělo ze stravy v tomto případě nezíská. Pojďme se tedy podívat.

Zdroj: Freepik.com

Jaké vitamíny a minerály by vegani neměli zanedbávat

Vegani by se měli na svůj jídelníček soustředit více než kdokoliv jiný. I rostlinná strava obsahuje vitamíny a minerály, které jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Pojďme se na ně podívat a říct si, v jakých potravinách tyto vitamíny a minerály vegani mohou najít.

Vitamín B12 – Velký obsah vitamínu B12 je obsažen ve žloutcích, které ovšem vegani nejedí. Proto je důležité čerpat ho z jiných potravin nebo doplňků stravy. Vitamín B12 je obsažen např. v houbách, chlorele nebo spirulině.

Tip: Vyzkoušejte výhodné balení 2ks balení spiruliny od Energy Tábor a nakupujte tam, kde je kvalita ověřena spokojenými zákazníky.

Vitamín D – Vitamín D by v zimě rozhodně měli doplňovat nejen vegani, ale všichni lidé, vzhledem k úbytku slunečních paprsků. Přečtěte si také, jak poznáte, že vám chybí vitamín D a doplňte ho včas. Nejvíce vitamínu D získáváme během opalování či vystavování se slunci v létě. V článku, jak působí sluneční záření na náš organismus, si můžete přečíst nebo se podívat na video, co se v našem těle děje po opalování. Jak tedy doplňovat vitamín D? Ideálně formou doplňků stravy, které se celoročně nabízí zdarma. Platíte pouze poštovné a stačí dát do vyhledavače vitamín D zdarma na rok.

Jód – Na dostatek jódu v těle by se měly zaměřit hlavně nastávající maminky – veganky a rozhodně ho doplňovat v doporučeném denním množství. Pro těhotné ženy je to 220 mikrogramů – kojící ženy by měly denně získat ze stravy 290 mikrogramů. V případě, že těhotná žena podcení denní příjem jódu, vystavuje tak plod velkému riziku mentální retardace. Dobrá zpráva je, že jód můžete získat z jodizované soli, kde vám denně stačí 1 ½ lžičky a denní dávku máte splněnou.

Obsah jódu v potravinách ovlivňuje především obsah jódu v půdě, ve které jsou pěstované. Vysoký obsah jódu kromě již zmíněné soli můžete najít také v mořských řasách a mléčných výrobcích. Pokud jako vegan nemáte dostatečný denní přísun mořských řas, pak doporučujeme zakoupit doplňky stravy s obsahem jódu a pravidelně užívat.

Železo – nedostatkem železa trpí značná část populace, a to nejen v ČR. Proto by veganská i vegetariánská strava měla ve svém jídelníčku mít zařazené potraviny, které železo obsahují. Jaké to jsou a na jaké varianty železa obsahují, najdete v článku „Podle jakých příznaků poznáte, že vám chybí železo a jak ho doplnit“, najdete v něm všechny potřebné informace pro doplnění železa.

Recepty pro vegetariány i vegany

Máme pro vás připravenou také inspiraci pro obohacení vašeho jídelníčku. Pokud je ve vaší rodině čerstvý vegan, podívejte se do našich veganských receptů nebo vegetariánských receptů a ukažte svému veganovi, že se změny rozhodně nebojíte. Vegetariánská strava je většinou snadná na přípravu. Možná to bude chtít trochu času, než si celá rodina zvykne na nové chutě, ale jak se říká – změna je život, a pokud tím pomůžete nejen sobě, ale i zvířatům k lepšímu životu, pak to má rozhodně smysl.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama