Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Shiitake houba, která léčí. Znáte její přínosy pro zdraví?

Fotografie: Shiitake houba, která léčí
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Houba shiitake sice v českých lesích neroste, ovšem pokud budete chtít, můžete si ji doma vypěstovat sami. Této houbě se také lidově říká „perla či královna mezi houbami“. V tomto článku si povíme, jaké jsou její největší přínosy pro zdraví a lidský organismus a proč se vám vyplatí si ji doma vypěstovat.

Kde můžeme houbu shiitake najít

Shiitake neboli houževnatec jedlý se vyskytuje v jihovýchodní Asii. Jedná se o houbu, která roste ve skupinách na kmenech listnatých stromů. Název této houby vychází z japonštiny a v překladu znamená „houba, která roste na stromě šii“. Číňané ji také nazývají voňavou houbou nebo zimní houbou.

Proč houbu shiitake zapojit do jídelníčku

Houby shiitake (šitake) se hojně využívají v čínské a japonské kuchyni. Jejich chuť je nasládlá a aroma je velmi výrazné. Ovšem to z nich samozřejmě ještě nedělá poklad asijské kuchyně. Tento název si získaly díky tomu, že obsahují velké množství vitamínů a minerálů, které jsou pro náš organismus přínosné.

Zdravotní účinky jsou potvrzeny vědou

První z vědců, který začal zkoumat zdravotní přínosy této houby, byl japonský lékař Kisaku Mori. Zaměřil se na obsah enzymů a vitamínů. Jeho výzkumy byly velmi úspěšné a díky tomu začaly následně probíhat i další rozsáhlé výzkumy, které potvrdily její zdravotní přínosy. Pojďme se na ně podívat.

Zdroj: Freepik.com

Vitamíny a minerály

Shiitake jsou nízkokalorické houby, proto pokud držíte dietu, rozhodně s přidáním této houby do jídelníčku nic nepokazíte. Obsahují velké množství vlákniny, vitamíny B, polysacharidy, terpenoidy, steroly a lipidy, které jsou účinné, pokud chcete posílit imunitu nebo snížit cholesterol v krvi. Dále bylo potvrzeno, že houby shiitake mají antivirové a antibiotické vlastnosti.

V tabulce vidíte obsah živin na 15 gramů této sušené houby.

Živiny gram/doporučená denní dávka
Sacharidy 11 gramů
Vláknina 2 gramy
Bílkoviny 1 gram
Riboflavin 11 % doporučené denní dávky
Niacin 11 % doporučené denní dávky
Měď 39 % doporučené denní dávky
Vitamín B5 33 % doporučené denní dávky
Selen 10 % doporučené denní dávky
Mangan 9 % doporučené denní dávky
Zinek 8 % doporučené denní dávky
Vitamín B6 7 % doporučené denní dávky
Folát 6 % doporučené denní dávky
Vitamín D 6 % doporučené denní dávky

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/shiitake-mushrooms

Tip: Zjistěte, které druhy léčivých hub rostou v českých lesích

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama