Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Váš jazyk prozradí, jaké zdravotní neduhy se blíží

Fotografie: Vyplazený jazyk
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Jazyk je pro naše běžné fungování nepostradatelný. Kromě toho z něj lze vyčíst informace o našem zdraví. Alespoň čínská a indická medicína to tak dělají a stále více se k tomu přiklání i moderní lékařství. Jazyk je totiž oknem k našim vnitřním orgánům.

Jakékoliv změny na povrchu jazyka mohou signalizovat zdravotní problém

Jazyk je jedinou částí gastrointestinálního traktu, kterou lze vidět. To svědčí o tom, že změny, které na povrchu jazyka probíhají, mohou poodhalit to, co se děje uvnitř těla. Protože je tento sval také napojen na kardiovaskulární systém, lze skrze něj sledovat stav srdce. Na jazyk se podle ajurvédy můžeme dívat jako na zrcadlový odraz orgánů.

 • plíce, srdce a hrudník se nachází na přední straně jazyka
 • uprostřed a na okrajích jsou játra, žaludek, slinivka a slezina
 • zadní část jazyka je vyhrazena pro ledviny, tenké a tlusté střevo

Samozřejmě toto není hlavní způsob, jakým se v dnešní době diagnostikují nemoci. Diagnostika podle jazyka byla běžnější v dřívějších dobách, kdy léčitelství nemělo potřebné nástroje a lepší techniky na rychlé zjištění zdravotního stavu. Častá tato diagnostika byla a stále je v tradiční čínské medicíně nebo v ajurvédě. Ani dnes v době nejmodernějších způsobů léčby a pokročilých nástrojů se však diagnostika podle jazyka nezametá pod koberec. Právě naopak. Například lékař Robert Schoen, který se na univerzitě v Pittsburghu zabývá prevencí rakoviny zažívacího ústrojí, odhalil změny na jazyku u několika tisíců svých pacientů. V dnešní době se také už ví, že jazyk a jeho podoba může poukázat na nemoc zvanou obstrukční spánková apnoe. Ti, kteří trpí tímto onemocněním, které se projevuje opakovanými zástavami dechu během spánku, mají jazyk výrazně větší a tučnější. Jazyk, ve kterém je více tuku, může blokovat dýchací cesty.

Podle jakých parametrů lze vzhled jazyka posuzovat?

Zdravý jazyk je růžový, s tenkým průhledným nebo bílým povlakem na povrchu.

 • Nezapáchá ani nevyvolává nepříjemnou chuť v ústech.
 • Je rovnoměrný a nejsou na něm žádné atypické skvrny.
 • Jazyk lze tedy posuzovat podle jeho povlaku, povrchu, barvy, velikosti i tvaru.

Například velmi široký jazyk naznačuje problém s ochablými svaly. Těžký jazyk je pro změnu znakem fyzického i duševního vypětí. Jasně červená barva je podle tradiční čínské medicíny signálem pro mozkovou nebo srdeční příhodu, zápal plic nebo jakýkoliv jiný zánět v těle. Právě tradiční čínská medicína z jazyka čte nejen případné zdravotní problémy, ale i to, jaký člověk je nebo co ho trápí. Například osoby s vidlicovou špičkou jazyka popisuje jako nerozhodné a náladově proměnlivé.

O čem svědčí povlak na jazyku?

Malé množství povlaku na jazyku je běžné. Problém nastává, když je povlaku příliš. Za povlak na jazyku může sliznice dutiny ústní, v jejímž prostředí se množí bakterie a dochází k odlupování a hromadění odumřelých kožních buněk. Ty se pak v ústech mísí s potravou a slinami, a tak se povlak vytváří. Součástí povlaku na jazyku jsou i toxiny, které vycházejí ven z trávicího systému. Povlak, který je signálem nějakého zdravotního problému, může mít různou barvu – může být hutný bílý, žlutý nebo hnědý. Na jazyku se mohou objevovat i mapy. Samozřejmě je nutné jazyk diagnostikovat vždy ráno před jídlem a pitím. Pití čaje, džusů, kávy nebo kouření cigaret samozřejmě povlak na jazyku zkresluje.

Zdroj: Freepik.com

Jaké konkrétní problémy mohou povlak na jazyku a zbarvení jazyka naznačovat?

 • Hustý bílý povlak na jazyku může naznačovat skutečnost, že je tělo zaplaveno toxiny.
 • Žlutý povlak na jazyku pak může znamenat přetížený žlučník nebo játra.
 • Hrbolatý povlak na okrajích jazyka je signálem pro poruchu jater a trávení.
 • Hnědý povlak naznačuje problémy se střevy.
 • Šedé zbarvení jazyka může být prvotním signálem pro problémy s močovými cestami.
 • Mapovitý jazyk pro změnu poukazuje na kandidózu (přemnožené kvasinky v těle) nebo na alergii na některou potravinu.
 • Červené skvrny na jazyku mohou značit zánět.
 • Vyvýšené plochy na jazyku zase ucpané cévy.
 • Modře zbarvený jazyk může znamenat srdeční problémy.
 • Bledý jazyk může být známkou chudokrevnosti.

Povlak na jazyku vždy signalizuje přítomnost bakterií a toxinů v těle, které mohou způsobovat zápach úst. Abychom zápachu předešli, je potřeba kromě zubů pravidelně čistit i jazyk. Přitom se odborníci na zdraví dutiny ústní shodují na tom, že mnohem lepší než zubní kartáček je jazyková škrabka. Jedině ta prý dokáže z povrchu jazyka odstranit všechny bakterie, které mohou způsobovat zápach a podporovat nezdravé prostředí v dutině ústní.

Větší předpoklady k tvorbě povlaku na jazyku mají kuřáci. Povlak se objevuje také u dehydrovaných osob nebo u těch, kteří trpí chřipkou.

Jak se na zdraví jazyka dívají alternativní medicíny?

Moderní věda nepopírá, že lze z povrchu jazyka leccos vyčíst. Oproti tomu jsou alternativní medicíny (jako tradiční čínská medicína a ajurvéda) mnohem sebevědomější. Už více než 5000 let čínští léčitelé diagnostikují neduhy právě podle jazyka. Z něj identifikují minulé i stávající problémy, a dokonce také mohou předpovědět budoucí stav organismu. To ajurvéda se na jazyk dívá jako na jednu z detoxikačních cest těla a jazyk je pro ni měřítkem vnitřního zdraví. Například Tibeťané věří, že lze osobu analyzovat právě podle jazyka. I proto patří mezi tradiční tibetské pozdravy jeho energické vypláznutí. Z něj pak leccos vyčtou a nejen to, jak jste na tom se zdravím, ale i to, jaký charakter máte. Proto Tibeťané, kteří se snaží ukrýt svá tajemství, jazyk neukazují.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama