Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Tajemství léčivé síly olivového oleje

Fotografie: olivový olej
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Olivový olej je v italské i řecké kuchyni běžnou součástí. Není se čemu divit. Pokud jste někdy navštívili Řecko nebo Itálii, pak jste si rozhodně nemohli nevšimnout olivových plantáží plných olivovníků, z jejichž plodů se olej lisuje. U nás v ČR není zatím až tolik rozšířený. Zřejmě z důvodu ceny. Každý tak nějak ví, že je zdravý, ale jaké jsou jeho konkrétní zdravotní přínosy, vědí jen někteří.

V obchodech najdete několik druhů olivových olejů. Ty se liší kvalitou a díky tomu i cenou. Rozhodně nedoporučujeme sáhnout po tom nejlevnějším, naopak. Nejčistší, a tedy i nejkvalitnější, je extra panenský či panenský olivový olej. Proč a jaké jsou léčivé účinky panenských olivových olejů, to se dozvíte v tomto článku.

Olivový olej je bohatý na antioxidanty

Pokud bychom se podívali na složení olivového oleje, pak zjistíme, že krom jiného je bohatý na antioxidanty. Konkrétně se jedná o vitamín E, polyfenoly a beta karoteny. Antioxidanty obecně snižují riziko chronických onemocnění a bojují proti zánětům v těle. Samozřejmě, čím méně kvalitní je olivový olej, tím méně antioxidantů obsahuje. Proto se vyplatí investovat do extra panenského olivového oleje.

Snižuje riziko srdečních chorob

Srdeční choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě (zdroj: zde). Extra panenský olivový olej snižuje záněty, může zabránit nadměrnému srážení krve a také snižuje krevní tlak. V případě, že trpíte na vysoký krevní tlak či máte rodinnou anamnézu srdečních chorob, pak by ve vaší kuchyni rozhodně měl mít své místo.

Zdroj: Freepik.com

S olivovým olejem neztloustnete

Chcete zhubnout? Nahraďte slunečnicový olej olivovým. Je prokázáno, že po olivovém oleji nepřiberete, i když ho budete užívat ve vyšším množství. V této studii bylo testováno více než 7000 lidí, kteří po dobu 28,5 měsíce konzumovali olivový olej a na váze nepřibrali. Pokud držíte dietu a snažíte se shodit nějaké to kilo, nahraďte klasický slunečnicový olej za olivový a k vysněné postavě budete zase o kousek blíž.

Tip: Vyzkoušejte zdravé recepty z naší kuchařky a získejte novou inspiraci pro vaření.

Pyšní se protizánětlivými vlastnostmi

Hlavním důvodem, proč vyměnit slunečnicový olej za olivový, jsou také jeho protizánětlivé vlastnosti. Chronické záněty jsou jednou z hlavních příčin onemocnění rakovinou, srdečními chorobami, cukrovkou 2. typu atd. Jak jsme již zmínili, v olivovém oleji jsou obsaženy antioxidanty a konkrétně oleocanthal, který můžeme srovnat s ibuprofenem, jen oproti němu má tu výhodu, že není návykový. Pomáhá především při dlouhodobém užívání olivového oleje, nikoliv jednorázově.

Podle článku, který vyšel na webu idnes.cz, by se olivový olej mohl stát v budoucnu i lékem na Alzheimerovu chorobu (článek najdete zde).

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama