Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

V těhotenství nelze bylinky házet do jednoho pytle. Které pomáhají a které naopak škodí?

Fotografie: Těhotná žena
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Těhotenství je požehnaný stav, který je velmi krásný, ale zároveň způsobuje četná omezení, a to nejen co se výběru potravin týče, protože ani bylinky nejsou v těhotenství tak nevinné, jak by se mohly zdát. Víte, které bylinky si můžete v těhotenství s klidem dopřávat a kterým je potřeba se obloukem vyhnout?

Bylinky v těhotenství – ano, nebo ne?

Bylinky v těhotenství jsou velmi obsáhlým tématem, které zajímá snad každou nastávající maminku. Odborníci se většinou shodnou na tom, že v těhotenství není dobré s bylinkami začínat nebo jinak experimentovat. Pokud chcete mít jistotu, že bylinky, které konzumujete, vám ani miminku neublíží, obraťte se spíše na těhotenské bylinkové čaje, které obsahují zaručené bezpečné směsi bylinek. Proč být v případě bylinek opatrný? Je to z důvodu, že některé látky, které jsou v bylinkách obsažené, jsou velmi silné a mají schopnost projít placentou až do krevního oběhu dítěte, kde ho ovlivňují. Co se užívání bylinek týče, je nejrizikovější první trimestr těhotenství. Ne všechny bylinky jsou ale rizikové. Řada z nich umí maminku i dítě v těhotenství podpořit, když se čaje z nich pijí v normálním množství. Pojďme se na tyto bylinky podívat více do detailu.

Kopřiva dodá železo

Hlavním důvodem, proč pít čaj z kopřivy v těhotenství, je její vysoký obsah železa. Ten bojuje proti chudokrevnosti a zlepšuje stav otoků, kterými maminky často trpí. Kopřiva také umí snižovat hladinu krevního cukru, což pomáhá hlavně při cukrovce v těhotenství. Patří mezi bezpečné bylinky v těhotenství. A jeden hrníček čaje denně je bezpečnou dávkou. Dlouhodobé užívání kopřivy se však nedoporučuje kvůli vysoké zátěži na ledviny. Kopřivový čaj připravíte jednoduše tak, že dvě čajové lžičky čerstvé (nebo sušené) kopřivy zalijete 250 ml vroucí vody a necháte 15 minut vylouhovat. Těhotné maminky však mohou čerstvou kopřivu zařadit i do salátů nebo zdravých smoothie drinků.

Maliník a jahodník usnadní porod

Pití čaje z listů maliníku a jahodníku je v těhotenství doporučováno, ale až ve třetím trimestru, ještě lépe však 6 týdnů před termínem porodu. O listech maliníku a jahodníku je známo, že uvolňují hladké pánevní svalstvo, čímž připravují porodní cesty na porod, který pak může být o dost snazší. V době před porodem mohou maminky vypít i tři hrníčky tohoto čaje denně, který připraví následovně: tři čajové lžičky maliníku, jahodníku nebo jejich směsi zalijte 250 ml vody a nechte 15 minut vylouhovat.

Heřmánek uklidní

Bylinkové čaje by v těhotenství neměly převažovat, a když už po bezpečné bylince těhotné ženy sáhnou, měla by být pouhým zpestřením pitného režimu (jako hlavní nápoj je nejvhodnější voda). Jednou takovou bylinkou je heřmánek, který v těhotenství podporuje psychickou pohodu budoucí maminky a také pomáhá proti nevolnosti. Šálek heřmánku denně (nebo obden) určitě není na škodu. Na heřmánek by si měly dát pozor hlavně ženy alergičky, u kterých může alergii vyvolat právě jinak neškodný heřmánek. Alergický záchvat prodělaný v těhotenství se může otisknout na dítě, kdy plod zaznamená informaci, že tato látka ho ohrožovala a bude si ji „pamatovat“ i po narození.

Třezalka zbaví bolesti hlavy

Podobně jako heřmánek má třezalka uklidňující charakter a v menším množství není pro těhotné maminky a jejich miminko škodlivá. Čaj připraví jednoduše tak, že dvě čajové lžičky zalijí 250 ml vroucí vody a nechají vylouhovat. Třezalkový čaj umí zmírnit záněty i bolesti hlavy.

Zdroj: Freepik.com

Kontryhel pomáhá udržet plod v děloze

Jednou z bylinek, která je v těhotenství doporučována (ale až od 3. měsíce) je kontryhel, protože pozitivně ovlivňuje růst děložní sliznice a pomáhá udržet plod v děloze. Čaj lze popíjet v denní dávce jeden až dva šálky.

Pampeliška zmírňuje otoky

Protože pampeliška umí snižovat otoky nohou a jinak nemá k těhotenství žádné kontraindikace, je vhodným kandidátem na bylinku pro nastávající maminky. Jeden šálek pampeliškového čaje denně jim zaručeně neuškodí a zpestří jejich pitný režim. Pampeliškový čaj lze připravit z listu, ale i z kořene pampelišky. Třetinu hrníčku sušených listů pampelišky stačí zalít vroucí vodou a nechat vylouhovat. Dvě čajové lžičky kořene pampelišky je potřeba povařit 10 minut a nechat vylouhovat.

Meduňka přináší pocit pohody

Meduňka má podobně jako třezalka a heřmánek uklidňující charakter. A občasný šálek denně není na škodu. Pořád ale platí, že by bylinky měly být pouze doplněním pitného režimu těhotné a kojící ženy. Kombinace bylinných směsí se nedoporučuje.

Měsíček lékařský hojí

Bylinka měsíček lékařský je oblíbená pro své hojivé účinky a ani v těhotenství nepředstavuje žádná rizika. Čaj lze připravit z čerstvých i sušených květů měsíčku lékařského.

Na které bylinky je potřeba dát si pozor?

Existují bylinky, kterým je potřeba se vyhnout obloukem, a to hlavně kvůli jejich silnému účinku. Bylinky, které prokrvují tkáně pánevních orgánů a mají projímavé účinky, jsou naprosto nevhodné, protože mohou vyvolat porod v případě, že je budete konzumovat ve velkém množství. Překrvit pánevní orgány a vyvolat porod může například aloe léčivá, lékořice lysá, petržel zahradní, routa vonná. Potrat může vyvolat šalvěj lékařská, anýz vonný, kopytník evropský, vojtěška nebo libeček lékařský. Při těhotenství není vhodné ani oregano, rozmarýn, bez nebo jalovec. Nevhodné jsou i bylinky, které mohou způsobit vysoký krevní tlak nebo bylinky, které způsobují alergii.

Uklidnění na závěr

Na závěr bychom vás chtěli uklidnit, že žádná bylinka není natolik silná, aby vyvolala krvácení nebo způsobila potrat už s prvním šálkem (výjimku tvoří jedovaté bylinky, které mohou ublížit už s prvním šálkem a které nejsou doporučené ke konzumaci ani jiným osobám). V těhotenství se nedoporučuje hlavně pravidelná konzumace ve vyšších dávkách.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama