Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Tradiční čínská medicína podporuje plodnost akupunkturou a nastolením rovnováhy

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Tradiční čínská medicína je zvyklá řešit stavy, které způsobuje nerovnováha organismu. Jedním z nich je i nemožnost otěhotnět. S tématem plodnosti ženy jsou v TČM skloňovány ledviny, játra a slezina a stejně tak i psychická pohoda ženy.

Tradiční čínská medicína a plodnost

Podle tradiční čínské medicíny jsou pro plodnost velmi důležité tyto tři orgány – ledviny, játra a slezina. Ale pokud jste o tradiční čínské medicíně už něco četli nebo se jí zabýváte, tak víte, že to není takhle jednoduché a vše souvisí se vším. TČM si zakládá na rovnováze. Člověka bere jako složitý systém skládající se z mysli, těla a ducha. Energie čchi musí v těle volně proudit a krve musí být hojný dostatek. Při jakémkoliv nedostatku či vychýlení se dostaví nerovnováha. Podle tradiční čínské medicíny není žádný orgán izolovaný… vše souvisí se vším. Cesta k početí podle metod tradiční čínské medicíny může být dlouhá, ale to jen proto, že je komplexní a účinná – do rovnováhy se musí dát psychický i fyzický stav ženy.

Tradiční čínská medicína pomáhá nejen k přirozenému, ale i k umělému oplodnění

Tradiční čínská medicína, ačkoliv je stará tisíce let, nezakrněla. Její metody jsou nadčasové, a proto je její použití vhodné a účinné nejen u pokusů o přírodní oplodnění, nýbrž i u umělého oplodnění (dále jen IVF). Tradiční čínská medicína a IVF mohou jít ruku v ruce. Výsledky některých studií mluví za vše, když ukazují, že skupiny, na kterých byla aplikovaná pravidelná akupunktura, byly v otěhotnění úspěšnější až o 42,5 % oproti skupinám, kde akupunktura chyběla (tam byl nárůst těhotenství jen 26,3 %).

Příčiny neplodnosti podle tradiční čínské medicíny

1) Stres

Stres způsobuje stagnaci energie jater, zvyšuje se produkce stresového hormonu kortizolu, díky čemuž je průtok krve přesměrován do oblasti mozku a svalů a logicky pak chybí v oblasti reprodukčních orgánů.

2) Nepravidelná strava a nevhodné stravovací návyky

Za sníženou schopností otěhotnět vězí i nepravidelná a nevhodná strava a špatné stravovací návyky. Ty podle TČM ovlivňují ovulaci. V této oblasti alternativní medicína radí jíst teplá jídla, důkladně je žvýkat a podniknout další kroky k podpoře a zachování energie sleziny.

3) Nízká nebo naopak nadměrná fyzická aktivita

Dalším z faktorů ovlivňující plodnost je podle TČM nízká pohybová aktivita nebo naopak přílišná zátěž. Zde opět pomáhá navodit rovnováhu – více se hýbat nebo ubrat. Oba extrémy způsobují hormonální nerovnováhu, za kterou je pode TČM zodpovědný neklidný duch ve vašem srdci.

4) Akupunktura posiluje plodnost

Nejpoužívanější metodou pro navození hormonální rovnováhy a posílení plodnosti je u TČM jednoznačně akupunktura. Jedná se o vpichování jehel do konkrétních bodů na těle za účelem stimulace toku energie čchi a podpory rovnováhy.

Účinky akupunktury na podporu plodnosti jsou následující:

  • akupunktura posiluje krevní oběh v reprodukčních orgánech
  • čistí zablokovanou energii
  • obnovuje rovnováhu
  • zvyšuje výkonnost reprodukčních orgánů
  • snižuje míru stresu
  • reguluje hladinu hormonů
  • uklidňuje ženu a uvolňuje její dělohu
  • posiluje slezinu
  • posiluje játra, u kterých zlepšuje průtok krve do vaječníků
  • výrazně pomáhá při umělém oplodnění
Zdroj: Freepik.com

Potraviny pro plodnost

Tradiční čínská medicína se však nespoléhá jen na jeden směr léčby. Společně s akupunkturou doporučuje změnu jídelníčku. Pro plodnost se doporučuje jíst jídlo vařené a teplé, které zahřívá a posiluje organismus, hlavně pak přiživuje trávící oheň sleziny a žaludku. Pro podporu plodnosti TČM doporučuje maso, ryby, vajíčka, hodně ovoce, zeleniny, semínka a oříšky. Z dalších potravin, které podle TČM mají potenciál podpořit slezinu, jsou to především sladké brambory, kořenová zelenina, rýže, hrách nebo špenát. Dále je dobré se vyhnout potravinám smaženým nebo s přílišným obsahem cukru.

Bylinky podporující plodnost

Tradiční čínská medicína zná hodně bylinek, které podporují plodnost. Nejoblíbenějším přírodním přípravkem je bezesporu maca peruánská. Dále jsou to bylinky jako andělika čínská, pupalka dvouletá, lékořice, kotvičník zemní a mnoho dalších.

Emoce v hlavní roli

Stres jsme zmínili na začátku. Emocím však TČM přikládá mnohem větší význam a jdou ruku v ruce s úspěšností početí. Žena by se měla především uklidnit. Rozjitřené emoce ničemu nepřispívají a podle TČM mají vliv i na odolnosti počatého dítěte.

Četnost sexuální aktivity

Zajímavý je i pohled TČM na četnost sexuální aktivity partnerů. Zatímco častý pohlavní styk nemá na ženskou energii vliv, mužská energie častou sexuální aktivitou slábne. TČM věří, že ejakulátem by se nemělo plýtvat. To je v rozporu se západní medicínou, která naopak věří, že by měl mít muž sex co možná nejčastěji, aby se jeho spermie obnovovaly. Žádný extrém však není žádaný. Úplná absence sexuální aktivity u mužů může podle TČM vést ke stagnaci jaterní energie.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama