Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Září je podle TČM měsícem slinivky a sleziny

Fotografie: Pálení žáhy
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Z pohledu čínské medicíny je orgánem měsíce září slinivka břišní. Jedná se o jinový orgán patřící k elementu země a její nesprávné fungování ovlivňuje nejen trávicí systém, ale i naši psychiku ve smyslu častých úzkostí a negativních myšlenek. Činnost slinivky a sleziny vrcholí mezi 9 – 11 hod. Pokud se v tomto čase necítíte zrovna nejlépe, pak to může být způsobeno právě nesprávným fungováním slinivky. V článku orgánové hodiny najdete všechny potřebné informace k tomu, jak porozumět orgánovým hodinám. Jaké jsou příznaky oslabené slinivky a jak o ni pečovat, abychom si i v září udrželi jasnou mysl a pevné zdraví?

Jaké jsou příznaky oslabené slinivky

Slinivka břišní (pankreas) je z pohledu čínské medicíny velmi důležitý orgán, který má zodpovědnost za energii (čchi), kterou získává především z potravy. Jejím hlavním úkolem je produkovat enzymy, které pak mají vliv na trávení a vstřebávání živin. V případě, že slinivka nepracuje správně, životní energie dochází a čchi je narušeno. S příchodem podzimu si tělo potřebuje tuto energii ukládat, aby bylo připraveno na náročné zimní měsíce. Pokud slinivka nepracuje správně, pak se můžete setkat s těmito příznaky:

  • Zhoršené trávení
  • Nadýmání
  • Nezdravá stolice (řídká, nepravidelná či zácpa)
  • Bolesti břicha a hubnutí

Proto je důležité se v září na tento orgán zaměřit a posílit jeho činnost. Zároveň se vyhnout jídlům a potravinám, které by mohly slinivku oslabit.

Jakým jídlům a potravinám se v září vyhnout a které do jídelníčku zapojit?

Zaměřte se na klid při jídle. Vychutnávejte si ho. Dejte si čas a vnímejte každé sousto. Ale vyhněte se potravinám, které obsahují nezdravé tuky, cukrovinkám, smaženým jídlům, ale také se doporučuje omezit kouření, alkohol i kávu.

Tip: Klasickou kávu můžete vyměnit za Qi Coffee terapeutický nápoj, který obsahuje extrakty z reishi a cordycepsu. Qi Coffee udržuje jin a podporuje rychlou regeneraci energie. Houby snižují aciditu kávy a nápoj tak nedráždí žaludek. Pokud místo klasické ranní kávy do své denní rutiny na podzim zařadíte Qi Coffee, uvidíte, že se budete cítit skvěle a plni energie po dlouhou dobu.

Při sestavování jídelníčku v září byste si měli dát záležet. Měl by být pestrý a vyvážený. Zdravá strava by v tomto ročním období měla hrát prim.

Zdroj: Freepik.com

Potraviny, které do jídelníčku zařadit:

  • zelenina – mrkev, dýně, batáty, listovou zeleninu, květák, okurky, cibuli atd.
  • bylinky – mátu, saturejku, fenykl, mateřídoušku, meduňku, koriandr, libeček
  • luštěniny – čočku, fazole, cizrnu
  • celozrnné pečivo

Z nápojů jsou nejlepší ovocné šťávy či domácí smoothie. Pokud jste si v létě připravili i domácí sirupy, rozhodně je na podzim můžete využít a posílit tak činnost slinivky.

Jak podpořit detoxikaci slinivky

Očistu slinivky můžete podpořit i vhodnými přírodními doplňky stravy. V první řadě můžeme doporučit přírodní doplňky, které obsahují ostropestřec mariánský, který posiluje nejen slinivku, ale i játra a celý trávicí systém. Vyzkoušet můžete Cytosan, který kromě extraktu z ostropestřce obsahuje také humáty, a to konkrétně lignohumát draselný.

Zaměřte se také na doplňování vitamínů, minerálů a zdravých tuků – omega-3 mastných kyselin. Doporučit můžeme terapeutické oleje.

  • Konkrétně Sacha Inchi Organic obsahuje vysoké % omega-3 mastných kyselin
  • Himalayan Apricot Oil je skvělým zdrojem pro doplnění vitamínů (provitamin A, vitamin C, vitaminy skupiny B včetně kyseliny listové a unikátní vitaminy B15 a B17. Z minerálních látek obsahuje železo, hořčík, vápník, draslík, měď, fosfor a křemík).

Pro doplnění energie můžete zapojit zelené potraviny a Qi Coffee, které jsme již zmínili na začátku článku.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama