Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Terapie zelení aneb když příroda pomáhá

Fotografie: Les a příroda
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

To, že příroda má blahodárný účinek na naše zdraví (nejen fyzické, ale především psychické), je všeobecně a dlouhodobě známý fakt. Ačkoliv vědecky není prokázáno, že příroda léčí, naše babičky by o tom mohly dlouze vyprávět. Po dlouhém a náročném dni vám krátká procházka v přírodě dodá tolik potřebnou energii a zklidnění. V aktuální době, kdy si nemůžeme být téměř ničím jistí, může být pro nás právě příroda tím správným útočištěm a místem odpočinku.

Když příroda léčí

Většina z nás tráví dnes doma mnohem více času než bychom chtěli. Práce z domu se pomalu a jistě stává standardním benefitem zaměstnavatelů. Ovšem být po celý den neustále ve stejném prostředí s neměnnými podněty může být časem velice frustrující. Čas strávený v přírodě nám může od této frustrace pomoct. Čerstvý vzduch a přirozené ticho je přesně to, co vyčerpaná mysl po náročném dni potřebuje.

Bohužel, ne každý si je tohoto faktu vědom. Nehledě na to, že nám je v přírodě subjektivně dobře, má příroda pozitivní efekt i na naše duševní zdraví, myšlení, emoce a soustředění. Pravidelný pobyt v přírodě pomáhá redukovat stres a úzkost, které nás pronásledují téměř na každém kroku. Přitom to jediné, co je potřeba, je vydat se na půl hodiny na procházku pod širým nebem.

Zastavit se a nechat věci plynout

V přírodě má život svůj vlastní, pomalejší spád. Na rozdíl od nás si je příroda vědoma, že vše potřebuje svůj čas. Není od věci si najít nějaké pohodlné místo v lese či na louce a sledovat pohyb mraků nebo pohyb větví ve vzduchu. Zjistíme, že i určité problémy v našem životě potřebují ke svému vyřešení čas.

Podle mezinárodní studie z roku 2009 se míra stresu a úzkosti snižuje s tím, zda pracujeme poblíž zeleně či nikoli.

Zdroj: Freepik.com

Aktivní i pasivní relaxaci v přírodě uplatňují již dlouhou dobu v Asii. V Japonsku dokonce vznikl pojem „koupat se v přírodě“, který tuto skutečnost popisuje.

V České republice máme plno krásných lokalit, kde lze volný čas, určený především pro relaxaci a načerpání nové energie, strávit. Nemám na mysli pouze národní památky nebo turisticky vytížené lokality, které navštěvují denně desítky Čechů. Myslím, že i u větších měst lze najít vhodné, klidné prostředí, které se dá případně využít pro koupel v přírodě.

Tip: Dopřejte si 100 % přírodní péči o tělo a pokožku s českou přírodní kosmetikou Energy.

Když nemůžete do přírody, musí příroda k vám

Pokud i přesto nemáte možnost navštěvovat denně nějaké odlehlé místo, které by vám poskytlo patřičné útočiště pro relaxaci, není od věci si pořídit kousky přírody do vašeho domova. Nejideálnější jsou samozřejmě rostliny, které mají schopnost nahradit venkovní zeleň.

To, zda si pořídíte náročnější rostliny (určité druhy orchidejí) nebo si obstaráte rostliny méně náročné (sukulentní rostliny či kaktusy), záleží pouze na vás a vašich zahrádkářských schopnostech (popřípadě množství času, které jste ochotni rostlině poskytnout). Od věci není ani pořízení kamenných či dřevěných dekorací, které vám přiblíží prostředí přírody zase o něco více.

Tip: Vypěstujte si doma vlastní zelenou oázu plnou aromatických bylinek

Zdroj: zde

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama