Chcete letos prožít opravdu kouzelný advent? Hledáte aktivity, kterými byste vašim dětem zkrátili čekání na Ježíška? Nebo chcete váš domov naplnit vánoční atmosférou až po strop? Zkuste navázat na dědictví našich předků a připomenout si některé ze staročeských tradic.
Zapalte si rorátní svíčku
Rorátní svíčky se dříve používaly v době adventní, kdy si jimi lidé svítili zejména při zpívání rorátních písní. Jednalo se o dlouhou tenkou svíčku z voskového drátu, ze kterého se vytvářely všemožné tvary. Dnes už jsou rorátní svíce téměř zapomenuté, proto je na našem trhu nejspíš nenajdete, ale jednoduchá dlouhá tenká svíčka z včelího vosku pro připomenutí této tradice postačí. Pokud jste zruční, můžete takovou svíčku zahřát a tradiční tvar věnce či kapra sami vytvarovat.
Trhy – tradiční jsou ty mikulášské
Pokud chcete načerpat vánoční atmosféru, návštěva adventních trhů je nezbytná. Nic nenavodí vánoční atmosféru lépe než vůně svařáku, punče nebo perníčků. Dříve byly tradičními trhy ty, které se konaly na Mikuláše. Hospodyňky zde mohly nakoupit vše, co bylo potřeba k přípravám na nadcházející svátky, ale i drobnosti, které děti o Vánocích našly pod stromečkem. I dnes se na trzích najde mnoho krásného zboží, ale pro příjemnou vánoční atmosféru vybírejte trhy, které jsou zasazeny do tradičního prostředí nebo takové, kde najdete zboží od lokálních prodejců a řemeslníků.
Perníčky ze starých časů
Co by to bylo za Vánoce bez perníčků? Naši předci pro pečení tohoto cukroví používali dřevěné formy. V mnoha domácnostech takové formy najdete ještě po prababičkách, ale koupíte je i dnes. Pokud chcete přiblížit dětem staročeské Vánoce, ale dřevěnou formu nevlastníte, můžete si vytisknout třeba obrázky Mikulášů, které následně vystřihnete a obrys vykrojíte do vyváleného těsta. Po upečení můžete obrázek na perník přidělat, například cukrovou hmotou, a vznikne vám perníková postavička, kterou dříve děti dostávaly při mikulášské či vánoční nadílce.
Pečete vánočky? Zkuste i vrkoč
V dávných dobách se věřilo, že pokud děvče nasbírá během Štědrého večera devět patek z vánoček, do roka se vdá. Pokud chcete do nového roku spíše zdraví a lásku než záruku svatby, upečte letos vrkoč. Dva věnce spojené špejlemi, zdobené sušeným ovocem a větvičkami, jehož vrchol často tvoří jablko. Takový vrkoč nechyběl v žádné světnici a dodá i vašemu interiéru punc staročeských Vánoc.
Kominíček pro štěstí
Zvláště v příhraničních oblastech, kde se naše kultura mísila s německou, děti mohly dostat kominíčka ze sušených švestek. Mnozí z vás ho budou znát z drážďanských vánočních trhů pod názvem Pflaumntofl. Jeho výroba je jednoduchá, a tak je ideální aktivitou i pro menší děti, při které si můžete vyprávět o dalších vánočních tradicích.
Nezapomeňte na Barborku
Zejména dívky, které sní o svatbě, nesmí opomenout natrhat si 4. prosince větvičky třešní. Pokud do Štědrého dne vykvetou, znamená to, že se do roka vdají. Ale větvičky ve váze můžete mít, i když svatba není to, po čem zrovna toužíte. Tato tradice sahá do pohanských dob, kdy odkazovala na oslavy zimního slunovratu. Křesťané později symboliku vztahovali na zrození Ježíše Krista.
Adventní věnec
Adventní věnec představuje věčnost, zároveň odkazuje k přírodě a symbolizuje život jako takový. Tradiční staročeský věnec by proto měl být vyrobený ze zelených větviček, které kromě zmíněného znamenají úctu k přírodě. Dále nesmí chybět červené ozdoby, které zde připomínají krev Krista. Dle liturgické tradice se mohou použít svíčky v barvě typické pro duchovenstvo a církev, a to fialové, z nichž čtvrtá by měla být růžová – barva zrození, naděje a víry v lepší zítřky.