Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Sirup ze smrkových výhonků: přírodní lék při nachlazení, kašli i při bolestech svalů a kloubů

Ftografie: Sirup ze smrkových výhonků
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Poradí si s mnohými neduhy, chřipkou, kašlem nebo bolestmi kloubů, ale užívat se může i pro svou jedinečnou chuť a vůni připomínající jarní procházky v lese. Sirup ze smrkových výhonků je báječnou alternativou k džusům, přitom doplní potřebné vitamíny a minerály. Obsahuje celou řadu prospěšných látek, které posílí zdraví. Výhonky se sbírají v průběhu jara a šťáva se připravuje velmi snadno, jsou potřeba pouze nasbírané čerstvé větvičky, citron a cukr. S jakými neduhy sirup z jehličnanů zatočí a proč mít v lednici jeho zásoby?

Smrkový sirup jako pokladnice zdraví

O blahodárných účincích mladého jehličí věděli už ve starověku, ne nadarmo považovali smrky za posvátné stromy. Mladé výhonky smrku ztepilého, které se sbírají v dubnu a květnu, obsahují celou řadu prospěšných látek. Zejména jsou zdrojem vitamínu C a minerálů, jako jsou draslík nebo hořčík, dále antioxidantů, silic nebo chlorofylu. Nové větvičky do délky pěti centimetrů se stříhají pomocí nůžek nebo odřezávají ostrým nožíkem z různých exemplářů, nedoporučuje se sbírat pouze z jednoho stromu.

Při zahlenění, kašli i bolestech kloubů

Proč vyrážet s košíkem do lesa a odřezávat výhonky jehličnanů? Z mladých větviček se připravuje výtečný sirup, který má lahodnou chuť. Může se popíjet místo prodávaných šťáv, a jak říkaly naše babičky, voní lesem.

Pro své dezinfekční účinky se používá při:

  • nachlazení
  • chřipce
  • rýmě, pomáhá s ucpaným nosem
  • poradí si při zahlenění a kašli

Neméně účinný je při bolestech kloubů nebo při namožených svalech, protože obsahuje rostlinné flavonoidy a fenoly. A jak se zázračný sirup připravuje? Nadmíru snadno!

Zdroj: Freepik.com

Příprava sirupu ze smrkových výhonků

Tradiční sirup z mladých smrkových výhonků je velmi snadný na výrobu. Co je potřeba?

Nachystejte si:

  • smrkové výhonky v objemu 1,5 litru
  • 1 bio citron
  • cukr

Smrkové výhonky se propláchnou čistou vodou. Vloží se 4-5 centimetrová vrstva mladého jehličí do velké a čisté zavařovací sklenice, lžící se upěchuje a zasype centimetrem cukru. Na cukr se položí tenká kolečka citronu. Opětovně se navrství jehličnaté výhonky, cukr a citron.

Takto se pokračuje až nahoru, přičemž vršek musí pokrývat cukr. Dobře napěchovaná sklenice se uzavře víčkem a umístí se na parapet, kam dopadají sluneční paprsky. Směs se nechá tři týdny louhovat, vytvoří se hustá šťáva, která se přecedí přes husté sítko do uzavíratelné lahve. Sirup se skladuje v lednici.

Užívání smrkového sirupu

Preventivně se užívá pro posílení imunity lžička denně.

  • Při nachlazení mohou děti konzumovat tři lžičky a dospělí čtyři lžičky denně.
  • Při bolestech svalů a kloubů se doporučuje lžíce doma připraveného sirupu každý den, přičemž se může přidávat do vychlazeného čaje nebo do čisté vody jako jiné druhy šťáv.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama