Sociální média jsou všude kolem nás a ovlivňují životy nejen naše, ale i našich dětí a dalších generací. Mnoho rodičů neví, jak si s tím poradit a ve většině případů dětem přístup na sociální sítě zakazují. Ale jak se říká, zakázané ovoce chutná nejlépe. Jak se s touto dobou vypořádat a dětem vysvětlit vliv sociálních medií na jejich zdraví? Jak nastavit pravidla, aby především děti nebyly médii tolik negativně ovlivněny? Vědecké výzkumy mluví jasně, sociální média ve velké míře škodí zdraví. Co s tím?
Má smysl někomu (zvlášť dospívajícím dětem) odpírat přístup k sociálním sítím?
Ačkoliv účet na sociálních sítích si děti mohou dle pravidel zřídit až v 15 letech bez souhlasu rodičů, všichni víme, že to tak úplně nefunguje. Ať už se jedná o Facebook, Discord, TikTok a další sociální sítě, děti mohou systém oklamat, napsat vyšší věk a účet si tajně zřídit, ještě před vydáním občanky. Co s tím? Buď můžete denně hlídat historii vašeho dítěte na internetu (pokud neví, jak si ji vymazat) a hlídat jeho přístup k sociálním sítím, nebo si získat jeho důvěru tím, že mu účet povolíte, ale budete mít na něj přístup, a tím tedy budete moci kontrolovat, zda na něm vaše dítě netráví příliš času a sledovat aktivity, které tam provozuje, koho má mezi přáteli, s kým si píše atd.
Sociální sítě jsou běžnou součástí dnešní generace, a proto nemá smysl je dospívajícím dětem zakazovat. Tím bychom je vytrhli z kontextu dění v jejich sociální bublině, čímž bychom mohli podpořit rozvoj úzkosti a deprese. Mnohem lepší cestou než někomu něco zakazovat, je naučit se se sociálními sítěmi pracovat správně, což mimo jiné znamená mít se na pozoru před jejich škodlivým vlivem. Na druhou stranu je potřeba zvážit věk dotyčného. Malé děti by na sociálních sítích opravdu neměly být už z důvodu časté kyberšikany nebo pedofilního útoku. Proč děti vyhledávají sociální sítě, jaké dopady na ně mají a jak tomu předcházet, to si povíme níže v textu.
Jaké negativní dopady mají sociální média na naše zdraví?
Při zkoumání dopadů sociálních sítí na lidské zdraví se vědci shodli na tom, že používání těchto sítí, ať už je to Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok a jiné, silně souvisí s rozvojem úzkostných a depresivních stavů. Používání těchto médií může za nesoustředěnost a zkreslené vnímání reality.
Závislost na sociálních sítích vzniká hlavně na základě nudy
Hned první faktor, na který výzkumy vědců poukázaly, je ten, že sociální sítě vytvářejí silně návykové prostředí. Lidé tyto stránky přitom navštěvují hlavně kvůli tomu, aby zahnali nudu nebo se rozptýlili. K opakovanému přihlašování se a trávení na sítích více času než je zdrávo, je nutí i touha získat „lajk“ nebo pozitivní komentář. Ten v nich vyvolává pocity radosti a zvyšuje jejich sebevědomí. Ale pokud děti vyrůstají ve zdravém prostředí, mají kamarády, chodí na zájmové kroužky, které je baví a naplňují, pak nebudou mít důvod zvyšovat si sebevědomí na sociálních sítích nebo v mnohem menší míře.
Sociální sítě ukazují svět hezčí než doopravdy je!
Sociální sítě zkreslují věci a ukazují svět hezčí než doopravdy je. Bohužel, i mnoho dospělých lidí si to neuvědomuje a trpí pocitem nedostatečnosti. Jak je možné, že oni se mají tak dobře a já ne? Ve skutečnosti tomu tak není. Šťastné fotografie totiž v reálu opravdu vystihují pouze moment, kdy fotograf zmáčkl spoušť. Nikoliv to, co se dělo před tím, ani to, jak se děti či dospělí skutečně cítí a jaký je jejich život v realitě. Pod vlivem Facebooku má člověk pocit, že jiní lidé žijí mnohem lepší životy, jsou krásnější a úspěšnější. Toto je ale zkreslené vnímání, které však nic nemění na tom, že člověk se pak může cítit sklesle, může mít úzkosti a začít se propadat do deprese. A to zvlášť ve chvíli, kdy se mu v životě moc nedaří. U dětí to může mít ještě horší dopad na jejich sebevědomí a psychickou pohodu.
Co vše může negativně ovlivnit naše myšlení na sociálních sítích
Je jasné, že člověk může být při používání Instagramu a jiných těchto platforem úzkostnější. Není se čemu divit, když je každý den (a to i několikrát za den) vystaven obrovskému tlaku. Přitom by stačilo uvědomit si, že nikdo nebude „postovat“ to, co se mu v životě nepovedlo. Nikdo s ostatními nebude sdílet, jak prázdně se cítí a jak je jeho manželství v troskách. Ve většině případů jde o filtry a přetvářku, o něco, co není skutečné. Přesto to v našem životě může způsobit hmatatelné rány.
Vědci poukázali také na to, že používání sociálních sítí:
- vytváří v uživatelích neodbytný pocit, že jim něco uniká
- způsobuje nervozitu a zhoršuje soustředění
- zhoršuje spánek
- vystavuje uživatele riziku kyberšikany
- izoluje zúčastněné od reálných lidí a reálného dění
Podle průzkumů je tedy člověk, který nezdravě používá sociální sítě a nepřipouští si jejich rizika, nešťastný, izolovaný a lapený v jejich bublině, ale pojďme se podívat i na pozitiva sociálních sítí.
Jaká pozitiva sociální sítě mají?
Jak jsme tady už zmínili, sociální sítě mají i určitá pozitiva. Jedná se o nástroj, který lze dobře využít k navazování vztahů, a to se vám může hodit jak v osobním, tak v profesním životě. Podnikatelé nám nejspíš dají za pravdu, že na propagaci jejich činností a výrobků neexistují lepší nástroje, než jsou Instagram, Facebook a jiné, které jim umožňují cíleně komunikovat s jejich zákazníky. Sociální média také:
- pomáhají udržovat vztahy s ostatními lidmi (například v době, když je dělí velká dálka)
- pomáhají se socializací těm, kteří jsou v reálném světě nesmělí
- umožňují snadné a efektivní sdílení informací
- přinášejí zajímavý obsah
- umožňují snadné propojení
Jak sociální sítě používat zdravě?
Jediným způsobem, jak sociální sítě využívat, aniž byste si z nich odnášeli pouze to špatné, je naučit se používat je zdravě. Tomu pomůže, když:
- limitujete váš čas strávený na sociálních sítích
- přestanete používat sociální sítě v době před spaním
- naučíte se uvědomit si, kdy na sítích brouzdáte jen tak bezmyšlenkovitě a bez konkrétního cíle a v tu chvíli Facebook nebo Instagram zavřete
- přestanete na sítích sdílet intimní informace
- začnete sledovat, který obsah vás obohacuje a který vám naopak způsobuje úzkosti
Zdroje:
https://www.helpguide.org/articles/mental-health/social-media-and-mental-health.htm
https://www.mcleanhospital.org/essential/it-or-not-social-medias-affecting-your-mental-heal