Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

V čem spočívá princip raw stravy a které potraviny do jídelníčku zařadit?

Fotografie: Ovoce a zelenina
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Raw strava patří k oblíbeným a dost rozšířeným alternativním stylům stravování. Je ale hodně limitující, a proto není vhodná pro všechny. Začít s raw stravou většinou znamená kompletně překopat své dosavadní způsoby stravování. Avšak raw stravu můžete s běžným jídelníčkem pouze kombinovat (nemusíte být tak striktní při jejím dodržování). Jaké jsou její pro a proti?

Co je to raw strava?

Raw strava je alternativním způsobem stravování, který je upřednostňován vitariány, je také často označována jako živá strava. Jsou konzumovány pouze suroviny, které není potřeba tepelně zpracovávat. Za raw stravu jsou považovány všechny potraviny, které nebyly upraveny nad teplotu 40 až 48 °C. Jedná se převážně o rostlinnou stravu, u které tepelná úprava není potřeba. Kromě tepelné úpravy by se suroviny u raw stravy neměly také pasterizovat, rafinovat a v úvahu nepřichází ani ošetření pesticidy. Vitariáni věří, že jedině tento způsob stravování je ten správný a nezatěžuje organismus.

Hlavním důvodem, proč jíst pouze tepelně neupravenou stravu, je ten, že tato strava si zachovává cenné enzymy, které by se právě tepelnou úpravou zničily. Tyto enzymy si tělo samo nevyrábí a jediná možnost, jak je přijmout, je právě strava. Raw strava organismus příliš nezatěžuje (to neplatí v začátcích přechodu na raw stravu, tělo ji může špatně snášet). Vitariáni po jídle většinou nejsou unavení. To, že je raw strava výhodná, říkají hlavně ti, kteří ji nadšeně praktikují. I tento alternativní způsob (jako ostatně všechny vybočující způsoby stravování) má své mouchy. Odborníci varují, že živá strava nemusí pokrýt potřebu všech vitamínů a zejména pak prudký přechod na ni může způsobit značné komplikace – bolesti hlavy, závratě, nadýmání. I proto se doporučuje na živou stravu přecházet pozvolna. Kdo nechce raw stravu přísně dodržovat, může si z tohoto způsobu stravování vzít jen něco.

Pro koho je tento typ stravování vhodný?

Raw strava určitě není vhodná pro všechny. Může to být odlehčující detox, díky kterému zhubnete nějaké to kilo navíc a krásně se pročistíte. Ovšem dlouhodobé dodržování této stravy zvládnou pouze ti, kteří jsou hluboce přesvědčeni o jejích principech. Méně náročná bude pro vegany a vegetariány, kteří už tak mají svůj jídelníček omezený a některé běžné potraviny k životu nepotřebují. Kromě veganů a vegetariánů může být raw strava vhodným doplněním jídelníčku například pro osoby trpící alergií na laktózu. Raw strava se nedoporučuje dětem, těhotným a kojícím ženám – především pak není doporučován prudký přechod na raw stravu v tomto specifickém období.

Jaké potraviny spadají do raw stravy?

Do raw stravy lze zařadit převážně potraviny rostlinného původu – ovoce a zeleninu, oříšky, semínka, luštěniny, mořské řasy, nepražené kakao, rostlinná mléka a jogurty (nesmí být tepelně upravované). Vitariáni nesladí běžným cukrem (ten je rafinovaný), místo toho používají javorový sirup nebo agávový sirup, palmový cukr nebo stévii. Vitariáni nepečou ani nevaří. Ze způsobů úpravy potravin využívají odšťavňování, mixování nebo sušení.

Zdroj: Freepik.com

Výhody raw stravy

Ačkoliv není raw strava úplná z hlediska vyváženého zdravého stravování, nabízí řadu výhod.

Mezi výhody raw stravy patří:

  • vyšší obsah živin v potravinách (ty se neničí tepelnou úpravou)
  • zachování cenných enzymů v potravinách
  • nižší obsah aditiv, škodlivých tuků a sladidel
  • ekologicky šetrné stravování

Živá strava vám může přinést:

  • více energie
  • větší psychickou pohodu
  • žádaný úbytek kilogramů
  • pročištění organismu
  • snadnou a rychlou přípravu jídla

Nevýhody raw stravy

Stejně jako ostatní alternativní způsoby stravování, i živá strava vzbuzuje u odborníků obavy.

K hlavním nevýhodám, na které často poukazují, patří:

  • nedostatek vitamínů a minerálů (chybí hlavně vitamín B12 nebo minerál vápník)
  • nedostatečné množství přijatých bílkovin
  • snížené vstřebávání některých živin (karotenoidy a lykopeny)
  • některé studie hovoří o tom, že tepelně nezpracovaná potrava nevyhovuje vývoji mozku, má vliv na snížení imunity, může způsobovat vznik srdečně cévních onemocnění (studie na to pouze poukazují)
  • tato strava je omezující i tehdy, když ji dodržuje pouze jeden člen rodiny (hlavně na přípravu jídel)
  • v případě konzumace syrových vajec nebo syrového masa (což raw strava nevylučuje) existuje mikrobiální riziko
  • raw strava může být hlavně pro začátečníky hůře stravitelná

Pokud chcete nějakým způsobem odlehčit svůj jídelníček nebo hledáte změnu, můžete živou stravu vyzkoušet. Bude to chtít ale hodně odříkání, protože v porovnání s běžným jídelníčkem je raw strava opravdu přísná.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama