Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Trpíte na zánět močových cest? Vyzkoušejte naše bylinné recepty

Fotografie: Žena si drží kvůli bolesti močový měchýř
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zánět močových cest není vůbec příjemná záležitost. Pálení, bodavá bolest až řezání při močení a častá potřeba chození na záchod jsou prvními příznaky, které dokáží pořádně potrápit. Tento zdravotní problém často postihuje ženy, ale nevyhne se ani mužům.

Jak vzniká zánět močových cest

Viníkem je bakterie Escherichia coli, jejíž lidový název je fekální bakterie. Nachází se v tlustém střevě a při proniknutí do vyústění močové trubice způsobí infekci a zánět je tu. Rozhodně neváhejte a navštivte lékaře pro předepsání vhodné léčby. V případě, že budete váhat, může bakterie napadnout ledviny a vážné zdravotní komplikace na sebe nenechají dlouho čekat. Ovšem než vyšetření proběhne, doporučujeme upravit stravu tak, aby bakterie neměla potravu a slábla. Také vám poradíme několik bylinek a bylinných receptů, které vám i bez léků pomohou ulevit od bolesti.

Úprava jídelníčku

V první řadě je potřeba vědět, které potraviny a nápoje posilují bakterie a na nějakou dobu se jich vzdát. Jakmile pocítíte první příznaky zánětu močových cest, na vašem jídelníčku by se neměly objevit tyto potraviny:

  • Bílé pečivo
  • Těstoviny
  • Sladkosti a cukr
  • Trans mastné kyseliny – zákusky, margaríny, bonbony, krekry, koblihy atd.
  • Kofein
  • Alkohol
  • Kyselé ovoce a šťávy
  • Umělá sladidla

Kofein i alkohol působí močopudně. Zvyšují tlak v močovém měchýři a vyvolávají bolest. Umělá sladidla dráždí obecně močový měchýř, stejně tak i kyselé ovocné šťávy a ovoce. Nahraďte nápoje bylinnými čaji a vyzkoušejte bylinky a bylinné léky, které vám volně prodají v lékárně.

Zdroj: Pixabay.com

Bylinky vhodné při zánětu močových cest

Bylinek vhodných pro podávání při infekci močových cest najdeme hned několik. Společné mají to, že obsahují tzv. flavonoidy, které velmi dobře působí proti zánětům a uleví od bolesti.

Brusinky

Nejznámějším lékem a první pomocí v boji s močovými infekcemi jsou brusinky. Přípravky, které je obsahují, jsou volně prodejné v lékárně. Ať už se jedná o kanadské brusinky samostatné či spojené s výtažky z petržele, kopřivy či brusnice brusinky, rozhodně doporučujeme začít zde. Brusinky obsahují taniny, bioflavonoidy a organické kyseliny, které působí dezinfekčně a močopudně a vyplavují tak bakterie, které se s užíváním těchto léků jen těžko udrží v močovém ústrojí.

Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný obsahuje již zmíněné flavonoidy a další látky, které mají protizánětlivé účinky. Stejně jako brusinky vyplavují hostující bakterie ven z močového měchýře. Navíc odvar ze zlatobýlu pomáhá i s ledvinovými kameny a obecně při potížích s ledvinami.

Odvar si připravíte jednoduše tak, že smícháte 2 lžičky natě zlatobýlu s vodou a dáte vařit cca na 10-15 min. Následně necháte louhovat minutku – dvě a pijte maximálně 3x denně.

Vřes obecný

Vřes obecný je další bylinkou, která má močopudné a dezinfekční vlastnosti. Stejně jako zlatobýl dokáže také rozpouštět ledvinové kameny. Nať vřesu obsahuje flavonoidy, třísloviny, kyseliny křemičité a další minerální látky a organické kyseliny. Vřes pomáhá také při horečnatých stavech.

Odvar si připravíte z usušené natě vřesu, 1 – 2 lžičky zalijete vroucí vodou, necháte odstát 10 min a pijte vlažný cca 2x denně. Tento odvar je vhodný i pro děti či těhotné ženy.

Přeslička rolní

Čaj z přesličky rolní pročišťuje krev a má močopudné účinky až takové, že se podává i v případě, kdy trpíte na ledvinové kameny. Odvar můžete připravit čistě z přesličky, tedy 3-4 lžičky smícháte s cca ½ litrem vody a necháte 10 min povařit. Přecedíte a pijte dle potřeby až 3x denně. Nebo si můžete připravit účinnou směs z přesličky, kopřivy a třezalky tečkované. Stejný poměr bylinek zalijete horkou vodou a necháte odstát 10 min. Následně pijte podle potřeby.

Existují i další bylinky, ale my jsme pro vás vybrali ty nejúčinnější. Dále se doporučuje pít velké množství tekutin, aby se rychleji vyplavily bakterie z těla ven a teplé obklady na podbřišek. Vyzkoušet také můžete teplou bylinnou koupel, kterou využívaly již naše babičky a prababičky.

Bylinná sedací koupel při infekci močových cest

Odvar, který přidáte do vany, je směs heřmánku a řebříčku obecného. 5 lžic této směsi zalijete horkou vodou a necháte vylouhovat 15 min. Následně přidáte do vaší koupele, která by měla trvat minimálně 15 – 20 min.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama