Zdravé vlasy, zuby a nehty jsou prvotním znakem toho, že naše tělo přijímá všechny potřebné živiny a nic mu nechybí. Jakmile začnete pozorovat, že vám ve zvýšené míře vypadávají vlasy a na hřebenu zůstávají chuchvalce, pak je potřeba zpozornět. Podle dostupných informací zdravému člověku denně vypadne 70 – 100 vlasů. Tento počet je naprosto v pořádku a není nutné se obávat, že by bylo něco špatně. Jaké jsou faktory, které ovlivňují vypadávání vlasů a které potraviny zapojit do jídelníčku, abychom vlasům dodali potřebné nutriční látky?
Faktory, které ovlivňují vypadávání vlasů
Faktorů, které ovlivňují vypadávání vlasů, je mnoho a velmi záleží na vašem stylu života. Pojmenovat můžeme dvě fáze vypadávání vlasů – vratná a nevratná. Každá je ovlivněna jinými faktory.
Vratná fáze vypadávání vlasů
Vratná fáze vypadávání vlasů je ovlivněna dočasným stavem či nedostatkem důležitých nutričních látek .
Nejčastější faktory:
- Stres
- Těhotenství
- Nedostatek vitamínů
- Dlouhodobé užívání léků (hormonální léky, léky na snížení cholesterolu i na akné atd.)
- Péče o vlasy (fénování, žehlení atd.)
Nevratná fáze vypadávání vlasů
Nevratná fáze vypadávání vlasů souvisí především s mužským hormonem testosteronem a dihydrotestosteronem (DHT). V podstatě se jedná o to, že se kořínek vlasu začne zužovat, což ovlivňuje hustotu vlasů. V konečném důsledku vlasy přestanou růst úplně a postižená místa jsou většinou buď holá, nebo porostlá jemnými chloupky. Ačkoliv se jedná o mužský pohlavní hormon, nenechte se zmýlit, ovlivňuje padání vlasů i u žen, a to především v období menopauzy.
Ovšem jsou tu i další příčiny, které vypadávání vlasů ovlivňují – např. genová zátěž, výživa, životní styl i aktuální zdravotní stav. Všimli jste si, že vám vypadávají vlasy více, než je běžné? Vyzkoušejte naše tipy a dodejte své hřívě opět objem.
Jak zastavit vypadávání vlasů?
Nejdůležitější je správně identifikovat příčinu a následně nastavit taková opatření, která pomohou k husté kštici.
Správná péče o vlasy jim dodá lesk i hustotu
Každá žena má svůj styl a využívá jinou vlasovou kosmetiku. Pokud o vlasy pečujete šetrně, sledujete složení vašeho šamponu, využíváte pouze kvalitní barvy na vlasy nebo zesvětlujete vlasy přírodní cestou, pak děláte pro svou hřívu maximum.
Nicméně, ani foukání vlasů či další tepelné úpravy jim zrovna nesvědčí. Foukání by mělo probíhat pomalu a na nižší teplotu, vůbec nejlepší způsob je nechat vlasy vyschnout přirozeně bez tepelných úprav. Zjistěte, jak pečovat o vlasy, aby byly krásné po celý rok a dodejte jim potřebné minerály a vitamíny, které jim aktuálně chybí. V článku najdete také tipy na přírodní domácí masky na vlasy, které je vyživí a dodají opět sílu a lesk.
Tip: Přírodní a šetrná péče o vlasy a vlasovou pokožku se skrývá ve složení šamponu a látkách, které obsahuje. Dopřejte svým vlasům 100 % přírodní výživu díky šamponům a kondicionérům Energy a vyberte si ten nejvhodnější pro vás.
Jídelníček pro podporu vlasové výživy
Stres, nepravidelná strava, kouření, alkohol, to vše kvalitu vlasů snižuje. Pokud je váš denní program nabitý, dodejte sílu sobě i svým vlasům zdravou stravou a promyšleným jídelníčkem. Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na vitamin A, vitamin E a omega 3 mastné kyseliny. Zapojit můžete také doplňky stravy a zelené potraviny, např. spirulinu, která obsahuje vitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C, D, E, železo a je nabitá proteiny.
Další potraviny, které je vhodné zapojit do jídelníčku při ztrátě vlasů:
- Vejce
- Hnědá rýže
- Citrony, pomeranče, grepy
- Čočka
- Jogurty
- Ořechy
- Borůvky
- Zelená listová zelenina
Dále doplňujte minerály jako je hořčík, jehož nedostatek má vliv na ranní únavu, noční křeče, ale i vypadávání vlasů, dále pak z minerálních látek draslík, železo a křemík.
Kdy je nutné navštívit lékaře?
V případě, že jste vyzkoušeli vše a nic nezabírá nebo v případě, že padání vlasů je enormní a necítíte se v celkové kondici, navštivte lékaře co nejdříve a poraďte se, jak dále postupovat.