Stejně jako předešlé měsíce, také srpen má přidělený svůj orgán. Až o něm ale uslyšíte, pokud jste o něm dosud neslyšeli, zaskočí vás svým názvem. Zkrátka nebudete vědět, kam takový orgán zařadit. Jedná se o „trojitý zářič“, někdy je označován jako „trojitý ohřívač“. A právě tento orgán souvisí s termoregulací těla. Tu můžeme podpořit právě v srpnu, kdy je nejvíce ohrožena.
Jak trojitý ohřívač vypadá a kde v těle ho hledat?
Orgán trojitý ohřívač byl zpočátku brán jako imaginární orgán, jehož funkcí bylo rozvádět energii čchi do všech orgánů v těle. Postupem času mu však byla dána konkrétní podoba, a dokonce byl trojitý ohřívač rozdělen na tři části. Snad to bylo proto, aby si lidé tento orgán, do kterého zapadá hned několik hlavních orgánů těla, dovedli lépe představit. Trojitý ohřívač představuje horní, střední a dolní část trupu. Dříve byl označován jako oblast břicha, oblast pohrudnice a pobřišnice.
Dnes je rozdělen na tyto části:
- horní zářič – má pod sebou srdce a plíce a základní funkci dýchání
- střední zářič – zahrnuje žaludek, slezinu, játra a žlučník a představuje funkci trávení
- dolní zářič – to jsou ledviny, močový měchýř, tenké a tlusté střevo, které zajišťují funkci vylučování
Když jsou funkce všech těchto orgánů v harmonii a rovnováze, funguje trojitý ohřívač tak, jak má fungovat a termoregulace těla je v pořádku. Horší je, když dojde k porušení této rovnováhy, což v srpnu i kvůli vysokým teplotám a následnému přechodu do podzimu hrozí nejvíce.
Jak se na trojitý zářič dívá čínská medicína?
Tradiční čínská medicína se na trojitý ohřívač dívá trošku jiným pohledem. Popisuje ho jako energetický orgán, který má za úkol rozvádět základní energii čchi do ostatních orgánů. Když tato energie volně proudí všemi směry, je trojitý ohřívač v rovnováze a termoregulace těla není narušena. Tradiční čínská medicína popisuje horní, střední a dolní část trojitého zářiče jako mlhu, mokřad a kanál. Stejně tak ho popisuje jako tři ohniště nebo tři stezky výživy. Funkce trojitého ohřívače také úzce souvisí se žlázami s vnitřní sekrecí, které zase ovlivňují hormonální rovnováhu. Trojitý ohřívač spadá pod srpen a element ohně, který však postupně přechází do elementu země. I tento přechod je příznačný pro možné problémy s termoregulací.
Co se děje, když je trojitý ohřívač v nerovnováze?
Nerovnováha trojitého ohřívače se může projevovat jako špatná funkce některých z výše uvedených orgánů, které do trojitého ohřívače spadají. Může se dostavit horší funkce plic a srdce, objevují se problémy s dýcháním a zahleněním. V úvahu přicházejí také zažívací problémy – nadýmání, bolest žaludku. Když je v nepořádku dolní část ohřívače, nastávají problémy s vylučováním. Například se objevuje krev v moči, dochází k dalším problémům s vylučováním a zadržováním vody, postižený se může cítit zavodněný a oteklý. Zvlášť v srpnu, ale samozřejmě i kdykoliv jindy, je potřeba hlídat svou termoregulaci. Při vysokých teplotách se člověk rychleji přehřeje, což může být hlavně u starších lidí a malých dětí velmi nebezpečné.
Čím podpořit termoregulaci těla v srpnu?
Termoregulaci těla a vlastně i orgán trojitý zářič lze podpořit hned několika jednoduchými kroky, z nichž hlavní je dodržování dostatečného pitného režimu. V létě jsou pak doporučována spíše lehčí jídla, která příliš nezatěžují organismus. Střídmost v jídle se bezesporu zúročí ve větším přívalu energie. Podle orgánových hodin je trojitý zářič nejaktivnější mezi 21. a 23. hodinou, a právě v této časové ose se doporučuje orgány už nezatěžovat jídlem ani přílišnými tekutinami. Tradiční čínská medicína má na podporu trojitého ohřívače speciální cvičení zvané čchi-kung. Pomůže také pobyt na čerstvém vzduchu, sauna nebo lymfatické masáže.
Jak se vyznačují problémy s termoregulací těla?
Poruchy s termoregulací se mohou projevovat jako:
- nadměrná horkost organismu
- přílišné pocení
- slabost
- točení hlavy
- žaludeční nevolnost
- celková slabost
- vnitřní třes
- zimomřivost
- celkové vyčerpání, frustrace, smutek
Jaké bylinky mohou vyrovnat termoregulaci těla?
Řada bylinek dokáže s termoregulací významně pomoci.
V letních měsících dokáží tělo hezky ochladit bylinky, jako je:
- máta
- fenykl
- koriandr
- černý bez
Významné ochlazovací účinky má i zelený čaj, který si v létě můžete klidně připravit ve vlažné nebo studené variantě. Věděli jste, že vlažné nápoje v létě ve vašem organismu nenadělají takovou paseku, jako ledová smršť něčeho z mrazáku nebo ledničky? Paradoxně na jejich zpracování tělo vydá méně energie, a tudíž se nebude tolik zahřívat. Pro tuto informaci bychom však ze seznamu ochlazujících bylinek neměli vynechat ani šalvěj, jakožto bylinku, která napomáhá proti nadměrnému pocení a také tělo hezky zchlazuje. Ale také v srpnu můžete zažívat opačný efekt, a to přechod na nižší teploty, kdy na scénu nastupuje podzim. Pak se vám budou hodit bylinky s opačnou funkcí, jako je skořice nebo zázvor.
Trojitý zářič obecně podpoří i bylinky, které souvisí s jeho orgány a které:
- podpoří zažívání
- usnadní vylučování
- podpoří činnost jater
- upraví dýchání
- zkrátka bylinky, které udělají dobře orgánům trojitého zářiče