Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Trvalkové záhony dodají každé zahradě osobité kouzlo

Fotografie: Trvalkové záhony
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Každá zahrada je specifická a odráží nejen vkus, ale také povahu svého majitele. Pokud chcete na své zahradě vytvořit oázu pro relaxaci a odpočinek, která vás bude těšit svou krásou od jara do podzimu, vsaďte na trvalky, tyto rostliny vydrží na jednom stanovišti celou řadu let až desetiletí, a až na výjimky jsou nenáročné, postačí jim přiměřená zálivka a jednou za rok přihnojení.

Estetický efekt trvalek

Výhodou trvalek je nejen jejich estetický efekt v rámci osázení zahrady, ale také jednoduché množení, kterým získáváte celou řadu dalších rostlin, ze kterých můžete vytvářet další působivé kompozice bez další finanční investice. Není důležité, kolik místa si vyčleníte pro trvalkovou výsadbu, i na malých plochách je možné vyčarovat nádherný záhon plný barev, ten bude pastvou nejen pro vaše oči, ale také pro hmyz, který nektar z každé květiny vděčně uvítá.

Tip: Přečtěte si také, jak připravit zahradu na jaro.

Důraz na harmonii, vyváženost a vizuální zajímavost

Jedním z hlavních požadavků je začlenění trvalkové výsadby jako krajinářského prvku tak, aby byla v dokonalé symbióze se svým okolím a splývala s ním. Důležité je klást důraz na harmonii, vyváženost a vizuální zajímavost jednotlivých forem a linií, vizuální kontrasty barev a tvarů květů i listů a v neposlední řadě zohlednit roční období, ve kterém trvalky vykvétají, aby byla zahrada krásná a kvetla od jara do podzimu.

Jak na přípravu záhonů

Před vysazováním trvalek ve velmi důležité půdu zrýt, dobře odplevelit a prohnojit vyzrálým kompostem nebo kravským granulátem. Pokud máte na zahradě těžší půdu, můžete ji odlehčit menším množstvím písku zapracovaného do hlíny.

Výběr trvalek podle tvaru

Květenství trvalek hýří těmi nejrozmanitějšími tvary a je na vkusu každého zahrádkáře, jakou formu si zvolí a jak důmyslně propojí jednotlivé kontrasty. Některé trvalky jsou výrazné svým květenstvím, jiné vynikají nádhernými listy, pokud dojde k propojení těchto dvou prvků, je úspěch zaručen.

1) Věžičky a špičky

Tyto tvary jsou velmi efektní a přitahují pozornost, neboť v době kvetení působí v trvalkovém záhoně i díky své výšce poměrně dominantně. Výraznými zástupci jsou například kniphofie, lupina vlčí bob, ostrožka stračka, liliochvostec, divizna nebo vrbina.

2) Koule

Nejtypičtějším zástupcem kvetoucím ve tvaru koule je pivoňka, dále na podzim obrovské množství druhů chryzantém – listopadek.

Zdroj: Freepik.com

Péřovitý efekt

Trvalky s tímto květenstvím dodávají zahradě jakýsi nádech romantiky a noblesy, výraznými zástupci jsou různé druhy čechrav a zlatobýlů.

Jarní trvalky

Trvalkové záhony by měly být osázeny tak, aby kvetly od března do listopadu a přinášely tak svému tvůrci potěšení po řadu měsíců. Nejvhodnějšími trvalkami kvetoucími na jaře jsou kamzičníky, koniklece, bergénie, poléhavé floxy, štěničníky a šanty. Pro kvetoucí efekt v pozdnějším jaře jsou ideální orlíčky, kosatce, kakosty, srdcovky, trávničky nebo hvozdíky.

Letní trvalky

Nejpestřejší paleta druhů trvalek začíná vykvétat počátkem léta, pro toto období je vhodné zvolit výsadbu denivek, zvonků, řebříčků, kopretin, monard, rudbekií, krásnooček, čechrav, kosatců, šuškard, ale také bylin, z nichž je nejefektnější levandule lékařská. Do popředí trvalkových záhonů je vhodná výsadba nižších rostlin tvořících koberce – čistec, zběhovec, tymián nebo mateřídouška.

Podzimní trvalky

K podzimní výsadbě neodmyslitelně patří různé barvy a tvary chryzantém (listopadek), které kvetou až do zámrazu, dalšími výraznými podzimními trvalkami jsou od jara kvetoucí šanty, rudbekie a zlatobýl. Přečtěte si také o podzimních bylinkách, které byste v trávníku rozhodně neměli přehlédnout.

Využití kontrastů, barev a tvarů

Střídání různých barev a tvarů listů na trvalkových záhonech je velmi efektní a dodává jim na působivosti. Mezi nejatraktivnější rostliny v tomto směru patří čistce se záplavou stříbrných plstnatých listů, šalvěje, dlužichy a zběhovce s listy tmavofialovými, funkie, bergénie a kýchavice s velkými listy, kosatce se špičatými a kontryhely s lístky ve tvaru vějíře.

Péče o trvalkové záhony

Pokud jsou záhony správně osázeny, po několika letech se rostliny rozrostou, pokryjí půdu a zahluší plevel, postačí jim okopávání a přiměřená zálivka. Během celé sezóny je důležité odstraňovat odumřelé květy i listy, aby se rostliny nevyčerpávaly a zůstaly zdravé.

Množení trvalek

Množení většiny druhů trvalek je velmi jednoduché, provádí se několika způsoby:

  • Sběrem semen na zasetí pro příští rok.
  • Hřížením – například levandule lékařská.
  • Z oddenků – především u kosatců.
  • Rozdělením jednotlivých trsů, provádí se u většiny trvalek. Rostlinu opatrně obryjeme ze všech stran, vyndáme ze země s kořenovým balem, rozdělíme jednotlivé trsy a opět zasadíme.
  • Řízky – například u šalvějí.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama