Ačkoliv stévii sladkou používali už původní obyvatelé Ameriky, je to nadčasová rostlinka, která se spíše hodí do 21. století. Obsahuje přírodní glykosidy, které dokážou nahradit cukr. Stévie pak může ulehčit život nejen diabetikům, ale také těm, kteří jsou na sladké chuti závislí, ale přitom chtějí zhubnout.
Stévie zaručuje sladký, ale přitom zdravý život
Stévie sladká (Stevia rebaudiana) je rostlina původem ze Střední a Jižní Ameriky, která nezůstala nepovšimnutá okolním světem hlavně díky své sladkosti a schopnosti nahradit cukr. Alfou a omegou stévie sladké jsou glykosidy. Ty jsou až 300x sladší než obyčejný cukr, ale přitom obsahují 0 kalorií a jsou tudíž zdravější alternativou k cukru. Indiáni používali listy stévie ke slazení, pak stévie našla uplatnění hlavně v potravinářském průmyslu, kde svou sladkostí a zdravotní nezávadností nahrazuje zdraví škodlivý cukr. Kromě toho, že nám stévie oslazuje život, má celou řadu příznivých vedlejších efektů na zdraví.
Tip: Hledáte náhradu cukru? Další alternativou může být čekankový sirup.
Jaké zdravotní benefity s sebou přináší konzumace stévie sladké?
Hlavní výhodou stévie sladké je to, že ačkoliv má velmi sladkou chuť a dokáže skvěle nahradit obyčejný cukr, má nula kalorií a také nijak neovlivňuje hladinu cukru v krvi. To nahrává nejen diabetikům, ale také těm, kteří chtějí omezeným příjmem sladkého zhubnout.
Stévie sladká:
- je ideální náhradou cukru pro diabetiky
- podporuje hubnutí
- podporuje činnost slinivky břišní
- je prevencí zubního kazu
- pomáhá se zbavit závislosti na alkoholu
- přispívá k léčbě závislosti na nikotinu
- pomáhá omezit příjem sladkého
- nahrazením běžného cukru stévií můžete přispět k lépe vypadající pokožce a ke zlepšení stavu akné a ekzémů
- stévie působí protizánětlivě a antibakteriálně
- může být prevencí zánětu dásní a pozdější paradentózy
- urychluje hojení dásní
- ničí případný zápach z úst (po rozžvýkání)
Jak pěstovat stévii v květináči?
Protože stévie sladká není mrazuvzdorná, na její celoroční výsadbu na záhonu rovnou zapomeňte. Teplota pod 10 °C jí nesvědčí a už při 5 °C rostlinka hyne. Nejčastěji se u nás stévie pěstuje v květináči na venkovním parapetu nebo na balkóně. I proto, abychom to pro její sladké listy neměli daleko. Lze ji vypěstovat ze sazeniček, které koupíte v květinářství. Je však možné i pěstování ze semen.
Jak na pěstování ze semínek?
- Semena do substrátu vyséváme v březnu a zahrneme je pouze vrstvičkou substrátu.
- Při stálé pokojové teplotě nad 20 °C semínka zavlažujeme a čekáme, až povyrostou.
- Jejich přesazování je možné nejdříve po 6 týdnech.
A jak postupovat se sazeničkami?
Větší sazeničky poté vysazujeme do větších květináčů. Stévie miluje mírně kyselou půdu a pravidelnou zálivku. Její kořeny však nikdy nesmí stát ve vodě. V létě (při teplotě nad 25 °C) se stévii dobře daří i venku, pokud pro ni vybereme místo bez větru. V případě, že se rozhodnete stévii pěstovat na záhonu nebo ve skleníku, je nutné její zazimování, respektive přesazení do truhlíku a přenesení na místo, kde teplota neklesne pod 10 °C.
Sladké výhonky stévie lze sklízet, pokud dosáhnou celkové délky 40 cm. Pak je krátíme na délku 20 cm. Možné je i průběžné otrhávání lístků z rostliny pro potřeby slazení kávy nebo jiných jídel. Pro celkový vzhled a kondici rostlinky je však lepší, když sklizeň jejich listů provedeme nárazově ke konci jejího vegetačního období – začátkem září. V tu dobu je stévie nejvíce sladká. Víte, že z jedné rostlinky můžete sklidit až půl kila sušených listů?
Jak správně sušit stévii?
Listy se pak suší pro možnost jejich snadnějšího a delšího uchovávání. Použít můžete sušičku, kdy stévii usušíte na šetrném stupni pro bylinky. Ale i bez sušičky si poradíte. Stačí, když stévii jednotlivě pověsíte do teplé, suché a často větrané místnosti, kde se usuší za den až dva. Sušenou stévii pak můžete skladovat v celku ve vzduchotěsné dóze na tmavém místě nebo ji můžete nadrtit a mít z ní prášek.
Stévie a její použití v kuchyni
Nejen v lidovém léčitelství, ale hlavně v kuchyni má stévie sladká řadu využití. Její hlavní cíl je přitom jasný – stévie nahrazuje cukr, a proto s ní lze osladit čaj, kávu nebo jakékoliv jiné nápoje. Stévie se přitom dá použít do pečení a vaření, protože si své vlastnosti zachovává až do teploty 240 °C. Stévii můžete používat čerstvou, sušenou a mraženou. Klidně ji můžete dát všude tam, kde byste normálně použili obyčejný cukr. Stévii můžete s cukrem i kombinovat.
Jak si připravit výluh ze stévie?
A protože rozemleté lístky stévie mohou v kávě nebo v čaji vadit a je potřeba pak tyto nápoje cedit, je lepší variantou připravit si výluh ze stévie. Ten pak můžete použít i jako sladidlo do řady receptů. Na výluh potřebujete větší množství sušených listů stévie, převařenou vodu a nádobu, ve které budete lístky louhovat.
- Sušené lístky nadrtíme.
- Přelijeme vařící vodou.
- Přivedeme k varu a asi 15 minut vaříme.
- Čím více listů stévie budete mít, tím sladší koncentrovanou tekutinu získáte.
- Poté vodu i s drcenými listy přelijte do sklenice a nechte je v ní při pokojové teplotě několik hodin louhovat.
- Vylouhované listy sceďte a sladký koncentrát přelijte do menší nádobky (nejlépe s kapátkem).
- Koncentrovanou tekutinu pak můžete používat jako cukr, do pečení nebo do zdravého smoothie drinku.