Přírodní léčba pomocí bylin (fytoterapie) se řadí mezi nejstarší léčebné a lety prověřené techniky. Herbální medicína se využívala již ve staré Číně, Indii i Egyptě. V čem tkví síla herbální medicíny a jaké jsou její hlavní benefity?
Kde se využívá fototerapie
Fytoterapie se používá dodnes, především v alternativní medicíně, a zájem o její využití v posledních 20 letech roste. Často jsou bylinné doplňky doporučovány lékaři západní medicíny jako podpora pro léčbu konkrétní nemoci. Použití bylin v léčitelství by mělo přispívat k celostní léčbě, nikoliv být pouhou metodou léčby. Ačkoliv účinky konkrétních látek v některých bylinkách nejsou vědci potvrzeny, vzhledem k jejich letitému využívání a působení můžeme říci, že jsou časem ověřené.
Nejstarší dochované zmínky o fytoterapii:
- Nejstarší zmínka o léčbě bylinami je stará 3000 př.n.l. a uchovala se na sumerských hliněných tabulkách.
- Ve starověkém Egyptě z 2800 – 2700 př.n.l. se dochovaly lékařské papyry se zmínkami o fytoterapii.
- Přibližně ve stejné době vznikl velký bylinný herbář v Číně od císaře Šen Nona.
- I sám židovský král Šalamoun v 10. stol. př.n.l. vytvořil herbář s více než 3000 rostlinami.
- Ve starověkém Řecku byl významnou osobou Theofrastos, Aristotelův žák, který sepsal své poznatky o rostlinách využívaných v léčitelství a uveřejnil je v knize Příčiny rostlinného růstu a Přírodopis rostlin.
- Zmíníme ještě Dioscoridese – řeckého lékaře, jehož dílo De materia medica bylo asi v roce 70 n.l. vydáno, obsahovalo 580 druh rostlin a jeho opis můžete najít v Římě nebo ve Státní knihovně v Mnichově.
Fytoterapie v lidovém léčitelství
Bylinnou léčbou se zabývá MUDr. Jiří Landa, který v rozhovoru pro časopis Regenerace.cz uvádí, že bylinná léčba či bylinkaření vychází především ze zkušeností tehdejších bylinkářů. Tudíž není založena na zkoumání a analýze konkrétních účinných látek obsažených v bylince. Pokud ženy trpěly na křečové žíly, bylinkářka doporučila pohanku, aniž by tušila, že je v ní správně obsažena účinná látka rutin. Bylinná léčba v lidovém léčitelství nebyla založena na obsahu a působení konkrétních účinných látek, ale na zkušenostech a počtu vyléčených nemocí konkrétní bylinou.
Jaké jsou přínosy a rizika bylinné léčby
Hlavním benefitem je možnost využití bylinné léčby na denní bázi. Oproti syntetickým lékům se jedná o finančně méně náročnou a mnohdy i účinnější léčbu. Další výhoda oproti syntetickým lékům, a to velmi výrazná – některé syntetické léky jsou velmi toxické a mohou kromě jiného vyvolat i velmi závažné vedlejší reakce. Fytoterapie se proto často používá jako doplněk k lékařem již nastavené léčbě.
I bylinná léčba má svá pravidla, která je potřeba dodržovat. Dlouhodobě by se bylinky neměly používat. Ať už zařadíte do denní rutiny bylinné koncentráty, přírodní doplňky stravy či pití terapeutických čajů, vždy se řiďte instrukcemi, které jsou k bylinkám přiloženy. Tedy především – jak je dávkovat a jak dlouho užívat. Při delším užívání je potřeba udělat přestávku či změnit složení bylin. Dále není vhodná léčba bylinkami u těhotných žen a dětí. Záleží na druhu bylinky a informacích u ní napsaných.
Kdy sbírat bylinky, aby si zachovaly co největší obsah účinných látek
Aby si bylinky zachovaly co největší obsah účinných látek, je nutné je sbírat v konkrétní dobu.
- Kořen se sbírá na podzim, brzy na jaře nebo v noci
- Nať se sbírá v ranních nebo odpoledních hodinách před rozkvětem nebo v květu
Jak probíhá bylinná léčba dnes
Dnes můžeme bylinnou léčbu provádět např. formou aromaterapie, za pomoci esenciálních olejíčků, které se využívaly již ve staré Číně. Oleje jsou inhalovány nebo se využívají k masáži konkrétních částí těla či při koupeli.
Další možností bylinné léčby jsou Bachovy bylinné kapky. Jedná se o 38 speciálně připravených bylinných extraktů získaných z různých částí bylin. Bachovy kapky se využívají k harmonizaci emocionálních výkyvů.
Avšak účinnou fytoterapií jsou i bylinné čaje a nálevy, které se klasicky pijí nebo se využívají i jako obklady a koupele.
Cenné bylinky, které stojí za zmínku
A na závěr se podíváme ještě na několik zajímavých bylinek využívaných při bylinné léčbě.
- Lopuch větší – jedná se o velmi cennou divokou zeleninu, která obsahuje velké množství složitých cukrů, třísloviny a hořčiny, které stahují. V malém množství třísloviny neuškodí, naopak. Váží na sebe těžké kovy a působí také jako antioxidanty. Hořčiny i třísloviny dodávají bylinám i ostatním potravinám hořkou chuť a jejich hlavní funkce spočívá především v ochraně rostliny před útočníky.
- Pampeliška – regeneruje a stejně jako lopuch obsahuje velké množství hořčin, tříslovin, inulinu, hořčíku, vitamínu D a A. Její listy jsou navíc plné vitamínu C. Využívá se především při léčbě jater, ledvin a zažívacího traktu.
- Puklířka islandská – obsahuje jód a díky tomu může nahradit např. mořské řasy, dále zmíníme vysoký obsah vitamínu A.
V našem e-shopu Klubu Energy Tábor najdete bylinné koncentráty v kombinaci s pentagramovými krémy, přírodní kosmetiku nebo terapeutické nápoje a další bylinné produkty i pro vaše čtyřnohé mazlíčky. Vyzkoušejte sílu fototerapie a dopřejte si to nejlepší, co příroda nabízí.
Zdroj: Wikipedie, kniha: „Tradiční čínská medicína v denním životě od Radomíra Růžičky“