Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Silové cvičení versus kardio trénink: co je lepší?

silové cvičení

Probiosan Inovum

Reklama

Při zdokonalování fyzické kondice anebo snahách o hubnutí se často setkáváme se záludnou otázkou bez jednoznačné odpovědi. Je pro nás více kardio cvičení anebo silové cvičení? A jaké mají či nemají tyto dvě tréninkové metody výhody?

Pojďme si tedy v dnešním článku společně projít, v čem tyto dva druhy tréninku spočívají a čím jsou jedinečné. Možná vám to pomůže v rozhodování, který druh cvičení pro sebe vybrat.

Silové cvičení a jeho klady

Pod pojmem silové cvičení si většina lidí představí jen nárůst svalové hmoty a ohromné udělané sportovce. To je sice v mnohých případech pravda, ale silové cvičení může působit jako tréninkový prostředek pro celou řadu zdokonalování a účelů.

V případě snahy o hubnutí vás možná překvapí, že celá řada silových cviků vykazuje dokonce lepší výkonnost v rámci redukce nadváhy a spalování tukových zásob. Jedná se o cvičení, která jsou označena pojmem komplexní. Typickými zástupci jsou například dřepy, mrtvé tahy a jim podobná cvičení.

Ve svém principu tyto cviky mají za úkol silovým způsobem během krátkého intervalu zatížit kompletní pohybové ústrojí. Vysoký počet zapojených svalů tak dává hodně energetických podnětů a také díky tomu je silové cvičení vhodně pro hubnutí.

Na základě různých počtů opakování a zvolených vah pak můžeme od rozvoje silových schopností přejít například k rýsovacímu tréninku. V něm se naopak snažíme s lehčí váhou sval stimulovat v co největším možném počtu opakování a docílit tak jeho vyrýsování a cíleného odstranění podkožních tukových zásob. U silového cvičení máte opravdu nepřeberný počet možností, jakým směrem se zdokonalit.

Vytrvalostní cvičení neboli kardio trénink

Kardio trénink má pověst náročného tréninku plného těžkých cvičení, věčného zadýchání a bolavých nohou. Může to být pravda, ale stejně jako v tréninku silovém se i zde dá náplň a efekt přizpůsobit podle požadavků cvičence.

Pokud potřebujeme spalovat tuky a rozvíjet takzvanou všeobecnou vytrvalost, tak se máme už od začátků pohybovat v co nejnižší tepové frekvenci. Držet se tedy na úrovni, kdy si jsme schopni povídat anebo zpívat a pokusit se tuto zátěž zvládat po delší časové intervaly.

Pokud budeme neustále napůl zadýchaní, tak se pohybujeme v prostředí, které běžci nazývají „šedá zóna“. Je to neutrální část tréninku, kdy nerozvíjíte ani vytrvalost, ani sílu a pouze spalujete nakumulované cukry.

Ovšem i kardio může být vysoce intenzivní a krátkodobé. Často to bývá při cvičeních, které mají za prvotní cíl především rozvoj takzvané explozivní síly. Příklad mohou být výskoky na bednu, výběhy kopců, sprinty anebo například přeskoky přes švihadlo. Tato cvičení se pak blíží k pomyslné čáře mezi cvičením silovým a kardio.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama