Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Uvařte si léčivý mursalský čaj

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

V přírodě je stejně jako v lidském životě mnoho zázraků skryto. Jedním takovým je bezesporu bylina, kterou pozvedla na nejvyšší piedestal řecká mytologie – hojník horský. Tam, kde jiné rostliny v zimě usínají, on rozkvétá barvitými květy plnými živin a prospěšných látek. A právě z nich se vaří čaj, kterému se říká mursalský, ale i řecký horský či božský.

Všechna tato jména vypovídají o jeho mimořádné hodnotě pro lidské zdraví. V období podzimních nachlazení může být jeho každodenní šálek pravou odměnou. Co všechno vám může hojník nabídnout a proč byste měli jeho čaj zařadit mezi své podzimní rituály? 

Čaj mursalský

Čaj, kterému se také říká mursalský, horský, pastýřský či zlatý olympijský, je obdivuhodným zázrakem přírody. Ačkoliv se někomu může zdát, že část jeho množství jmen jsou pouze moderní marketingové strategie, ve skutečnosti má bohatou historii sahající hluboko do minulosti. Prvotní pěstování tohoto užitečného keře probíhalo především v Číně, odkud se jeho sláva rychle šířila do mnoha okolních zemí včetně Indie, Pákistánu či Íránu.

Do Řecka se čaj pravděpodobně dostal již ve Starověku. Řekové si ho oblíbili natolik, že se stal součástí jejich mytologie a každodenního života. Díky jejich oblibě a obchodním stykům se nápoj rozšířil i do Římské říše, kde se také těšil vysoké oblibě. Jedinečná chuť a blahodárné účinky čaje napomohly jeho rychlému globálnímu rozšíření a uznání jako oblíbené a prospěšné pochoutky po celém světě. Do dnešní doby si uchoval své místo jako ohromující lék i společenský rituál v mnoha kulturách.

Přírodní pomocníci při stresu a únavě

Adaptogeny jsou přírodní pomocníci podporující imunitu a celkovou odolnost organismu vůči stresorům. Jedná se o rostliny nebo houby, které působí širokospektrálně a bez nežádoucích vedlejších účinků. Mnohé adaptogeny se užívají v lidovém léčitelství po celá staletí jako přírodní tonizery, neboť zvyšují odolnost vůči stresu a fyzické i psychické únavě. Mezi nejznámější patří ženšen pravý či cordyceps. Obsahují specifické glykosidy a alkaloidy, které stimulují přirozenou adaptaci organismu na zátěž. Dokáží měnit hladinu kortizolu, stabilizovat cukr v krvi nebo podporovat tvorbu bílých krvinek. Proto se adaptogeny často užívají při onemocněních souvisejících s chronickým stresem, únavou nebo sníženou imunitou.

Zdroj: Freepik.com

Čaj plný živin a prospěšných látek

Mursalský čaj je skutečně nevyčerpatelným zdrojem živin a prospěšných látek, které tělu poskytují mnoho benefitů. Kromě železa obsahuje i významné množství draslíku, který pomáhá udržovat správnou činnost srdce a svalů. Dále pak zinek podporující imunitu či selen jako silný antioxidativní stopový prvek. V čaji najdeme také polyfenoly, mezi které patří silice, flavonoidy či fenylpropanoidy. Ty působí protizánětlivě, chrání buňky před oxidačním stresem a snižují riziko srdečních chorob a rakoviny. V neposlední řadě obsahuje čaj aminokyseliny či vitamíny skupiny B. Díky unikátní kombinaci živin a prospěšných látek tak mursalský čaj významně podporuje zdraví a vitalitu celého těla.

Mursalský čaj pomocníkem pro zdraví

Vzhledem ke svému složení představuje mursalský čaj ideálního pomocníka v chřipkové sezoně i při jiných onemocněních dýchacích cest. Doporučuje se především pro podporu imunitního systému a usnadňuje boj s mnoha virovými onemocněními, jako jsou nachlazení, rhinitida či chřipka. Díky obsahu antioxidantů a silic usnadňuje vykašlávání hlenů a zbavuje plíce škodlivin. Rovněž působí protizánětlivě, což oceňují lidé trpící astmatem či bronchitidou. Pokud tělo zatíží nákaza, pomáhá s rychlejším uzdravením a zmírňuje symptomy nachlazení. Díky svému složení je čaj nejen přirozenou prevencí, ale i účinnou podporou při léčbě onemocnění dýchacích cest.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama